بریتانیا: اظهارات وزیر خارجه طرح اتهام تازه علیه زاغری را توجیه نمی کند

بوریس جانسون

منبع تصویر، EPA

دولت بریتانیا می گوید اظهارات وزیر خارجه این کشور درباره نازنین زاغری راتکلیف، کارمند یک سازمان خیریه بریتانیایی، که در ایران زندانی است طرح اتهامات تازه علیه او را توجیه نمی کند.

بوریس جانسون چهارشنبه هفته پیش در کمیته روابط خارجی مجلس عوام بریتانیا گفته بود که نازنین زاغری در زمان دستگیری در فرودگاه تهران در سال ۱۳۹۵ در حال "آموزش روزنامه نگاران" بوده است، اظهاراتی که بنیاد خیریه تامسون رویترز که خانم زاغری برای آن کار می کرد گفت اشتباه است.

مونیک ویلا، مدیر اجرایی بنیاد تامسون رویترز، گفته است که خانم زاغری در سال ۱۳۹۵ صرفا برای دیدار با اعضای خانواده خود به ایران سفر کرده بوده و از بوریس جانسون خواست "اشتباه جدی" خود را تصحیح کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا به خبرگزاری رویترز گفت: "اظهارات هفته پیش وزیر خارجه مبنای قابل توجیهی برای طرح اتهامات تازه علیه نازنین زاغری راتکلیف فراهم نمی کند."

او افزود: "وزیر خارجه ضمن انتقاد از تشکیل پرونده علیه خانم زاغری راتکلیف، در پی توضیح این مساله است که حتی شدیدترین مجموعه ادعاهای ثابت نشده ایران علیه او، بازداشت و رفتاری که با او می شود را توجیه نمی کند."

خانم زاغری در حال سپری کردن حکم مجازات پنج سال زندان است که به "جرم" تلاش برای براندازی برای او صادر شد.

او روز شنبه بار دیگر به دادگاه منتقل شد که سه روز پس از اظهارات آقای جانسون بود. در این جلسه ظاهرا قاضی دادگاه او را به "تبلیغ علیه نظام" متهم کرد.

بیشتر بخوانید:

وزیر امور خارجه بریتانیا، چهارشنبه اول نوامبر (۱۰ آبان) در جلسه کمیته منتخب سیاست خارجی مجلس عوام بریتانیا حاضر شد و از جمله در مورد وضعیت این شهروند ایرانی-بریتانیایی گفت: "نازنین زاغری تنها مشغول آموزش روزنامه نگاری بود."

وی افزود: "نه به او و نه به خانواده اش گفته نشده که جرمش واقعا چیست."

به گفته بنیاد تامسون رویترز، خانم زاغری چند روز بعد احضار شد و سخنان وزیر امور خارجه بریتانیا در مجلس بریتانیا، به عنوان مدرکی علیه او مورد استناد قرار گرفت.

مسئولان قضایی ایران گفته اند اظهارات آقای جانسون ثابت کرده که نازنین زاغری برای تعطیلات به ایران نرفته است.

منبع تصویر، PA

توضیح تصویر،

مسئولان قضایی ایران گفته اند اظهارات آقای جانسون ثابت کرده که نازنین زاغری برای تعطیلات به ایران نرفته است

خانم زاغری که همراه دختر خردسالش برای دیدار با خانواده به ایران سفر کرده بود، فروردین ماه سال گذشته هنگام خروج از ایران در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد.

او بعدا بر مبنای اتهامات امنیتی به تحمل پنج سال زندان محکوم شد و در حال حاضر در زندان اوین دوران حبس خود را می‌گذراند. این شهروند ایرانی - بریتانیایی، تمامی اتهامات مطرح شده را به کلی بی اساس دانسته است.

یک ماه پیش نیز اعلام شده بود که مسئولان قضایی ایران، با احضار مجدد نازنین زاغری، اتهامات تازه‌ای را علیه او مطرح کرده اند که ممکن است باعث افزایش مجازات او شود.

به گزارش کمپین تلاش برای آزادی خانم زاغری، در پی طرح اتهامات جدید، او که قرار بوده به زودی موقتا از زندان آزاد شود، به شدت شوکه شده است.

نازنین زاغری با بخش آموزشی و خیریه بنیاد رویترز همکاری داشت و در گذشته مدتی در بخش اداری نهاد خیریه بخش جهانی بی‌بی‌سی کار می‌کرد.