روحانی: دست وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت

حسن روحانی گفته "ملت ما از انقلاب مشروطه به این سو گفت نمی‌خواهم رعیت باشم و یک آقایی هم آن بالا به نام شاه باشد"
توضیح تصویر،

حسن روحانی گفته "همه انقلاب و تلاش برای این بود که مردم بگویند ما رعیت نیستیم، ما شهروندیم، شاه نمی‌خواهیم بلکه قانون می‌خواهیم"

حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است که دولت او از آزادی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی حمایت می‌کند و ضمن انتقاد از شنود و کنترل زندگی خصوصی شهروندان، در حضور وزیر ارتباطات خود گفت "وزیر ما اینجاست و به مردم قول می‌دهد دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت".

آقای روحانی که در اجلاس ملی گزارش اجرای حقوق شهروندی سخنرانی می‌کرد گفت "فضای ارتباط مردم با جهان حفظ خواهد شد. ما دنبال فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی نخواهیم بود... ما فضای اینترنت امن، سالم و ارزان می‌خواهیم اما در عین حال فضای امنیتی نمی‌خواهیم که برویم ببینیم در زندگی و امور خانوادگی مردم چه خبر است، چه کسی به چه کسی پیامک زد، چی گفت رها کنیم، دست برداریم، مردم را آزاد بگذاریم، آن دوره گذشت".

در این اجلاس سازمان‌های منتخب دولتی از جمله وزارت ارتباطات، آموزش و پرورش، کار و رفاه اجتماعی و وزارت کشور درباره عملکرد خود در زمینه اجرای منشور حقوق شهروندی گزارش می‌دهند.

آقای روحانی در واکنش به انتقادها از لایحه بودجه گفت "شاید باور نکنید، اگر بگویم چقدر خوشحالم وقتی بودجه ما به مجلس رفت و از فردا در فضای مجازی، غوغایی بپا شد. چقدر قشنگ. همه مردم به صحنه آمده‌اند، اظهارنظر و نقد می‌کنند. سازمان برنامه و بودجه، دولت و شخص رئیس جمهور را نقد می‌کنند. دستشان درد نکند، ‌دست‌شان را می‌بوسم".

پس از ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ خورشیدی از سوی آقای روحانی به مجلس، شمار کثیری از شهروندان ایرانی با بررسی جزئیات لایحه، اختصاص بودجه های کلان از جمله به برخی نهادی حکومتی و مذهبی را به نقد کشیدند.

رئیس جمهور ایران گفته "الان پشت همین تریبون، به وزیر اقتصاد و به خزانه دستور می‌دهم از سال ۹۷، هر بودجه‌ای که به هر دستگاهی تخصیص می‌دهد یا پرداخت می‌کند، باید بلافاصله در سایت اعلام کند تا همه مردم بدانند. مردم باید بدانند که پول خزانه به چه کسی، به کدام نهاد و دستگاه داده می‌شود".

او گفت "اگر ده‌ها دادگاه با فساد مبارزه کنند، نمی‌توانیم فساد را ریشه‌کن کنیم، مگر آنکه مردم به صورت شفاف ببینند ما چه می‌کنیم".

رئیس جمهور ایران گفت "باید تلاش کنیم که حقوق شهروندی، فرهنگ شود. حقوق شهروندی با نوشتن و ابلاغ و پایش درست نمی‌شود. باید تبدیل به فرهنگ و گفتمان شود. اگر در یک اداره ما حقوق شهروندی اجرا نمی‌شود، فضای مجازی، موبایل‌ها، جوانان، به میدان بیایید و اعتراض کنید".

'انقلاب برای این بود که مردم بگویند ما رعیت نیستیم'

منشور حقوق شهروندی آذر سال گذشته به امضای رئیس جمهور ایران رسید. رونمایی از آن انتقادهایی را در پی داشت که این اقدام را مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری پیش رو می دانست. آقای روحانی در سخنرانی امروز خود انتخاباتی بودن این اقدام را رد کرده و گفته دولتش متعهد به اجرای این منشور و رعایت حقوق شهروندان است.

رئیس جمهور ایران گفته "ملت ما از انقلاب مشروطه به این سو گفت که من نمی‌خواهم رعیت باشم و یک آقایی هم آن بالا به نام شاه باشد که فرمانروایی کند و من هم مجری فرمان او باشم. همه انقلاب و تلاش برای این بود که مردم بگویند ما رعیت نیستیم، ما شهروندیم، شاه نمی‌خواهیم بلکه قانون می‌خواهیم".

در اجلاس ملی گزارش اجرای حقوق شهروندی، به غیر از شماری از وزرا و معاونان رئیس جمهور ایران، نمایندگانی از اقوام و مذاهب مختلف ایرانی هم حضور داشتند.

توضیح تصویر،

نمایندگان شماری از مذاهب مختلف در ایران در سخنرانی حسن روحانی حضور داشتند