زلزله ای به بزرگی ۵.۲ درجه استان تهران را لرزاند

مردم پس از زلزله حق نشر عکس UGC
Image caption اهالی اندیشه شهریار که پس از احساس زلزله به خیابان رفته‌اند

زلزله ای به بزرگی ۵.۲ درجه استان تهران را لرزانده و بنابه گزارش ها در استان‌های گیلان، البرز، قم، مرکزی و قزوین نیز احساس شده است.

گفته می شود چند نفر زخمی شده اند که عمدتا در حوادث مرتبط با زلزله بوده است.

شاهدان عینی این زلزله را "شدید" توصیف کرده‌اند و می‌گویند با وقوع آن صدای بلندی شنیده شده است. در برخی مناطق مردم از خانه‌های خود خارج شده و به خیابان‌ها رفته‌اند.

مرکز لرزه‌نگاری ایران می‌گوید این زلزله به بزرگی ۵.۲ در ساعت ۲۳:۲۷ روی داد و کانون آن سه کیلومتری ملارد در عمق ۷ کیلومتری از سطح زمین بوده است.

این نقطه در حدود ۴۰ کیلومتری غرب تهران و در حدود ده کیلومتری جنوب کرج است.

به گزارش خبرگزاری های ایران در حدود چهار ساعت نخست پس از زلزله ۱۰ پس لرزه ضعیف با شدت کمتر از ۲.۱ درجه در ناحیه روی داده است.

سازمان زمین شناسی آمریکا شدت این زلزله را ۴.۹ درجه در عمق ۱۰ کیلومتری تخمین زد.

مدارس و ادارات دولتی استان‌های تهران، قم و البرز در روز پنجشنبه تعطیل اعلام شده است.

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران، از مردم خواسته است که آرامش خود را حفظ کنند. آقای نجار به ایسنا گفت که اختلال موجود در شبکه موبایل ایران ناشی از افزایش حجم تماس‌ها است.

او گفت که گسل فعال در این زلزله "گسل اشتهارد به مشکین دشت بوده" و اضافه کرد: "این زلزله ربطی به گسل تهران نداشته ولی ساکنان البرز و غرب تهران هوشیاری خود را حفظ کرده و البته آرامش داشته باشند."

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران به خبرگزاری فارس گفته است تاکنون در تهران هیچ موردی از تخریب ساختمان و تلفات جانی و مالی گزارش نشده است.

خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل مدیریت بحران استان البرز نوشت که این زلزله باعث ریزش کوه در جاده چالوس شده است.

مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر، به شبکه خبر گفت این زمین لرزه استان های تهران و البرز و گیلان را لرزاند.

او گفت: "بعد از این حادثه تیم های ارزیاب به کانون زلزله که در منطقه مشکین دشت در مرز استان های تهران و البرز اعزام شدند."

وی گفت: "امیداوریم این زلزله خسارتی در پی نداشته باشد و باید منتظر گزارش تیم های ارزیاب ماند."

ماه گذشته زلزله ای به قدرت ۷.۲ روستاها و شهرهای استان کرمانشاه در طول مرز کوهستانی عراق را لرزاند و بیش از ۶۰۰ کشته و هزاران زخمی به جا گذاشت.

تازه ترین ها

تازه ترین گزارش ها حاکیست که تعداد انگشت شماری از مردم در اثر حوادث مرتبط با زلزله یا استرس ناشی از آن در بیمارستان ها بستری شده اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا علی ماهر معاون فنی معاونت درمان وزارت بهداشت گفت که در تهران فقط یک نفر در شهرک علوی در سقوط از یک ساختمان مجروح شده است.

مرکز فوریت های پزشکی قزوین هم اعلام کرد که یک دختربچه درحین فرار هنگام لرزش دچار مصدومیت شد. جزییات بیشتری از جراحات این دو ارائه نشد.

مقام ها گفتند که در ساوه هم یک نفر به دلیل سقوط از ارتفاع و سه نفر به خاطر استرس راهی بیمارستان ها شدند.

مقام های استان البرز گفتند که گزارشی از زخمی ها در این استان در دست نیست.

همزمان به گزارش ایرنا سرهنگ رضا گودرزی، رئیس پلیس راه استان البرز، ریزش کوه روی یک اتومبیل در جاده چالوس را تکذیب کرد.

او گفت این جاده در سه نقطه ریزش کوه داشته اما باز است.

به گزارش ایرنا دکتر علی مرادی رئیس مرکز زلزله نگاری گفت: "با توجه به اینکه کانون این زلزله از گسل های فعال استان البرز بوده می توان احتمال داد که پس زلزله های زیادی را تا ساعات آینده داشته باشد."

او گفت امیدوار است پس زلزله های بیشتر با مقیاس کوچک روی دهد تا از احتمال وقوع زلزله های قوی کاسته شود.

همزمان به گزارش ایرنا دکتر علی بیت اللهی دبیر کارگروه ملی زلزله گفت: "با توجه به احتمال خطر و تجربه زلزله های رخ داده در کشور به ویژه زمین لرزه اخیر کرمانشاه، مردم تهران و کرج بهتر است با ترک منازل خود چند ساعتی را در فضای امن به سر ببرند."

مقام ها گفتند که تمام مراکز اجرایی و آموزشی استان‌های تهران، قم و البرز در روز پنجشنبه تعطیل خواهد بود.

آقای نجار به خبرگزاری ایسنا گفت: "با تصمیمات اتخاذ شده تمامی مدارس و ادارات و دستگاه‌های دولتی استان‌های تهران، قم و البرز در روز پنجشنبه تعطیل است."

موضوعات مرتبط