روزنامه های تهران: بحران لبنانی، موشک یمنی، تنش در منطقه

  • مسعود بهنود
  • روزنامه نگار

روزنامه های امروز صبح تهران، دوشنبه ۱۵ آبان عنوان های اصلی خود را به حوادث ریاض و بیروت و موشک یمنی به سمت ریاض اختصاص داده و با اشاره به آغاز تنش تازه ای در منطقه که ایران نیز در آن نفع دارد، از احتمال موفق شدن ترامپ در قطع ارتباطات اقتصادی ایران با جهان خبر داده و ابراز نگرانی کرده اند.

منبع تصویر، شرق

توضیح تصویر،

تیتر و عکس صفحه اول شرق

علت سفر ولایتی

جاوید قربان اوغلی خبرهای این چند روزه منطقه عربی را مهم دیده و با اشاره به تحولات لبنان نوشته: این به احتمال زياد آغازي براي تحولات امنيتي و نظامي خطرناکی از سوي اسرائيل است خواهد بود. وزير جنگ اسرائيل، در واکنش به استعفاي الحريري و تأکيد بر اينکه ارتش اسرائيل آماده رويارويي با هم‌پيمان ايران در لبنان است و استراتژي جديد آمريکا درباره ايران و هم‌پيمانان منطقه‌اي‌اش را بايد در راستاي توافقي گسترده براي تهاجم اسرائيل به لبنان ارزيابي کرد؛ تحولي که در صورت وقوع، ايران را نیز درگير خواهد کرد.

مدیر پیشین وزارت خارجه تاکید کرده: اقدامات عربستان براي ايجاد مانعي در مقابل توفيقات و دستاوردهاي ايران در منطقه که با پيروزي‌هاي پي‌درپي نيروهاي عراق و سوريه بر داعش توازن منطقه را به‌شدت به نفع ايران برهم زده است، جملگي مي‌تواند دستمايه نگران‌کننده‌ای براي آغاز بحران در لبنان و کشاندن پاي ايران در آن باشد؛ بنابراین ضروري است از هم‌اکنون براي مواجهه با چنين تحولي با درنظرگرفتن همه جهات با محوريت منافع ملي و خنثي‌سازي طرح‌هايي که هدف شوم آن کشاندن ايران به باتلاق بحران و جنگي ديگر است، چاره‌اي انديشيده شود.

مقاله شرق به این جا رسیده که تقارن سفر دکتر ولايتي به لبنان و استعفاي سعد الحريري بلافاصله پس از ملاقات با او غفلت در مديريت سفرهاي خارجي مقامات عالي‌رتبه کشور را می رساند. رصد تحولات و پيش‌بيني رويدادهاي ناشي از آن از وظايف انکارناپذير دست‌اندرکاران سياست خارجي و به طور مشخص دستگاه ديپلماسي و اطلاعاتي است. در چنين فضايي ارائه تحليل‌هاي يک‌سويه از سوي رسانه‌هاي رسمي و با تکيه به کارشناساني که فقط از يک منظر به تحولات مي‌نگرند، کمکي به افزايش اعتماد مردم به صداوسيما نخواهد کرد.

فصل تازه ای از تنش و بی ثباتی

صلاح‌الدین هرسنی در مقاله ای در جهان صنعت استعفای سعد حریری را می‌توان جدید‌ترین سناریو از سیاست‌های تقابلی عربستان در قبال ایران دانسته و نوشته: مقامات سعودی با هدف محدود‌سازی قدرت منطقه‌ای ایران از هر روش و ابزاری برای نقش‌یابی سیاسی جدید خود در منطقه پرآشوب غرب آسیا استفاده می‌کنند. بازی با کارت استعفای حریری در زمره جدید‌ترین ابزار‌ها و روش‌هایی است که ریاض از آن برای تداوم رقابت و مهار ایران در جغرافیای پر‌آشوب و ملتهب خاورمیانه استفاده می‌کند.

