۷۵ برنده جایزه نوبل خواستار آزادی احمدرضا جلالی شدند

احمدرضا جلالی

۷۵ برنده جایزه نوبل در نامه‌ای به غلامعلی خوشرو، نماینده ایران در سازمان ملل خواستار آزادی احمدرضا جلالی، پزشک و محقق زندانی در ایران شده‌اند.

آقای جلالی که پیشتر ساکن سوئد بود هم‌اکنون در ایران زندانی و به اتهام "محاربه" و "همکاری با دولت اسرائیل"با حکم اعدام روبرو است.

آقای جلالی البته این اتهام‌ها را رد کرده است.

در نامه برندگان جایزه نوبل آمده است: "به عنوان اعضای گروهی از مردم (و سازمان‌ها) که بر اساس وصیت آلفرد نوبل به سودمندی به بشریت عمیقا متعهد هستیم، ما نمی‌توانیم ساکت بنشینیم در حالی که زندگی و کار یک محقق متعهد، احمدرضا جلالی، که متخصص پزشکی بحران است با خطر مرگ تهدید می‌شود."

توضیح تصویر،

احمدرضا جلالی بارها به دعوت دانشگاه‌های ایران برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی به این کشور سفر کرده بود

نویسندگان نامه از مقام‌های ایرانی خواسته‌اند که به آقای جلالی اجازه بازگشت به خانه خود در سوئد و ملحق شدن به همسر و فرزندانش را بدهند.

برندگان جایزه نوبل در نامه خود کار این پزوهشگر ایرانی را برای بشریت "سودمند" خوانده‌اند.

آقای جلالی که در زمینه پزشکی بحران تخصص دارد در آوریل سال ۲۰۱۶ میلادی به دعوت دانشگاه‌های تهران و شیراز برای برگزاری یک کارگاه مدیریت بحران به ایران سفر کرد.

حدود دو ماه بعد، سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که مأموران وزارت اطلاعات آقای جلالی را روز ۲۵ آوریل، سه روز پیش از ترک ایران به مقصد سوئد، بازداشت کرده‌اند.

همسر او می‌گوید که این محقق ایرانی بارها به دعوت دانشگاه‌های ایران برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی به کشورش سفر کرده بود.

در یک فایل صوتی که حدود یک ماه پیش ( ۲۲ اکتبر) در یوتیوب منتشر شد، صدای منسوب به آقای جلالی شنیده می‌شد که می‌گوید در زمان حبس انفرادی وادار شد دو بار در برابر دوربین با خواندن بیانیه‌هایی که بازجوها از قبل آماده کرده بودند "اعتراف" کند.

این محقق ۴۵ ساله سابقه تدریس در دانشگاه‌های بلژیک، ایتالیا و سوئد را دارد.

او در سال ۲۰۰۹ برای ادامه تحصیل ایران را ترک کرده بود.