رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل: با عربستان در باره ایران اتفاق‌نظر داریم

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ژنرال آیزنکوت گفته است اسرائیل و عربستان سعودی در باره نیات ایران در منطقه اتفاق‌نظر دارند

گادی آیزنکوت، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در مصاحبه‌ای کم‌سابقه با روزنامه اینترنتی ایلاف عربستان سعودی، ایران را "بزرگ‌ترین تهدید برای منطقه" خوانده است.

این اولین بار است که رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل با رسانه‌ای از عربستان،‌ کشوری که اسرائیل با آن رابطه دیپلماتیک ندارد مصاحبه می‌کند.

پیش از این شماری از مقام‌های اسرائیلی از جمله سخنگوی ارتش با این روزنامه اینترنتی مصاحبه کرده بودند.

ژنرال آیزنکوت در این مصاحبه گفته است اسرائیل و عربستان سعودی در باره نیات ایران در منطقه اتفاق‌نظر دارند.

شماری از کارشناسان از تشکیل ائتلافی غیر رسمی میان این دو کشور برای مقابله با ایران خبر می‌دهند و می‌گویند میزان همکاری‌ها میان اسرائیل و عربستان سعودی طی سال‌های اخیر افزایش یافته است.

او در این مصاحبه گفته است اسرائیل و عربستان هرگز با یکدیگر وارد جنگ نشده‌اند و دارای منافع مشترک بسیاری هستند.

ژنرال آیزنکوت گفته است کشورش آماده است برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه، با عربستان سعودی و "سایر کشورهای میانه‌روی عربی" تبادل اطلاعات کند.

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل ایران را به بی‌ثبات کردن منطقه متهم کرده و مدعی شده است که ایران در حال ساخت کارخانه‌های تولید سلاح و ارائه سلاح‌های پیشرفته به گروه‌های "تروریستی" در منطقه است.

او گفته است ایران می‌خواهد کنترل خاورمیانه را در دست بگیرد. ژنرال آیزنکوت مدعی شده ایران تلاش دارد دو هلال شیعی یکی از طریق ایران تا عراق و سوریه و لبنان و دیگری از بحرین و یمن تا دریای سرخ ایجاد کند و افزوده که باید مانع از چنین کاری شد.

او گفته است با ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، فرصت برای ائتلاف‌های جدید بین‌المللی در منطقه وجود دارد و باید طرحی در منطقه برای متوقف کردن تهدید ایران وجود داشته باشد.

ژنرال آیزنکوت گفته است کشورش قصدی برای حمله به لبنان ندارد و ادعا کرده ایران درصدد تشدید تنش‌ها است.

او استعفای ناگهانی سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان از ریاض را "پیچیده" و "شگفت‌آور" خوانده است.

به دنبال استعفای سعد حریری و فراخواندن اتباع عربستان سعودی و چندین کشور دیگر از لبنان، شماری احتمال حمله اسرائیل به لبنان را مطرح کردند.