رئیس سیا: قاسم سلیمانی نامه‌ام را باز نکرد

رئیس سیا گفت در نامه‌اش به قاسم سلیمانی هشدار داده بود حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس سیا گفت در نامه‌اش به قاسم سلیمانی هشدار داده بود

مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، تأیید کرده است که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، نامه هشدارآمیز او درباره حمله به منافع آمریکا در عراق را رد کرده است.

آقای پمپئو روز شنبه دوم دسامبر (۱۱ آذر) در همایشی دفاعی در آمریکا گفت که در نامه‌اش هشدار داده که قاسم سلیمانی و ایران را مسئول هرگونه حمله به منافع آمریکا در خاک عراق از سوی نیروهای تحت فرمان آقای سلیمانی می‌داند.

رئیس سیا که با موضع‌گیریهای تند و تهدیدآمیزش علیه ایران شناخته می‌شود، گفت: "می‌خواستیم مطمئن شویم که او و رهبران ایران این موضوع را خیلی واضح و روشن می‌فهمند."

با وجود اینکه آقای پمپئو گفت که قاسم سلیمانی نامه او را باز نکرده است، به شوخی افزود: "راستش این کار او دلم را نشکست".

رئیس سیا به زمان ارسال نامه برای فرمانده نیروهای برون‌مرزی سپاه پاسداران اشاره نکرده است.

سه روز پیش محمد محمدی‌ گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر ایران، برای اولین بار به وجود چنین نامه‌‎ای اشاره کرده بود.


تحلیل

سام فرزانه - خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در واشنگتن

دولت کنونی آمریکا رفتارهای خارج از عرف کم ندارد. نامه رئیس سیا به یک فرمانده نظامی ایران را هم می‌توان از آن دست رفتارها دانست. نوشتن نامه به مقام نظامی کشوری که روابط دیپلماتیک درستی هم بین آنها نیست رفتاری معمولی نیست. نامه‌ای که به سادگی دست‌مایه تبلیغ سیاسی ایران علیه آمریکا شد. اما این نامه شاید نشانه‌ای باشد از تغییری احتمالی در کابینه آمریکا و تکیه زدن آقای پمپئو بر کرسی وزارت خارجه این کشور. رسانه‌های آمریکایی از اختلافات روزافزون رئیس جمهوری ایالات متحده با رکس تیلرسون، وزیر خارجه خبر می‌دهند. آقای ترامپ در یک توییت خروج تیلرسن از دولت را تکذیب، اما اختلافش با او را علنی کرده است. با وجود این در واشنگتن پیش‌بینی می‌شود که آقای تیلرسون به زودی از دولت جدا شود و جایش را به آقای پمپئو بدهد که روابطی نزدیک با دونالد ترامپ دارد. مواضع تند مایک پمپئو که گزارش شده دیدارهای روزانه با رئیس‌جمهوری آمریکا دارد، بی‌شباهت به رئیسش نیست. از جمله مخالفت هر دو با توافق هسته‌ای با ایران است. ممکن است آقای پمپئو بازی در نقش جدید را شروع کرده باشد؛ نقشی که دست کم درباره ایران نقش دیپلماتی با مواضع انعطاف‌ناپذیر است.


حق نشر عکس .
Image caption قاسم سلیمانی در بوکمال سوریه

آقای محمدی گلپایگانی روز نهم آذر در یک سخنرانی گفت: "همین اواخر زمانی که قاسم سلیمانی در بوکمال بود، رئیس سازمان سیا به وسیله یکی از رابطان خود در منطقه، نامه‌ای برای سردار سلیمانی فرستاد اما ایشان گفت 'نامه تو را نمی‌گیرم و نمی‌خوانم و اصلا با این افراد صحبتی ندارم '. اینها چه کسانی هستند که با استکبار این‌گونه برخورد می‌کنند؟"

بوکمال منطقه‌ای در شرق سوریه نزدیک مرز عراق است که به عنوان آخرین پایگاه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در این کشور شناخته می‌شد و حدود دو هفته پیش به طور کامل از کنترل این گروه خارج شد.

بعد از اعلام خبر پس گرفتن بوکمال از داعش، تصاویری منتشر شد که سرلشگر قاسم سیلمانی را در حال بازدید از منطقه و دیدار با فرماندهان محلی نشان می‌داد.

آقای سلیمانی بعد از عملیات بوکمال در نامه‌ای به رهبر ایران پایان کار داعش در عراق و سوریه را اعلام کرد.