'ترامپ می‌خواست به روحانی بگوید دوره بهبود رابطه سر آمده است'

دونالد ترامپ

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

دونالد ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به ایران تاخت.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته است رئیس‌جمهور آمریکا شب قبل از نطق تندش علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، از هم‌تای فرانسوی‌اش خواست سراغ بگیرد که آیا مقام‌های ایرانی حاضر اند با مقام‌های آمریکا صحبت کنند.

یک مقام دولت آمریکا گفته هدف این بوده که اگر چنین تماسی برقرار شد، دونالد ترامپ به حسن روحانی بگوید 'عصر طلایی دوره اوباما برای بهبود روابط دو کشور سر آمده است و ایران باید رفتار بدش را متوقف کند'.

روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از چند مقام آمریکایی و غیرآمریکایی نوشته است بعد از پرس‌وجوی اولیه دونالد ترامپ، رکس تیلرسون، وزیرخارجه آمریکا هم از امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه خواست که جویا شود آیا حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، حاضر است با رئیس‌جمهوری آمریکا مستقیم صحبت کند.

به گزارش واشنگتن‌پست، این تلاش دوم آمریکایی‌ها، چند ساعت پس از نطق او در ۱۹ سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در آن حکومت ایران را یک دیکتاتوری فاسد و یک رژیم یاغی خواند.

طبق این گزارش، طرف ایرانی همان روز بعدازظهر جواب منفی داد.

به نوشته واشنگتن‌پست، فرانسوی‌ها به آمریکایی‌ها گفتند که طرف ایرانی "باور نمی‌کند شما جدی باشید" و این درخواست را نوعی نیرنگ تلقی کردند.

یک مقام آمریکایی به واشنگتن‌پست گفته است هدف دونالد ترامپ برای صحبت با حسن روحانی این بوده است که به او درباره "رفتار بد ایران در جهان" هشدار دهد و بگوید "اگر بس نکنید، باید بدانید که ما داریم روی یک راه‌برد کار می‌کنیم تا درباره همه این‌ها با شما مقابله کنیم."

به گفته این مقام دولتی، پیام اصلی این بوده که رئیس‌جمهور آمریکا به هم‌تای ایرانی‌اش بگوید "فرصت طلایی دوره اوباما برای بهبود رابطه دو کشور سر آمده است".

درباره این درخواست تماس آمریکایی‌ها با ایران، در روزهای گذشته مقام‌های تهران و واشنگتن، جزئیات متفاوت و گاه متناقضی داده‌اند.

ابتدا منابعی در ایران گفتند که رئیس‌جمهور آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل می‌خواسته است با رئیس‌جمهور ایران صحبت کند ولی ایران این درخواست را رد کرده است. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، یک‌شنبه گذشته این شنیده‌ها را تایید کرد.

با این حال او با تکذیب نقش فرانسه در این باره گفت "آن‌چه راجع به دیگران و به خصوص اقدامات امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه بیان شده است، نادرست بوده و قابل تائید نیست."

پس از آن سارا سندرز، سخن‌گوی کاخ سفید چنین درخواستی را انکار کرد و گزارش‌ها در این باره را کذب خواند.

اما کمی بعد پاسخ هدر نوآرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در این باره با پاسخ کاخ سفید بود.

او گفت: "می‌دانم که وزیر خارجه موضوعی را مطرح کرده بود... مقام‌های ایرانی نه گفتند و مساله پایان یافت."

خانم نوآرت گفت درخواست مربوط به این بوده که "مقام‌های آمریکایی" با مقام‌های ایرانی دیدار کنند ولی در پاسخ به این سوال‌ها که آیا این مشخصا درخواست دیدار دونالد ترامپ با حسن روحانی بوده، از خبرنگاران خواست سوال‌های بیشتر را با کاخ سفید مطرح کنند.

بیشتر بخوانید: