کارشناسان سازمان ملل خواستار لغو فوری حکم اعدام احمدرضا جلالی شدند

احمدرضا جلالی

منبع تصویر، Hra-news.org

چهار کارشناس حقوق بشر سازمان ملل خواستار لغو "فوری" حکم اعدام احمدرضا جلالی پزشک ایرانی مقیم سوئد به اتهام جاسوسی شده اند و می گویند محاکمه او به دلیل نقض حقوق متهم مخدوش است.

چهار کارشناس سازمان ملل هشدار داده اند که "فرآیند قضایی علیه آقای جلالی به دلیل گزارش های متعدد در مورد نقض روند صحیح قضایی و محاکمه عادلانه مخدوش است."

این بیانیه را دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو منتشر کرده است.

آقای جلالی، محقق مقیم سوئد که به دعوت دانشگاه تهران به ایران رفته بود، اردیبهشت پارسال - آوریل ۲۰۱۶ -بازداشت و به اعدام محکوم شد. او در دانشگاه پزشکی کارولینسکای استکهلم کار می‌کرد. مقام های ایران او را متهم به ارائه اطلاعاتی به اسرائیل برای کمک به ترور چند دانشمند هسته ای کرده اند.

آقای جلالی گفته است که به خاطر خودداری از جاسوسی برای دولت ایران هنگام کار در اروپا مجازات شده است.

کارشناسان سازمان ملل در امور وضعیت حقوق بشر ایران، بازداشت های خودسرانه، شکنجه و اعدام های صحرایی، به گزارش هایی اشاره کردند که می گوید احمد رضا جلالی در انزوا نگه داشته شده، اجازه دسترسی به وکیل ندارد و مجبور به اعتراف شده است.

این کارشناسان نوشتند: "حکم اعدام دکتر جلالی باید فورا متوقف و او باید آزاد شود و از حق دریافت غرامت و سایر خسارات برخوردار شود."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آنها گفتند: "او برای ده ماه با هیچ اتهام رسمی مواجه نبود و عملا از حق به چالش گرفتن مشروعیت حقوقی بازداشت خود منع شده است."

آنها همچنین نوشتند که "حق آقای جلالی برای برخورداری از محاکمه ای عادلانه در برابر محکمه ای مستقل و بی طرف و دسترسی به دفاعی موثر نقض شده است."

به گفته آنها گزارش می شود که آقای جلالی در جریان بازداشت تهدید به شکنجه و اعدام در یک روند سریع قضایی شد.

در این بیانیه آمده است: "در پی این، گفته می شود که او مجبور به اعتراف به جرایم مشخص و مجبور به تکرار بیانیه ای دیکته شده در برابر دوربین های ویدئویی شد."

اعترافات آقای جلالی یکشنبه شب از تلویزیون پخش شد با این حال روز سه شنبه یک فایلی صوتی منتسب به او منتشر شد که در آن می‌گوید اعترافات تلویزیونی اعتبار ندارد.

کارشناسان حقوق بشر می گویند که آقای جلالی از فرصتی جدی برای درخواست تجدید نظر علیه این حکم برخوردار نشد.

عفو بین الملل روز ۱۳ دسامبر گزارش داد که حکم اعدام او در دیوان عالی تایید شده است.

وکلای آقای جلالی گفته اند که شواهدی در تایید اتهامات علیه آقای جلالی عرضه نشده است.

این بیانیه را خوزه آنتونیو گوئه وارا برمدز گزارشگر گروه کاری بازداشت های خودسرانه، نیلز ملزر گزارشگر ویژه شکنجه، اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه اعدام های صحرایی و عاصمه جهانگیر گزارشگر وضعیت حقوق بشر ایران تنظیم کرده اند.

گاهشمار وقایع مرتبط: