فائزه هاشمی: به گفته شورای عالی امنیت ملی در بدن پدرم ۱۰ برابر حد مجاز رادیواکتیو بود

اعضای خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی

منبع تصویر، MEHR

توضیح تصویر،

پس از مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی اعضای خانواده او به برخی برخوردها اعتراض دارند

فائزه هاشمی، از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب و دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، می‌گوید مطابق اعلام شورای عالی امنیت ملی ایران در بدن آقای هاشمی رفسنجانی ۱۰ برابر حد مجاز مواد و تشعشعات رادیواکتیو وجود داشته است.

همزمان محمد هاشمی، برادر آقای هاشمی رفسنجانی، می‌گوید علت ایست قلبی برادرش روشن نیست. او می‌گوید از آنجا که احتمالا تشییع جنازه اکبر هاشمی رفسنجانی "شلوغ می‌شد که قابل کنترل نبود" او را به سرعت دفن کردند و فرصت کالبدشکافی نبود.

اکبر هاشمی رفسنجانی دی ماه ۱۳۹۵ در۸۲ سالگی در تهران درگذشت. علت مرگ آقای هاشمی رفسنجانی ایست قلبی اعلام شد. پس از مرگ او، شایعات گسترده‌ای درباره علت آن منتشر شد.

فائزه هاشمی در مصاحبه با وبسایت روزنامه اعتماد، چاپ تهران، گفته است شورای عالی امنیت ملی ایران جلسه‌ای با خانواده هاشمی داشته و به آنها گفتند "بررسی نشان می دهد که در بدن پدر ۱۰ برابر حد مجاز رادیواکتیو بوده است."

"البته اعلام کردند که در بدن مادر ۳برابر حد مجاز رادیواکتیو بوده است."

خانم هاشمی می‌گوید شورای عالی امنیت ملی نمی‌دانسته منشاء رادیواکتیو چه بوده است، اما اعلام کرده است که تشعشعات رادیواکتیو دلیل مرگ آقای هاشمی رفسنجانی نبوده است.

یک متخصص پرتو درمانی به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "وجود مواد رادیو اکتیو در بدن در این حد طبیعی نیست اما می تواند در پی انجام آزمایش های مختلف پزشکی هسته‌ای باشد. صرف وجود این مواد یا تشعشعات در بدن یک بیمار برای نتیجه‌گیری در مورد علت مرگ او کفایت نمی‌کند و به دانستن جزییات بیشتر نیاز دارد از جمله؛ نوع ماده رادیواکتیو، نیمه عمر آن، مدتی که شخص در معرض ماده رادیواکتیو بوده و نیز نتایج آزمایش‌های مختلف خون. "

اتحادیه هسته‌ای جهانی می‌گوید بالاترین حد مجاز در معرض تشعشعات رادیواکتیو قرار گرفتن ۱۰۰ میلی‌سیورت است.

مطابق معیارهای همین اتحادیه ۱۰ برابر حد مجاز، یعنی هزار میلی‌سیورت، کشنده نیست اما تشعشع کوتاه مدت آن ممکن است باعث حالت تهوع و افت شمار گلبول‎های سفید خون شود. در صورت آن که شخص به طور بلندمدت در معرض هزار میلی‌سیورت تشعشعات رادیواکتیو باشد، خطر ابتلا به سرطان برای او بالا می‌رود.

امروز محمد هاشمی، برادر اکبر هاشمی رفسنجانی نیز در مصاحبه با روزنامه شهروند گفته است دلیل ایست قلبی برادرش روشن نیست.

او گفته است: "جوابی نگرفتیم، یعنی جواب پزشکی یا علمی از این قضیه نگرفتیم که ببینیم علت ایست قلبی چه بوده است، چون کالبدشکافی هم انجام نشد، بنابراین برای ما علت ایست قلبی نامشخص است."

"اخوی روز یکشنبه مرحوم و سه‌شنبه دفن شدند، در این دو روز شرایطی نداشتیم که بتوانیم دنبال علت این موضوع برویم. بعد از این‌که ایشان هم دفن شدند، بعضی از امکانات از دست رفته بود، بالاخره اگر کالبدشکافی می‌شد و علت خاصی داشت، مشخص می‌شد، اما ما راهی برای پیگیری نداشتیم که بتوانیم این کار را انجام دهیم."