احمدی‌نژاد: رئیس قوه قضاییه غاصب و فاقد مشروعیت است

احمدی نژاد

منبع تصویر، Fars

هم‌زمان با صدور حکم حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران و انتشار پاسخ دادستانی به مهلت ۴۸ ساعته او، آقای احمدی‌نژاد رئیس قوه قضاییه را "غاصب و فاقد مشروعیت" خوانده است.

محمود احمدی‌نژاد با انتقاد مجدد از صادق لاریجانی گفته است "رئیس دستگاه قضا در دوره مدیریت خود در عمل نشان داده است که به قانون اساسی، آیین دادرسی و امور قضایی آشنایی ندارد و به آن احترام نمی گذارد، او دستگاه نیم‌بند قضایی را متلاشی کرده است."

اظهارت آقای احمدی‌نژاد در پایان مهلت ۴۸ ساعته‌ای که به رئیس قوه قضاییه داده بود، در یک پیام تصویری جدید منتشر شده است.

اظهارات آقای احمدی نژاد همزمان است با اعلام صدور حکم حمید بقایی که به گزارش خبرگزاری قوه قضاییه ایران امروز سه‌شنبه ۲۸ آذر "به متهمان ابلاغ شده است". جزییات حکم اعلام نشده است.

آقای احمدی‌نژاد در ویدیوی تازه درباره صادق لاریجانی گفت: "ادامه کار ایشان ناقض حقوق رهبری و جمهوری اسلامی است. ایشان هر کاری انجام دهد خلاف است."

رئیس جمهور پیشین ایران پیشنهاد داد که آقای لاریجانی از ریاست قوه قضاییه استعفا کند.

پاسخ دادستانی تهران به فرصت ۴۸ ساعته احمدی نژاد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

همزمان با پایان مهلت اعلام شده از سوی محمود احمدی نژاد به قوه قضاییه، خبرگزاری میزان وابسته به این نهاد پاسخ دادستانی تهران به رئیس جمهور پیشین را منتشر کرده است. آقای احمدی نژاد طی یک پیام ویدئویی از رئیس قوه قضائیه خواسته بود حالا که نزدیکانش را به "فتنه‌گری، انحراف و حمایت از بابک زنجانی" متهم کرده، مستندات "دادگاه حتی فرمایشی" در این زمینه را ارائه کند.

دادستانی تهران در این جوابیه مهلت ۴۸ ساعته رئیس جمهور پیشین را "تمایل وافر احمدی‌نژاد و جریان همراه با وی به ایجاد هیاهو و تشویش اذهان عمومی" خوانده و گفته "دلایل قابل توجهی بر انتساب اتهامات موجود است که مطابق مقررات در حال رسیدگی است".

جوابیه در پاسخ به آقای احمدی نژاد که خواستار اعلام مستندات دادگاه درباره ارتباط دولت او با بابک زنجانی متهم نفتی محکوم به اعدام شده بود می گوید "پرونده‌های افرادی از دولت پیشین که مرتبط با محکوم‌علیه بابک زنجانی بوده‌اند، تحت رسیدگی است" و گفته که "جمله تهدید آمیز" آقای احمدی نژاد در ارائه مهلت ۴۸ ساعته "تاثیری در عزم قضات رسیدگی‌کننده به پرونده‌های اتهامی افراد مرتبط با احمدی‌نژاد نخواهد داشت".

بیانیه دادستانی تهران به آقای احمدی نژاد "توصیه" کرده "به جای تهدید دیگران، به مرجع قضایی پاسخگو" باشد.

دو روز پیش آقای احمدی نژاد با انتقاد از سخنان اخیر رئیس قوه قضاییه تهدید کرده بود در صورتی که پاسخ او داده نشود "بنده نظرم را در مورد شما و عملکرد شما طی این هشت سال با مردم در میان خواهم گذاشت و از طریق مقتضی نسبت به احقاق حق اقدام خواهم کرد."

رئیس قوه قضاییه ایران هفته پیش محمود احمدی‌نژاد را به "سیاه‌نمایی" و "فتنه‌گری" علیه نظام جمهوری اسلامی متهم کرد و گفت هدف انتقادهای آقای احمدی‌نژاد القای این نکته است که رهبر ایران "در قبال مشکلات دستگاه قضایی سکوت کرده است."