گفت‌وگوی تلفنی جانسون با ظریف درباره نازنین زاغری

بوریس جانسون و محمد جواد ظریف

منبع تصویر، .

توضیح تصویر،

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا بعد از اینکه سخنرانیش در مجلس عوام درباره نازنین زاغری واکنش‌های زیادی به همراه داشت با همتای ایرانیش محمد جواد ظریف دراین باره گفتگو کرد

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا در پارلمان بریتانیا گفت که سخنان هفته پیشش در مورد نازنین زاغری رتکلیف که در ایران زندانی است، می‌توانسته روشن‌تر بیان شود، اما تاکید کرد که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در یک گفت‌وگوی تلفنی به او اطمینان داده که اتهامات جدیدی که در ایران متوجه نازنین زاغری شده هیچ ارتباطی با سخنان او ندارد.

او گفت که منظورش از آن سخنان این بوده که حتی اگر اتهاماتی که مقامات قضایی ایران علیه خانم زاغری مطرح کرده‌اند درست بود، نحوه برخورد آنها با او را توجیه نمی‌کرد.

آقای جانسون چهارشنبه هفته پیش در کمیته روابط خارجی مجلس عوام بریتانیا گفته بود که نازنین زاغری در زمان دستگیری در فرودگاه تهران در سال ۱۳۹۵ در حال "آموزش روزنامه نگاران" بوده است، اظهاراتی که بنیاد خیریه تامسون رویترز که خانم زاغری برای آن کار می کرد گفت اشتباه است. برخی ناظران از جمله حزب کارگر بریتانیا پیش‌بینی می‌کنند که این سخنان نادرست محکومیت خانم زاغری را بیشتر کند.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین در واکنش به انتقادهای تند حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت بریتانیا گفت که متهم کردن وزارت خارجه باعث می‌شود انگشت اتهام که هم‌اکنون متوجه حکومت ایران است منحرف شود و بار مسؤلیت و پاسخگویی از دوش حکومت ایران برداشته شود. دولت بریتانیا پیشتر در این کشمکش اعلام کرده بود که ترزا می به آقای جانسون اعتماد کامل دارد.

خبرگزاری‌های ایران می‌گویند که آقای ظریف گفت‌وگوی تلفنی با آقای جانسون تاکید کرده که ایران تابعیت مضاعف شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد. آقای ظریف همچنین بار دیگر به موضوع اصل تفکیک قوا در ایران اشاره کرد و گفت که تصمیم گیری در مورد این موضوع در اختیار قوه قضائیه ایران است، اما او "به دلایل انسانی و انسان‌دوستانه" صحبت‌های آقای جانسون را با مراجع قضایی ایران مطرح خواهد کرد.

همسر نازنین زاغری می‌گوید که حکومت ایران اتهامات جدیدی را متوجه نازنین زاغری کرده و این موضوع را با استفاده از آنچه آقای جانسون گفته توجیه می‌کند.

در پی سخنان هفته پیش آقای جانسون، ونیک ویلا، مدیر اجرایی بنیاد تامسون رویترز، گفت که خانم زاغری در سال ۱۳۹۵ صرفا برای دیدار با اعضای خانواده خود به ایران سفر کرده بوده و از بوریس جانسون خواست که "اشتباه جدی" خود را تصحیح کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا به خبرگزاری رویترز گفت: "اظهارات هفته پیش وزیر خارجه مبنای قابل توجیهی برای طرح اتهامات تازه علیه نازنین زاغری راتکلیف فراهم نمی کند."

او افزود: "وزیر خارجه ضمن انتقاد از تشکیل پرونده علیه خانم زاغری راتکلیف، در پی توضیح این مسئله است که حتی شدیدترین مجموعه ادعاهای ثابت نشده ایران علیه او، بازداشت و رفتاری که با او می شود را توجیه نمی کند."

خانم زاغری در حال سپری کردن حکم مجازات پنج سال زندان است که به "جرم" تلاش برای براندازی برای او صادر شد.

او روز شنبه بار دیگر به دادگاه منتقل شد که سه روز پس از اظهارات آقای جانسون بود. در این جلسه ظاهرا قاضی دادگاه او را به "تبلیغ علیه نظام" متهم کرده است.