به نوشته این مقاله: اگرچه حریری در این استعفا و با بازی در زمین ریاض و تل‌آویو خدمتی به اهداف عربستان در رقابت با ایران کرده است اما محققا از تبعاتی که دامن بیروت و جریان ۱۴ مارس را خواهد گرفت، مصون نخواهد بود. در این ارتباط با توجه به ساختار موزائیکی لبنان و استقرار الگوی دموکراسی انجمنی در آن به معنای آغاز تنش و شروع تازه‌ای از بحران در حیات سیاسی آن خواهد بود که می‌تواند ضربه جبران‌ناپذیری به استقلال و وحدت لبنان وارد کند به ویژه آنکه لبنان به تازگی از خلا قدرت ریاست‌جمهوری رهایی یافته است و مسلما خلا قدرت نخست وزیری نیز بر بار مصائب این کشور خواهد افزود.

مقاله جهان صنعت به این جا رسیده: این استعفا اگرچه برای تحت فشار قرار دادن حزب‌الله در حیات سیاسی لبنان صورت گرفته است اما با توجه به پشت‌گرمی جریان ۸ مارس از ایران چه‌بسا ابتکار عمل حزب‌الله را افزایش دهد. در همین ارتباط بخشی از تبعات استعفای حریری متوجه منطقه نیز می‌شود که می‌تواند فصل جدیدی از جدال‌گرایی راهبردی، تنش و بی‌ثباتی در منطقه را آغاز کند.

هدف بعدی، دوبی

کیهان تیتر گزارش اصلی امروز خود را با یک عکس تزیینی موشک دوربرد به شلیک موشک به سمت ریاض اختصاص داده و با «هدف بعدی، دوبی» هیجان بیشتری بدان بخشیده است.

به نوشته کیهان: محمد بن سلمان که نامزد پادشاهی سعودی است، به قدری در داخل و منطقه با مشکل مواجه است که برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که او ناکام می‌ماند و دستش هرگز به تخت نخواهد رسید. او علاوه بر فشار مالی و جنگ قدرت درون خانوادگی، از این پس باید موشک‌های انصارالله را نیز در آسمان عربستان، شمارش کند.

این روزنامه تندرو به نقل از بی بی سی نوشته انصارالله قبلا تهدید کرده بود قلب عربستان سعودی را می‌زد و همین کار را هم انجام داد.

گزارش کیهان با این جمله به پایان می رسد: در هر صورت، الان این انصارالله و انقلابیون یمن هستند که تعیین می‌کنند کجا باید هدف موشک بالستیک دوربرد قرار بگیرد؛ شاید ریاض، جده، طائف و آرامکو هدف بعدی باشد و یا شاید هم انصارالله سر موشک را به سمت بندر شیشه‌ای تر و تمیز دوبی بچرخاند. در هر حال، اختیار در دست انقلابیون یمن است که چه بکنند.

از کجا آمده موشک؟

کیهان در ستون طنز خود در جواب ترامپ که گفته است موشکی را که انصارالله به ریاض شلیک کرده، از ایران گرفته است، نوشته: تا کور شود هر آن‌ که نتواند دید.

نویسنده ستون طنز این روزنامه تندرو افزوده: مگر هواپیماهای جنگنده‌، بمب‌های یک تنی، بمب‌های بیولوژیک، تانک‌های پیشرفته و صدها جنگ‌افزار دیگر که آل‌سعود با آن مردم مظلوم یمن را قتل‌عام می‌کند ساخت عربستان است؟! مگر همه آنها از آمریکا نیامده است؟

گفتم: ترامپ باید دندان به جگر می‌گرفت و چند روز دیگر صبر می‌کرد تا موشک انصارالله دوبی را هم درهم بکوبد و بعد درباره ساخت آن نظر بدهد!

گفت: یعنی ایران به انصارالله موشک نداده است؟

گفتم: یعنی داده است؟

منبع تصویر، اعتماد

توضیح تصویر،

کارتون جمال رحمتی، اعتماد

روابط اقتصادی در خطر

جهان صنعت در ابندای گزارشی نوشته: دونالد ترامپ سفر ۱۲ روزه خود را به جنوب‌شرق آسیا آغاز کرده. اگرچه به گفته مسوولان آمریکایی اصلی‌ترین هدف ترامپ از این سفر تلاش برای محدود‌سازی فعالیت‌های موشکی کره‌شمالی و گسترش روابط اقتصادی و تجاری با این کشورهاست اما رایزنی برای کاهش روابط اقتصادی و سیاسی کشورهای قدرتمند این منطقه یعنی ژاپن، چین و کره‌جنوبی با ایران نیز از اهداف این سفر است‌. کره‌جنوبی و ژاپن متحدان آمریکا، از مهم‌ترین کشورهای واردکننده نفت ایران به‌شمار می‌آیند‌.

