ایران: مدارک آمریکا جعلی و ساختگی هستند

حق نشر عکس newyork.mfa.ir
Image caption نمایندگی دایم ایران در سازمان ملل متحد به اظهارات آمریکا پاسخ داده است

ایران اتهام آمریکا در مورد ارسال موشک به یمن و نقض تعهدات بین‌المللی را رد کرده و مدارک ارائه شده در این باره را جعلی و ساختگی توصیف کرده است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز پیش با نمایش بقایای موشکی که حوثی‌ها به ریاض، پایتخت عربستان سعودی شلیک کردند، ایران را به نقض تعهدات بین‌المللی متهم کرد.

نمایندگی دایم ایران در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ خود اتهام‌های آمریکا را ادامه آنچه سیاست‌های خصومت آمیز و مغرضانه دولت آمریکا علیه ایران خوانده دانسته و با بی‌اساس خواندن این اتهام‌ها، آنها را رد کرده است.

خانم هیلی در سخنان خود مدعی شده که موشک شلیک شده به فرودگاه ریاض نشان گروه صنعتی شهید باقری را داشته است. این مجموعه صنعتی وابسته به وزارت دفاع ایران تحت تحریم است.

ایران می‌گوید موشکی به یمن ارسال نکرده و طرح اتهام‌های آمریکا با هدف "سرپوش نهادن بر جنایات جنگی عربستان سعودی در یمن با مشارکت و حمایت همه جانبه آمریکا" مطرح شده است.

حق نشر عکس AFP

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در سخنان خود ایران را به بی‌ثبات‌سازی خاورمیانه متهم کرده و گفته است آن چه از بررسی بقایای موشک برمی‌آید می‌تواند به عنوان "شواهد انکارناپذیر" نقض تعهدات بین‌المللی ایران و تلاش نافرجام ایران برای لاپوشانی این موارد تلقی شوند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، سخنرانی نیکی هیلی را "نمایش" خوانده است.

پیش از این خبرگزاری‌های غربی اخبار ضد و نقیضی درباره نظر کارشناسان سازمان ملل متحد نسبت به موشک شلیک شده به ریاض منتشر کردند.

خبرگزاری رویترز نوشت بنا به گزارشی محرمانه کارشناسان سازمان ملل گفته‌اند موشک پرتاب شده ظاهرا ساخت ایران بوده اما خبرگزاری فرانسه نوشت بنا به یک گزارش محرمانه، کارشناسان سازمان ملل متحد نمی‌توانند تایید کنند که این موشک ساخت ایران بوده است.