دعا، چاره مسئولان برای آلودگی هوا

دو نفر با ماسک مقابله با آلودگی هوا

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر،

وضعیت هوای تهران عصر روز دوشنبه ۲۷ آذر ماه؛ بر اساس پیش‌بینی‌ها آلودگی هوا تا چهارشنبه ۲۹ آذر ادامه خواهد داشت

در حالی که شدت آلودگی هوا در هفته اخیر مدارس را در برای چندمین روز پیاپی در تهران و بعضی شهرهای دیگر تعطیل کرده، رئیس سازمان محیط زیست ایران می‌گوید که دولت چاره‌ای ندارد و "باید دعا کنیم که باد بوزد تا آلودگی از بین برود".

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران روز سه‌شنبه ۲۸ آذر ماه (۱۹ دسامبر) با اشاره به اینکه گازوئیل موجود در ایران ده برابر استاندارد آلوده کننده است، به خبرگزاری ایسنا گفت: "بیشتر آلودگی هوا مربوط به گازوئیل و ماشین‌ها است، دولت چاره‌ای ندارد. اگر جلوی خودروها را بگیریم تا هوا را آلوده نکنند حمل و نقل از بین می‌رود. گازوئیل‌ها هم غیراستاندارد است. بالاخره باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب کرد."

اما بحث آلودگی هوا به "اولین اجلاس ملی گزارش پیشرفت‌ها و رفع موانع تحقق حقوق شهروندی" که در تهران برگزار شد هم کشیده شد و حسن روحانی، در ابتدای سخنانش در این اجلاس با ابراز تاسف از اینکه مدارس به دلیل آلودگی هوا تعطیل است، وزرای صنعت، نیرو، نفت، مسئول سازمان محیط زیست را خطاب قرار داد و گفت این مسئولیت سنگین همه است.

آقای روحانی گفت: "صنعت ما، نیروگاه ما، خودرو ما و بنزین و گازوئیل باید درست شود. وسایل گرم کننده خانه‌ها باید درست شود. همه باید دست به دست هم دهیم و حتی در روزهایی هم از ماشین شخصی استفاده نکنیم."

رئیس جمهوری ایران در ادامه آلودگی هوا را یک معضل جهانی خواند و با اشاره به آلودگی هوای دهلی و پکن گفت: "هی درباره آلودگی هوا نگویید پس دولت چه کار می‌کند، بگویید پس دنیا چه کار می‌کند."

محسن هاشمی‌، رئیس شورای شهر هم در آغاز سی و یکمین جلسه علنی شورای شهر تهران در انتقاد از آلودگی هوا، شعری از سهراب سپهری، شاعر معاصر خواند: "جای مردان سیاست بنشانید درخت تا هوا تازه شود."

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران هم اعلام کرد که دخالت دادستانی کل ایران در موضوع آلودگی هوا به عنوان مدعی‌العموم نتیجه‌ای نداشته است.

آقای منتظری در حاشیه مراسمی در تهران به خبرنگاران گفت: "دادستان به عنوان مدعی العموم به این موضوع ورود کرده، مکاتبات زیادی صورت گرفته و جلساتی هم برگزار شده اما خروجی مناسبی نداشته است چون دست اندرکاران امر مقابله با آلودگی هوا یکی دو دستگاه نیستند. بلکه مجموعه‌ای هستند که باید با هم همکاری کنند."

توضیح ویدئو،

#شما؛ آلودگی هوا برخی شهرهای ایران را تعطیل کرد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اما در این میان سرتیپ حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران می‌گوید که "عملا فقط پلیس است که در رابطه با آلودگی هوا کار می‌کند و بقیه فقط شعار می‌دهند. پلیس طرح زوج و فرد از در منازل را شروع کرده و ماموران پلیس با استقرار در ۵۰۰ نقطه با خودروهای بدون مجوزی که در محدوده تردد کنند، برخورد می‌کند."

در جلسه امروز "کمیته اضطرار آلودگی هوای استان تهران" هم مقرر شد که طرح زوج و فرد از مقابل منازل، در یعنی در تمام سطح شهر اجرا شود و فروش طرح ترافیک تا پایان هفته ممنوع است.