نویسنده این گزارش تاکید کرده: مقامات آمریکایی پس از شکست سیاست‌های خود علیه ایران در خاورمیانه به ویژه در موضوع تغییر برجام برای تحت فشار قرار دادن ایران، به افزایش فشارهای اقتصادی علیه ایران روی آورده‌اند‌. دولتمردان کاخ سفید طی ماه‌های گذشته برای تغییر مفاد برجام چندین اقدام را به طور موازی پیش برده‌اند تا بتوانند در عرصه بین‌المللی ایران را به زانو درآورند‌.

به نوشته جهان صنعت: این اقدامات از تصویب قانون کاتسا گرفته تا اجرای طرح افزایش نظارت بر برنامه موشک‌های بالستیک ایران؛ همگی طرح‌هایی است که آمریکا به دنبال ایجاد فشار علیه ایران به ویژه فشارهای اقتصادی است که به گفته برخی از تحلیلگران سیاسی قرار است در این سفر ترامپ محقق شود‌. حالا این سوال مهم است که ترامپ در پیشبرد اهداف خود در این سفر تا چه میزان می‌تواند اهداف ضد ایرانی خود را پیش ببرد؟

فروش گاز به نروژ یا دفن در دریا

محمد صادق جنان صفت در سرمقاله ابتکار با اشاره به مقام دومی ایران در جهان از جهت ذخایر گاز طبیعی نوشته ایران نه تنها دومین یا نخستین کشور صادرکننده گاز به دنیا نیست، بلکه اصولاً و با توجه به واردات گاز از ترکمنستان تا یک سال پیش تر، صادرات گاز ایران حتی در مقاطعی منفی بوده است. از طرف دیگر ایران از سال ها پیش برنامه های بلند مدت برای صادرات گاز به اروپا، به عراق، به امارات متحده عربی، به هندوستان و پاکستان و به کشور عمان را در دستور کار قرار داده است. با این همه به نظر می‌رسد به دلایل گوناگون سیاسی داخلی، سیاست خارجی و فقدان منابع کافی برای سرمایه گذاری در تولید و صادرات گاز با ناکامی مواجه بوده.

این روزنامه نگار اقتصاددان تاکید کرده وزارت نفت ایران با درک دقیق از اینکه منابع نفت و گاز ایران اگر در دریاها بماند و یا در اعماق دشت ها و یا زیر زمین باشد فایده ای ندارد و از طرف دیگر با درک صحیح از اینکه وقتی بازارهای گاز در دنیا از سوی کشورهای گوناگون تسخیر شود باید حسرت خورد اقدام به فروش گاز به یک شرکت نروژی کرده است. بر اساس قرارداد منعقد شده شرکت نروژی قصد دارد با استفاده از شناورهای مدرن سالانه مقدار قابل عنایتی LNG از ایران وارد کشورش کند یا در بازارهای جهانی عرضه کند.

مقاله ابتکار افزوده: حالا پس از انعقاد قرارداد با نروٓژ، منتقدان دولت تیغ تیز انتقاد در دست گرفته و از هر جای قرارداد می خواهند یک اشکال فنی و اقتصادی بیرون بکشند و شاید نیز در جاهایی درست می گویند، اما نکته این است که ایران باید انتخاب کند نفت و گاز در زیر زمین و در ژرفای دریا بماند و کشورهای دیگر بازار ایران را اشباع کنند یا اینکه با دادن کمی امتیاز ضمن کسب درآمد آنی به بازارهای بلند مدت‌تر فکر کند.

چرا نباید از روس ها گاز خرید

رضا زندی در مقاله ای در اعتماد با اشاره به این که بررسي صادرات گاز روسيه به ايران از طريق آذربايجان، براساس اخبار، يكي از محورهاي مذاكرات روحاني، پوتين، علي‌اف بوده است، با آن مخالفت کرده و در علت این مخالفت نوشته: اول اينكه روس‌ها، با وجود آمادگي ايران، هنوز قرارداد خريد ١٠٠ هزار بشكه از نفت ايران را اجرايي نكرده‌اند. آن هم قراردادي كه قرار است نيمي از پول آن را با تجهيزات روسي پرداخت كنند! دوم آنكه وزارت نفت خط لوله گاز ٤٠ ميليون مترمكعبي دامغان- نكا را براي پايداري شبكه گاز استان‌هاي شمالي كشور در فصل سرما افتتاح كرده است و مي‌تواند بدون تقليل فشار توسط مصرف‌كنندگان مياني، گاز را از جنوب به شمال برساند. سوم اينكه تجربه تركمنستان را از ياد نبرده‌ايم كه چگونه در فصل سرما، مصرف گازمان را «گروگان» مي‌گرفت.

این کارشناس ارشد انرژی توضیح داده که صادرات گاز به پاكستان، با وجود امضاي قراردادش متوقف مانده و فعلا اميد زيادي به اجرايي‌شدنش نيست. نه تركيه و نه روس‌ها به اين سادگي اجازه نخواهند داد گاز ايران به اروپا برسد. صادرات گاز به جنوب خليج‌فارس هم كه مشخص است. چند سال است با عمان براي صادرات گاز مذاكره مي‌كنيم؟LNG سازي و صادرات به كشورهايي نظير ژاپن سال‌هاست مانده، سوريه ناامن به كار صادرات گاز نمي‌آيد و عراق جدا از ناامني، فعلا به سختي از عهده پرداخت بدون مشكل پول گازمان برمي‌آيد (همان اندكي كه فعلا صادر مي‌شود.) پس به بهانه ترانزيت گاز، امنيت انرژي شمال كشور را درگير واردات گاز از روس‌ها و تعاملات بعدي پيچيده آن نكنيم.

مقاله اعتماد به این جا رسیده: فروش گاز داخلي در روسيه به گفته خودشان، حدود ٨٠ دلار در هر ١٠٠٠ متر مكعب است حال آنكه مي‌توانند آن را به ٢٠٠ دلار صادر كنند. پس براي روس‌ها منطق دارد براي صادرات گازشان از هر اهرمي، حتي سفر پوتين به ايران، استفاده كنند. اما به نظر نمي‌رسد خريد گاز روسيه براي ايران توجيه درستي داشته باشد. آقايان مسوول، لطفا به عواقب بلندمدت تصميم‌تان بيشتر فكر كنيد.

منبع تصویر، شهروند

توضیح تصویر،

کارتون هادی رحمتی. شهروند

چرا می روند و برنمی گردند

ترانه یلدا در مقاله ای در شرق با اشاره به جوانانی که می روند و برنمی گردند نوشته: دوستی می‌پرسید آیا با بحران‌های بی‌کاری قبل و بعد از جنگ دوم جهانی همه از اروپا رفتند؟ نه؛ ماندند و ساختند. ما هم بعد از انقلاب نرفتیم و ماندیم و همین‌جا زندگی کردیم و بعد از جنگ هم سعی کردیم بسازیم. چه بسیار خانواده‌ها که در دنیا پراکنده شدند چون یکی ماند و یکی رفت.

این کارشناس شهرسازی افزوده: جوانان برای ادامه تحصیل به غرب می‌روند. ایرانیان نسبت به جمعیتشان تعداد قابل‌توجهی مهاجر نخبه به آمریکای شمالی و کشورهای توسعه‌یافته می‌فرستند. این تعداد در سال‌های پیش از انقلاب و جنگ از امروز هم بیشتر بوده است. آنها اول می‌روند که درس بخوانند. به آنجا که می‌روند، همه شرایط برای رشد و بالندگی‌شان فراهم است. دانشگاه‌های خوب و زمینه کاری پس از آن باعث می‌شود بمانند و رفاه و شرایط خوب کاری و آزادی فرهنگی و رفتاری را به بازگشتن به محیطی پرتنش و پر از گرفتاری‌های روزمره ترجیح دهند.

