روزنامه‌های صبح تهران: شب یلدا و آرزوهای مشترک

روزنامه‌های پنجشنبه ۳۰ آذر در بلندترین شب سال صفحه‌های اول خود را بیشتر به شب یلدا داده و مطالب متنوعی در باره این رسم باستانی منتشر کرده‌اند، در همین حال آلودگی هوای شهرهای بزرگ ایران و مواردی همچون پرتاب موشک اخیر حوثی‌های یمن به ریاض و متعاقب آن انگشت اتهام آمریکا به سوی ایران، از جمله موضوعات قابل توجه امروز است.

عیار تهدیدات انقلابیون یمن چقدر است؟

حق نشر عکس کیهان

جعفر بلوری در سرمقاله کیهان نوشته موضع رسمی عربستان و آمریکا ساعاتی پس از شلیک به کاخ یمامه در ریاض این است که موشک شلیک شده ایرانی بوده و سپاه آن را به حوثی‌ها داده است. کیهان این موضوع را دروغ‌های شاخداری توصیف کرده و نوشته که فرض بگیریم این موشک‌ها اصلا ایرانی است و عربستان برای حفظ آبرو هم که شده باید جای حوثی‌ها را با ایران عوض کرده و اعلام کند، در حال جنگ با ایران است. در این میان باید پرسید وقتی آل‌سعود با آن ثروت عظیم و زرادخانه‌های مملو از تسلیحات مدرن، حریف یک موشک ایرانی نمی‌شود، چطور می‌تواند با این کشور مستقیما گلاویز شود.

کیهان با یادآوری این که پیشتر حمله موشکی به امارات و ریاض را به درستی پیش‌بینی کرده بود، نوشته با توجه به این که عیار تهدیدهای انقلابیون یمنی خیلی بالاست، هیچ بعید نیست همین روزها بشنویم: «حوثی‌ها با یک فروند موشک بالستیک برکان اچ ۲۰، کاخ محمد بن راشد آل مکتوم را هدف قرار داده‌اند.

پاسخ روحانی به جامعه مدنی

حق نشر عکس اعتماد

محمدعلی ابطحی در روزنامه اعتماد نوشته که سخنرانی آقای رئیس جمهور حکایت از دو اتفاق شیرین در کشور داشت. یکی اینکه جامعه مجازی فرصت پرسش‌گری نسبت به دولت را فراهم کرده است. ممکن است ادبیات تند و کند باشد اما اینکه بودجه کشور نمی‌تواند پشت درهای بسته تصویب شود و مردم از آن مطلع نباشند، نشانه بسیار خوبی است.

به نظر نویسنده، نکته شیرین دیگر این است که آقای روحانی و دولتمردان نیز صدای فضای مجازی را می‌شنوند. اینکه فضای مجازی دیدگاه‌هایی را ارائه کند گاهی خیلی جدی تلقی نمی‌شد و حتی شنیده نمی‌شد اما پاسخ آقای روحانی به این نقدها نشان می‌دهد که این حرف‌ها امروز شنیده می‌شوند.

آقای ابطحی در عین حال تاکید کرده که البته مهم است که این ادبیات در عمق عملکرد آقای روحانی هم نفوذ کند. دلنگرانی‌های جامعه مبنی بر تفاوت آقای روحانی، هشتگ ما پشیمانیم را به وجود آورد، این عنوان اگرچه رادیکال بود اما روح این هشتگ این پیام را می‌رساند که نباید روحانی زمان انتخابات را گم کند.

آلوده‌ترین روز سال

حق نشر عکس شهروند

در ابتدای گزارش اصلی روزنامه شهروند آمده که شصت و سومین روز آلوده تهران هم گذشت اما سایه سیاه ذرات آلاینده هنوز از سر این شهر گذر نکرده؛ ذراتی که با هر نفس مشتی بیماری را میهمان ریه‌های نه فقط پایتخت‌نشینان که کلانشهرهای دیگر مثل تبریز و اصفهان کرده است. بیماری‌ها زیادند از شیوع آنفلوآنزا و بیماری‌های قلبی، ریوی و تنفسی گرفته تا بیماری‌های خطرناک‌تری مثل سرطان‌ها، یا مردم را گرفتار کرده یا بیماری‌شان را تشدید کرده است. اورژانس کشور در همین روزهای گذشته اعلام کرده که میزان سکته‌های قلبی در هفته گذشته دوبرابر شده است.