به گزارش میزان، همچنین در این جلسه قرار شد که فعالیت‌های عمرانی و کارخانه‌های آلاینده متوقف شود و همچنین تردد کامیون‌ها به جز کامیون‌های حمل زباله و سوخت در سطح شهر تهران فردا ممنوع است.

در همین حال به اصناف توصیه شده که دو ساعت زودتر فعالیت صنفی خود را تعطیل کنند و از مدیران خواسته شده تا با مرخصی زنان و مادران شاغل در روز چهارشنبه موافقت کنند.

آلودگی هوا در هفته جاری مختص شهر تهران نبوده است و در شهرهای تبریز و ارومیه، هم مدارس به دلیل آلودگی هوا به تعطیلی کشیده شد.

منبع تصویر، FARS

توضیح تصویر،

آلودگی هوای شهر تبریز در آذربایجان شرقی

چهار روز تعطیلی پیاپی مدارس به دلیل آلودگی هوا

روابط عمومی آموزش و پرورش تهران اعلام کرد که مدارس تمام مقاطع تحصیلی استان تهران به جز پردیس، دماوند و فیروزکوه به دلیل آلودگی هوا فردا چهارشنبه ۲۹ آذر تعطیل است. این چهارمین روز است که آلودگی هوا مدارس تهران را به تعطیلی می کشاند.

در ارومیه هم وضعیت به همین شکل بوده است؛ امروز برای چهارمین روز پیاپی مدارس نوبت بعد از ظهر ارومیه (به استثنا مدارس نواحی روستایی یک و دو ارومیه) امروز تعطیلشد.

کمیته مدیریت کاهش آلودگی هوای کلانشهر تبریز هم بدلیل آلودگی شدید هوا و "آلودگی بیش از میزان استاندارد که بیش از ۱۷۰ پی اس ای است" مدارس تبریز را برای سومین روز متوالی تعطیل اعلام کرد.

توضیح ویدئو،

با آلودگی هوا چه باید کرد؟ (مصاحبه مربوط به ۱۵ نوامبر ۲۰۱۶، ۲۵ آبان ۱۳۹۵است)

#آلودگی_هوا

هم‌زمان با اظهارات مسئولان، معضل آلودگی هوا در نظرات کاربران شبکه‌های اجتماعی هم منعکس شده و چند روز است که هشتگ آلودگی هوا را داغ کرده است.

رامبد جوان، هنرپیشه و مجری سرشناس تلویزیونی عکسی از هوای آلوده را در صفحه اینستاگرام خود گذاشت و از مخاطبان خود پرسید: "وضعیت آلودگى هوا در شهر شما چگونه است؟"، بیش از ۶۷۶۹ نفر به این پرسش او پاسخ دادند و از هوای شهرشان نوشتند.

سوده، یک کاربر توییتر نوشته: "سوال اینه: در حالیکه شهرهایی که در کنترل آلودگی هوا موفق هستند به سمت پیاده‌مدار بودن و تقویت حمل و نقل عمومی میرن، چرا رویکرد شهر ما سواره‌مداره و اولویت ساخت پل صدر بیشتر از نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی و مینی‌بوس‌رانی فرسودمون می‌شه؟"

او همچنین بخشی از ویدئو یکی از اعضای سازمان غیر دولتی "نفس" را که مربوط به یک فیلم مستند بوده در توییتر خود منتشر کرده است:

بعضی ها هم به مقایسه وضعیت در دوران محمود احمدی‌نژاد و محمدباقر قالیباف اشاره می‌کنند:

صدرا محقق روزنامه‌نگار هم در توییتی به آمار بالای مراجعه به اورژانس به دلیل آلودگی هوا و مشکلات تنفسی اشاره کرد:

بعضی از کاربران هم از اینکه هیچ اقدام عملی برای مقابله با آلودگی هوا از سوی مسئولان نشده است عصبانی هستند:

تصویر برج میلاد، از نمادهای شهر تهران در حالی که در میان غبار و دود پنهان شده است موضوع عکس‌های مربوط به آلودگی هوای بسیاری از کاربران بوده است.