فرانسه: مصمم به تشدید فشار بر ایران برای توقف برنامه موشکی هستیم

تیلرسون و لودریان حق نشر عکس EPA
Image caption تیلرسون و لودریان موافق افزایش فشار بر سر برنامه موشکی ایران هستند

ژان-ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه از توافق با آمریکا برای تشدید فشار بر ایران سخن گفته است.

آقای لودریان که برای تبادل نظر با مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر کرده، گفته است که دولت‌های دو کشور مصمم هستند به خاطر برنامه موشکی ایران، "با قوت" فشار بر این کشور را افزایش دهند و این اقدام ممکن است شامل تحریم‌های اقتصادی نیز باشد.

روز گذشته، آقای لودریان با رکس تیلرسون، وزیر خارجه، هربرت مک‌ماستر، مشاور امنیت ملی، و جارد کوشنر، داماد و مشاور ویژه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرد و برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای ایران از جمله موضوع‌های اصلی مورد گفتگو بوده است.

در ماه‌های اخیر، روابط ایران و فرانسه که در پی دستیابی به برجام گرم‌تر شده بود به سردی گراییده و دو طرف یکدیگر را هدف حملات لفظی قرار داده‌اند. اخیرا آقای لودریان در سفر به عربستان سعودی، حکومت ایران را به توسعه‌طلبی و ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه متهم کرد.

+ حمله لفظی ولایتی به مکرون در پی انتقادهای فرانسه از ایران

+ 'فرانسه و آلمان خواهان عقب نشستن ایران از برنامه موشکی هستند'

+ فرانسه خواستار افزودن بندهای تازه به برجام شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نظر مکرون و ترامپ در مورد برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای ایران یکسان و در مورد برجام متفاوت است

در مقابل، روز یکشنبه، علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی، از همسویی فرانسه با سیاست خارجی آمریکا انتقاد کرد و گفت که دولت فرانسه "به منظور حفظ اعتبار بین‌المللی خود، نباید کورکورانه از آمریکایی‌ها پیروی کند." آقای ولایتی افزود: "رئیس جمهور فرانسه اکنون به عنوان نوچه ترامپ عمل می‌کند."

وزیر خارجه فرانسه در یک نشست خبری بار دیگر از توسعه‌طلبی جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرد و گفت: "آنها [مقامات ایران] از این کلمه خوششان نمی‌آید اما من روی آنچه که گفته‌ام ایستاده‌ام." آقای دوریان گفت که "توسعه‌طلبی ایران در منطقه موضوعی است که نیاز به اقدام فوری دارد و ما در چارچوب اقدام برای استقرار صلح در عراق و سوریه این روند را متوقف خواهیم کرد."

آمریکا، فرانسه و برخی دولت‌های غربی معتقدند که برنامه موشکی بالستیک ایران با تعهدات جمهوری اسلامی در چارچوب برجام و مشخصا مصوبه شورای امنیت در تایید توافق هسته‌ای مغایرت دارد. آنان خواستار توقف این برنامه شده‌اند. در مقابل، مقامات جمهوری اسلامی تاکید دارند که پذیرش برجام شامل توقف برنامه موشکی نمی‌شود و این برنامه به خاطر جنبه دفاعی آن دنبال می‌شود.

چندی پیش یک مقام بریتانیایی پیشنهاد کرد که در مورد برنامه موشکی ایران هم مذاکراتی مانند گفتگوهای منجر به توافق هسته‌ای برگزار شود.

برخی مقامات جمهوری اسلامی گفته‌اند که برنامه موشکی موضوعی برای مذاکره نیست.

اگرچه امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه موضعی مشابه دونالد ترامپ در مورد برنامه موشکی ایران اتخاذ کرده، اما برخلاف آقای ترامپ، توافق هسته ای را مورد تایید قرار داده است.

در پی دیدار با مقامات آمریکایی، آقای لودریان گفت که ایالات متحده هم "به تدریج موضع اروپائیان در مورد لزوم حفظ توافق هسته ای را درک می کند."