نگرانی از تاثیر منفی اظهارات بوریس جانسون بر وضعیت نازنین زاغری

بوریس جانسون

منبع تصویر، EPA

بنیاد خیریه تامسون رویترز اعلام کرد نگران است که اظهارات بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا در مورد نازنین زاغری باعث دوبرابر شدن حکم زندان این شهروند ایرانی-بریتانیایی شده باشد.

آقای جانسون چندی پیش در مجلس عوام بریتانیا گفته بود نازنین زاغری در زمان دستگیری در فرودگاه تهران در سال ۱۳۹۵ در حال "آموزش روزنامه نگاران" بوده است.

مونیک ویلا، مدیر اجرایی بنیاد تامسون رویترزتاکید کرد که خانم زاغری در آن زمان صرفا برای دیدار با اعضای خانواده خود به ایران سفر کرده بوده و از بوریس جانسون خواست "اشتباه جدی" خود را تصحیح کند.

بیشتر بخوانید:

وزیر امور خارجه بریتانیا، چهارشنبه اول نوامبر (۱۰ آبان) در جلسه کمیته منتخب سیاست خارجی مجلس عوام بریتانیا حاضر شد و از جمله در مورد وضعیت این شهروند ایرانی-بریتانیایی گفت: "نازنین زاغری تنها مشغول آموزش روزنامه نگاری بود."

وی افزود: "نه به او و نه به خانواده اش گفته نشده که جرمش واقعا چیست."

به گفته بنیاد تامسون رویترز، خانم زاغری چهار روز بعد احضار شده و سخنان وزیر امور خارجه بریتانیا در مجلس بریتانیا، به عنوان مدرکی علیه او مورد استناد قرار گرفته است.

مسئولان قضایی ایران گفته اند اظهارات آقای جانسون ثابت کرده که نازنین زاغری برای تعطیلات به ایران نرفته است.

منبع تصویر، PA

توضیح تصویر،

مسئولان قضایی ایران گفته اند اظهارات آقای جانسون ثابت کرده که نازنین زاغری برای تعطیلات به ایران نرفته است

خانم زاغری که همراه دختر خردسالش برای دیدار با خانواده به ایران سفر کرده بود، فروردین ماه سال گذشته هنگام خروج از ایران در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد.

او بعدا بر مبنای اتهامات امنیتی به تحمل پنج سال زندان محکوم شد و در حال حاضر در زندان اوین دوران حبس خود را می‌گذراند. این شهروند ایرانی - بریتانیایی، تمامی اتهامات مطرح شده را به کلی بی اساس دانسته است.

یک ماه پیش نیز اعلام شده بود که مسئولان قضایی ایران، با احضار مجدد نازنین زاغری، اتهامات تازه‌ای را علیه او مطرح کرده اند که ممکن است باعث افزایش مدت زندان او شود.

به گزارش کمپین تلاش برای آزادی خانم زاغری، در پی طرح اتهامات جدید، او که قرار بوده به زودی موقتا از زندان آزاد شود، به شدت شوکه شده است.

نازنین زاغری با بخش آموزشی و خیریه بنیاد رویترز همکاری داشت و در گذشته مدتی در بخش اداری نهاد خیریه بخش جهانی بی‌بی‌سی کار می‌کرد.