بقایی در دادگاه حاضر نشد و در شاه عبدالعظیم بست نشست

حمید بقایی حق نشر عکس dolatebahar
Image caption سایت دولت بهار تصاویر آقای بقایی را در آرامگاه عبدالعظیم منتشر کرده است

حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهور پیشین ایران و از یاران نزدیک محمود احمدی‌نژاد از حضور در سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات خود سر باز زده و در اعتراض به رفتار دستگاه قضایی در آرامگاه عبدالعظیم در شهر ری در جنوب تهران "بست" نشسته است.

با این حال دادگستری تهران گفت که جلسه محاکمه در غیاب متهم برگزار شده است.

علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی و رسانه‌ای آقای احمدی‌نژاد و حبیب الله جزء خراسانی، ذیحساب نهاد ریاست جمهوری دولت او هم همراه آقای بقایی هستند.

آقای بقایی به اتهام تخلف مالی در زمان تصدی مقام دولتی محاکمه می‌شود و پیشتر، دو جلسه از دادگاه او پشت درهای بسته برگزار شده بود.

+ رحیم مشایی به دادگاه انقلاب احضار شد

+ محمود احمدی‌نژاد یک نماینده مجلس را به دیدار با 'افسر اطلاعاتی بریتانیا' متهم کرد

آقای بقایی و آقای احمدی‌نژاد هر دو به شدت از عملکرد قوه قضائیه ایران انتقاد کرده‌اند و مسئولان قضایی را به برخورد سیاسی با خود متهم می‌کنند.

آقایان بقایی، جوانفکر و جزء خراسانی در اطلاعیه‌ای نوشته‌اند که "پیگیری‌های قانونی و مستدل و اعتراضات مکرر و حقوقی" آنها نتیجه نداده و بر آنها روشن شده که تصمیم‌هایی که به عنوان رسیدگی قضایی اعمال می‌شود، از قبل گرفته شده است.

آنها از این گله کرده‌اند که از "اقدامات خلاف قانون" مقامات قضایی، تنها به خود آنها می‌توان شکایت برد و به این شکایت‌ها هم رسیدگی نشده است.

سنت "بست‌نشینی" به دوره حکومت سلسله قاجاریه در ایران باز می‌گردد. در آن دوره کسانی که تحت تعقیب حکومت بودند به اماکن مذهبی، به ویژه آرامگاه شاه عبدالعظیم در شهر ری پناه می‌بردند تا از گزند مأموران حکومت در امان باشند.

ویدیوها و تصاویری از ورود آقای بقایی و همراهانش به آرامگاه عبدالعظیم منتشر شده است.

برگزاری دادگاه در غیاب متهم

غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران گفت با وجود حاضر نشدن حمید بقایی در سومین جلسه دادگاه خود، امروز دادگاه برگزار شده و به روال عادی حکم خود را صادر خواهد کرد.

آقای اسماعیلی در گفتگو با خبرگزاری میزان تاکید کرد: "گرچه متهم اصلی حضور پیدا نکرده، اما لایحه‌ای فرستاده بود و وکلا وی نیز حضور پیدا کردند."

وی حاضر نشدن حمید بقایی در دادگاه را "شانتاژ تبلیغاتی" و نشان‌دهنده این دانست که "فرد نمی‌خواهد در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی به دفاع از خود بپردازد یا اینکه دفاعی ندارد".