از همین روست که نیره خادمی در ادامه گزارش شهروند به فعالیت‌های سامانه‌های نظارت همگانی پلیس راهوار و شهرداری در زمان آلودگی هوا پرداخته و نوشته که این فعالیت‌های باعث انتقاداتی هم شده است.

خانم خادمی در پایان این گزارش نوشته که به هرحال هنوز شاخص‌های آلودگی هوای تهران بالای عدد ۱۷۰ را نشان می‌دهد و شاید جز دعا برای باد و باران، نظارت‌های همگانی بتواند از رنج و درد آن بکاهد.

یلدا نام مستعار چیست؟

حق نشر عکس شرق

احمد پورنجاتی در روزنامه شرق نوشته که یلدا همچون نوروز یا هر مناسبت تقویمی دیگر، با همه آداب به ظاهر یکسان و تکرارشونده و البته درون‌مایه پایدار تاریخی فرهنگی‌شان، بسته به احوال روزگار ایرانیان، نام مستعار احوال، خواسته‌ها و آرزوهای مردمان این سرزمین است. یلدای این روزگار مردم ایران، نام مستعار چیست؟ برداشت آقای پورنجاتی این است که با وجود همه ناخرسندی‌ها، ناکامی‌ها، فرازونشیب‌ها، دغدغه‌های گاه توان‌فرسا و طاقت‌کش برای برخورداری از یک وضعیت شایسته و درخور شخصیت و منزلت و کوشش‌های دیرپای این ملت، یلدای اکثریت بزرگ جامعه ایران امروز نام مستعار جشن یگانگی شناسنامه ملی و همدلی برای درمان دردهای مشترک و کوشش برای رسیدن به آرمان و آروزهای مشترک است.

روزنامه آفتاب یزد هم در صفحه اول خود به جای عکس در یک قاب قرمز رنگ نوشته که برخلاف سال‌های گذشته امسال تصویر و تیتر نخست خود را به احترام آن دسته از مردم علی‌الخصوص بازنشستگان و مستمری‌بگیران که قدرت خرید کافی ندارند و احتمالا تاکنون حقوق خود را نیز دریافت نکرده‌اند به سفره شب یلدا اختصاص نمی‌دهیم؛ به امید روزی که شرایط اقتصادی این بخش از جامعه بهبود پیدا کند.

یلدای زندگان، چله رفتگان

حق نشر عکس جامعه فردا

شادی مکی در گزارش اصلی روزنامه جامعه فردا نوشته که به بهانه یلدا، به مرور چالش‌ها و پرسش‌های حقوقی در باره زلزله کرمانشاه پرداخته‌ایم که به ایستگاه چهلم رسیده است. در این پرونده کارشناسان حقوقی اصلی‌ترین چالش‌های پسازلزله در کرمانشاه را مورد پرسش قرارداده و ارزیابی کرده‌اند.

در پایان مقدمه این گزارش آمده که در هوای سرد زمستانی مردم به کانکس نیاز دارند اما تعداد کانکس‌هایی که به مناطق زلزله‌زده فرستاده شده در مقایسه با تعداد خانوارهایی که به این سرپناه موقت نیاز دارند بسیار کم است و مشخص نیست چه کسی مسئول تهیه این مهم برای زلزله‌زدگان است، آن هم در شرایطی که حتی کمک‌های مردمی نیز برای خرید این جان پناه ضروری کافی نیست. روزنامه جامعه فردا گزارش دیگری هم با عنوان یلدای قیمت‌ها منتشر کرده و نوشته که قصه تکراری گرانی و شب یلدا امسال هم خوانده شد. هنوز چند روز که هیچ، حتی دو هفته‌ای به شب پایانی پاییز باقی مانده بود که خبرهای افزایش قیمت آجیل و میوه شنیده شد و آن طور که رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار اعلام کرده رشد این تنقلات ۲۵ درصد افزایش یافته است.

موضوعات مرتبط