دیوان عالی حکم اعدام احمدرضا جلالی را 'تایید کرده است'

احمدرضا جلالی حق نشر عکس Hra-news.org

سازمان عفو بین الملل و خانواده احمدرضا جلالی، پزشک و محقق مقیم سوئد، که اخیرا به "جرم جاسوسی" در ایران به اعدام محکوم شد، می گویند که این حکم در دیوان عالی در پشت درهای بسته تایید شده است.

آقای جلالی که در آوریل سال ۲۰۱۶ در جریان سفری به ایران دستگیر شد برای دانشگاه پزشکی کارولینسکای استکهلم کار می کند.

مقام های ایران او را متهم به ارائه اطلاعاتی به اسرائیل برای کمک به ترور چند دانشمند هسته ای کرده اند.

ویدا مهران نیا، همسر آقای جلالی روز ۲۴ اکتبر تایید کرد که همسرش در دادگاهی در ایران به اتهام "محاربه" و "همکاری با دولت اسرائیل" به اعدام محکوم شده است.

در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ حداقل چهار دانشمند برنامه هسته ای ایران کشته شدند. ایران در سال ۲۰۱۲ یک نفر را به جرم آن قتل ها و ارتباط با اسرائیل اعدام کرد.

گروه عفو بین الملل گزارش می دهد که وکلای آقای جلالی در روز شنبه ۹ دسامبر - ۱۸ آذر - مطلع شدند که دیوان عالی ایران پرونده او را بررسی و حکم اعدام را تایید کرده است.

گفته شد که دیوان عالی در جریان فرآیندی محرمانه این حکم را تایید کرده و به وکلا اجازه نداده است دفاعیات خود را عرضه کنند.

مگدالینا مقرابی، مدیر خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل، در بیانیه ای نوشت: "این نه فقط تعرضی تکان دهنده به حق محاکمه منصفانه است بلکه همچنین حق زندگی احمدرضا جلالی را کاملا نادیده می گیرد."

ویدا مهران نیا به خبرگزاری رویترز گفت که خانواده او در شوک به سر می برد و دولت سوئد را در جریان این تحول گذاشته است.

او که در استکهلم به سر می برد به رویترز گفت: "فرآیند قضایی از ابتدا عادلانه و حقوقی نبود. هیچ یک از جلسات دادگاه علنی نبود و بازجوها تصمیم خود را بر قضات تحمیل کردند."

عفو بین الملل می گوید که آقای جلالی در نامه ای در ماه اوت از زندان نوشت که به دلیل خودداری از جاسوسی برای ایران تحت بازداشت است.

سوئد در ماه اکتبر این حکم را محکوم کرد و گفت مساله را با مقام های ایرانی مطرح کرده است.

۷۵ برنده جایزه نوبل ماه پیش از ایران خواستند احمد رضا جلالی را آزاد کند.

در نامه برندگان جایزه نوبل آمده بود: "به عنوان اعضای گروهی از مردم (و سازمان‌ها) که بر اساس وصیت آلفرد نوبل به سودمندی به بشریت عمیقا متعهد هستیم، ما نمی‌توانیم ساکت بنشینیم در حالی که زندگی و کار یک محقق متعهد، احمدرضا جلالی، که متخصص پزشکی بحران است با خطر مرگ تهدید می‌شود."

بیشتر بخوانید: