حمید بقایی از صدور حکم ۶۳ سال زندان برای خود خبر داد

حمید بقایی (راست) در سال‌های ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد رئیس سازمان میراث فرهنگی و در دوره‌ای معاون اجرایی رئیس جمهور بود

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

حمید بقایی (راست) در سال‌های ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد رئیس سازمان میراث فرهنگی و در دوره‌ای معاون اجرایی رئیس جمهور بود

حمید بقایی، معاون محمود احمدی نژاد در زمان ریاست جمهوری او اعلام کرده که دادگاه او را به تحمل ۶۳ سال زندان محکوم کرده است.

وب سایت دولت بهار که اخبار مربوط به آقای احمدی‌نژاد و نزدیکانش را منتشر می‌کند، متن نامه‌ای از آقای بقایی را منتشر کرده که در آن گفته: "به اطلاع ملت عزیز ایران می رساند که آقای صادق لاریجانی رئیس دستگاه قضائی در ادامه برخورد سیاسی، با آشکار کردن منویات شخصی خود، کار را به زیبایی هرچه تمام‌ تر کامل کرد و اینجانب را به ۶۳ سال زندان محکوم نمود".

آقای بقایی در این نامه نوشته: "مردم عزیز و شریف به خاطر دارند که پیشتر... گفته بودم که من ۶۳ حساب بانکی ندارم. آقای صادق لاریجانی به دلیل گشایش ۶۳ حساب بانکی و تصرف در سود چند ده میلیاردی ماهیانه ناشی از سپرده گذاری چند هزار میلیارد تومانی پول مردم و بیت المال و مصرف آنها بدون ضوابط قانونی و بدون کمترین گزارشی به نهادهای قانونی و مردم، دست به انتقام گیری زده و بدون هیچ مستند قانونی، با طرح اتهامات متعدد واهی قبلی و نقض مکرر قانون اساسی، قوانین عادی و آیین دادرسی و به صورت مخفیانه و به دور از چشم مردم، بنده را به ۶۳ سال زندان محکوم نموده است، تا همگان بدانند دست قاضی القضات در برخورد با هر کسی که پا در حریم حکومت و اقتدار او و خاندانش بگذارد، بدون محدودیت باز است و هیچ کس نمی تواند راه او را در اینگونه ظلم بزرگ و آشکار سد نماید".

حمید بقایی در سال‌های ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد رئیس سازمان میراث فرهنگی و در دوره‌ای معاون اجرایی او بود.

آقای بقایی حدود پنج ماه پیش پس از حدود یک ماه بازداشت با وثیقه ٢٠ میلیارد تومانی آزاد شد.

منبع تصویر، Etemadonline

توضیح تصویر،

بنابر اعلام مجتمع قضایی کارکنان دولت حکم علی اکبر جوانفکر هم صادر شده و به زودی به او ابلاغ خواهد شد

غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری تهران درباره محکومیت آقای بقایی گفته این فرد چند اتهام و چند محکومیت دارد.

آقای اسماعیلی در عین حال گفته: "اینکه (حمید بقایی) گفته به ۶۳ سال حبس محکوم شده یا جهل به قانون است یا قصد شیطنت داشته است؛ وگرنه طبق قانون مجازات، او باید بیشترین حبس در میان محکومیت‌هایی که در دادنامه برایش درنظر گرفته شده را تحمل کند."

این در حالی است که سرپرست مجتمع قضایی کارکنان دولت از صدور حکم علی اکبر جوانفکر خبر داده است و گفته این حکم به زودی به او ابلاغ خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، قاضی حسینی گفته: "این فرد (آقای جوانفکر) به اتهام توهین و نشر اکاذیب مورد محاکمه قرار گرفت و حکم وی صادر شد."

آقای جوانفکر مشاور مطبوعاتی و رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد و مدیر عامل خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) در زمان ریاست جمهوری آقای احمد نژاد بود.

حمید بقایی در حالی خبر محکومیت خود در دادگاه اولیه را اعلام کرده که دیروز (سه‌شنبه ۲۸ آذر / ۲۰ دسامبر) محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران در پایان ضرب‌الاجل ۴۸ ساعته خود به رئیس قوه قضاییه، در پیامی ویدیویی صادق لاریجانی را "غاصب و فاقد مشروعیت" خواند.

او گفت: "رئیس دستگاه قضا در دوره مدیریت خود در عمل نشان داده است که به قانون اساسی، آیین دادرسی و امور قضایی آشنایی ندارد و به آن احترام نمی گذارد، او دستگاه نیم‌بند قضایی را متلاشی کرده است."

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، محمود احمدی نژاد را به "لاتی از چشم افتاده" تشبیه کرده است

رئیس جمهور سابق ایران خواستار اعلام مستندات دادگاه درباره ارتباط دولت او با بابک زنجانی، متهم نفتی محکوم به اعدام شده بود.

رئیس قوه قضاییه ایران هفته پیش محمود احمدی‌نژاد را به "سیاه‌نمایی" و "فتنه‌گری" علیه نظام جمهوری اسلامی متهم کرد و گفت هدف انتقادهای آقای احمدی‌نژاد القای این نکته است که رهبر ایران "در قبال مشکلات دستگاه قضایی سکوت کرده است."

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران هم رئیس جمهور سابق ایران را به "لاتی که یک مدت از چشم‌ها افتاده بود" تشبیه کرده است.

محمود احمدی نژاد در ماه های اخیر، در اظهار نظرهای گوناگون به انتقاد از وضعیت مدیریتی کشور، قوه قضاییه و "خانواده لاریجانی" پرداخته و در مقابل، با واکنش مسئولان قضایی هم مواجه شده است.

آقای احمدی‌نژاد، در سال‌های اخیر بارها از اقدامات قوه قضائیه در رسیدگی به پرونده‌های مربوط به نزدیکانش انتقاد کرده، اما شدت انتقادهای اخیر بی‌سابقه است.