در پایان مقاله شرق آمده: آنها که می‌مانند و بازمی‌گردند که بمانند، آرمان‌گراها هستند. آنان، اگرچه بسیاری‌شان که دارای کمال، اصالت و توانایی زندگی در جاهای دیگر و بهتر هستند، باز می‌گردند، چون مغناطیسی مهم‌تر آنها را به وطن می‌کشاند. آنها می‌خواهند هویت و سرزمین خود را با خلاقیت نوین امروزی‌شان را که دستاوردشان از سالیان دوری و فراق است، دیگربار زنده کنند. اما آیا خواهند توانست؟ مطمئن نیستم...

ما از حال نسل جدید هیچ نمی‌دانیم!

مسعود رفیعی طالقانی ‪-در سرمقاله همدلی نوشته چند روز پس از انتشار گسترده فیلم موبایلی دو دختر نوجوان اصفهانی که ساعتی پیش از خودکشی از خود ضبط کرده‌اند، به هر طرف نگاه می‌کنیم، حجم انبوه ناکارآمدی‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بیشتر از قبل، چشم را می‌زند؛ به‌عبارت بهتر، سرخوشی پیش از مرگ آن دو دختر نوجوان، عریان‌ترین تصویر از شکافی را نشانمان می‌دهد که سالیانی است عده‌ای با صدای فروخورده، فریادش می‌زنند؛ هیچ‌کس اما گوشش بدهکار نیست.

به نوشته سردبیر این روزنامه: تصویر و حرف‌های آن دو دختر نوجوان، مثل ناقوسی که پیامی تلخ دارد، توی گوش ها پیچیده است؛ این دو دختر مگر از زندگی چه دیده بوده‌اند که مرگ را آن‌چنان سهل در آغوش کشیدند؟ شفاف اگر باشیم، حرف‌های آن دختران که نماینده نسل نوپای جامعه ایرانند، صدای کرکننده‌ای دارد. دو دختری که متولدین دهه هشتادند و احتمالاً والدینشان متولدین دهه شصت و یا شاید واپسین سال‌های دهه پنجاه. شکاف فهم این دو نسل اما به‌طرزی شگفت‌انگیز، از عرش تا فرش است.

در پایان سرمقاله همدلی آمده: در عریان‌ترین صورت حقیقت، انگار چاره‌ای نداریم جز آنکه بپذیریم جامعه ایرانی با بحران آموزه‌های زیستی مواجه شده است. نسل به نسل این بحران دارد گسترش می‌یابد و مثل خوره، پایه‌های اجتماعی ما را می‌خورد.

خودکفایی در نهنگ آبی

منبع تصویر، قانون

توضیح تصویر،

کارتون طراوت نیکی. قانون

سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در ستون طنز شهروند با اشاره به خبرهایی که مدعی می شده خودکشی دختران اصفهانی تحت تاثیر چالش نهنگ آبی بوده است نوشته این بازی بیشتر برای نوجوانان جذاب است. بزرگترها سال‌هاست در این مملکت با این بازی آشنایند: مثلا می‌روید اداره مالیات، دستور مربی به این شرح است: برای پرداخت مالیات و مشارکت مدنی در پرداخت گندکاری‌های موسسات مالی و اختلاس بانک‌ها و بدهی باشگاه‌ها و...، برو ته صف و شماره بگیر. از فیش مالیاتت عکس بگیر و قابش کن.

طنزنویس ادامه داده: دستور مربی اداره بیمه چنین است: ٣٠‌درصد حقوقت را بده تا هیچ سرویس درمانی به تو تعلق نگیرد. از صف شلوغ بیمه فیلم بگیر و برای سالی تاک بفرست. یا مربی مستقر در موسسات مالی اعتباری دستور داده: زندگی خود را بفروش و پولش را به ما بده و از زندگی ساقط شو! فیلم اعتراضت را بگیر و برای گزارشگر من و تو بفرست.

ستون طنز شهروند خطاب به مخالفان شبکه های اجتماعی نوشته: حالا کاری به آن فرمان مربی نداریم که می‌گوید؛ از حقوقت مالیات کسر کن و با آن پول ون و کارمند گشت ارشاد را بده که توی خیابان دخترت را صدا بزند خانومم، یه لحظه بیا ببرمت وزرا! کار نداریم. اما می‌خواهید اینترنت را جمع کنید، بکنید چرا می‌خواهید نسل نهنگ آبی را که یکی از گونه‌های جانوری قدیمی و بومی ادارات ماست، ور بیندازید؟