پرونده هک شدن بازی تاج و تخت؛ 'دولت ترامپ در پی علنی کردن پرونده‌ها علیه ایران است'

وزارت دادگستری آمریکا حق نشر عکس Reuters
Image caption به نوشته واشنگتن پست فشار بر وزارت دادگستری آمریکا برای علنی کردن پرونده‌های مربوط به ایران با مخالفت‌هایی در داخل این وزارتخانه روبرو شده است

روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که وزارت دادگستری آمریکا قصد دارد در ماه‌های آینده تعدادی از پرونده‌ها را که مظنونان آن ایرانی هستند، علنی کند.

این روزنامه آمریکایی در گزارش اختصاصی خود به نقل از افراد آگاه از این موضوع، گفته است که به تازگی از مسئولان پرونده‌های امنیت ملی در وزارت دادگستری آمریکا خواسته شده که هر گونه پرونده یا تحقیقات جاری را که در آن نام ایران یا ایرانی‌ها مطرح است با هدف علنی کردن آن بررسی کنند.

به نوشته واشنگتن پست، پرونده هک شدن شرکت ساخت فیلم‌ و سریال HBO که شامل دزدیدن فیلمنامه سریال محبوب بازی تاج و تخت ( Game of Thrones) هم می‌شد، یکی از پرونده‌های مطرح در این ماجرا است.

این روزنامه نوشته است که فشار بر وزارت دادگستری آمریکا برای علنی کردن پرونده‌های مربوط به ایران با مخالفت‌هایی در داخل این وزارتخانه روبرو شده است.

بنا براین گزارش، گروهی از منتقدان نگران آن هستند که این فشار منشاء سیاسی داشته باشد و کابینه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در پی آن باشد که با علنی کردن این پرونده‌ها فشار به کنگره برای اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران را افزایش دهد.

حق نشر عکس HBO
Image caption سرقت بخشی از فیلمنامه سریال بازی تاج و تخت یکی از پرونده‌هایی است که در گزارش واشنگتن پست مطرح شده است

آقای ترامپ حدود یک ماه پیش با اعلام سیاست‌های سختگیرانه خود علیه ایران از تأیید پایبندی تهران به توافق هسته‌ای (برجام) خودداری کرد و موضوع را به کنگره ارجاع داد.

به نوشته واشنگتن پست، بعضی از مقام‌های فدرال آمریکا هم ابراز نگرانی کرده‌اند که علنی شدن این پرونده‌ها ممکن است تحقیقات جاری درباره آنها را به خطر بیندازد و شناسایی و دستگیری مظنونانی را ممکن است به ایران برگردند، سخت‌تر کند.

یکی از مشهورترین پرونده‌های مطرح در این ماجرا پرونده هک شدن شرکت فیلمسازی HBO است.

تابستان گذشته این شرکت اعلام کرد که هکرها اطلاعات این شرکت را به سرقت برده‌اند. واشنگتن پست به نقل از منابع آگاه نوشته است که هکرها در آن مقطع مدعی دزدیدن ۱.۵ ترابایت اطلاعات شدند.

بنا بر گزارش‌ها، این سرقت شامل بخشی از فیلمنامه سریال مشهور "بازی تاج و تخت" و ایمیل یکی از مدیران شرکت شده است. پیش از این گزارشی از احتمال دخالت ایرانی‌ها در هک شدن HBO مطرح نشده بود.

هکرها در آن زمان به این شرکت اطلاع دادند که هدفشان پول گرفتن از HBO در ازای منتشر نکردن اطلاعات سرقت شده است. در نهایت مشخص نشد که HBO به هکر ها پول داد یا نه.