زمین لرزه در ایران 'دو کشته' و تعدادی مجروح داشته است

تهران حق نشر عکس EPA
Image caption ترس از وقوع مجدد زمین‌لرزه باعث شد تا شماری از شهروندان مدتی را در خیابان‌ها بگذرانند

به گفته رسانه های ایران زمین‌لرزه شامگاه گذشته در این کشور تاکنون "دو کشته و دستکم ۱۱۷ مصدوم" برجای گذاشته است.

پیشتر مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفته بود که در اثر این زمین‌لرزه یک نفر در استان البرز جان خود را از دست داده است. خبرگزاری مهر پیشتر گزارش کرد که یک زن باردار در استان البرز بر اثر اضطراب ناشی از زمین‌لرزه درگذشته است.

از خسارات این زمین‌لرزه جزئیاتی منتشر نشده است اما شب گذشته، سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت که تاکنون در این شهر هیچ مورد تخریب ساختمان و خسارت مالی گزارش نشده بود.

زمین لرزه به بزرگی ۵.۲ در ساعت ۲۳:۲۷ شامگاه گذشته در عمق ۷ کیلومتری سطح زمین روی داد و کانون آن حدود ۴۰ کیلومتری غرب تهران و حدود ده کیلومتری جنوب کرج در نزدیکی ملارد ثبت شده است.

+ زلزله ای به بزرگی ۵.۲ درجه استان تهران را لرزاند

+ هنگام وقوع زلزله چه باید کرد؟

+ ایران چرا در معرض زلزله قرار دارد؟ #ازمابپرس

+ دوازده نکته در مورد زلزله

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران، گفته است که گسل فعال در این زلزله گسل اشتهارد به مشکین دشت بوده و ارتباطی به گسل تهران نداشته است.

این زمین لرزه در استان‌های تهران، البرز، قزوین، قم، گیلان و مرکزی احساس شد. به گفته منابع خبری، از زمان وقوع زمین لرزه تا کنون ۱۲ پس لرزه در این مناطق روی داده است.

به دلیل نگرانی از وقوع پس‌لرزه، مدارس و ادارات دولتی استان‌های تهران، قم و البرز در روز پنجشنبه تعطیل اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، در روز پنجشنبه صف‌های طویلی در برابر پمپ‌بنزین‌ها تشکیل شده است. مقامات دولتی گفته‌اند که سوخت کافی وجود دارد و نیازی به ذخیره‌سازی بنزین نیست.

در چند ماه اخیر، وقوع زمین لرزه در نقاط مختلفی از ایران گزارش شده است. ماه گذشته زلزله ای به قدرت ۷.۲ روستاها و شهرهای استان کرمانشاه در طول مرز کوهستانی عراق را لرزاند و بیش از ۶۰۰ کشته و هزاران زخمی به جا گذاشت.

حق نشر عکس EPA
حق نشر عکس Getty Images
حق نشر عکس Getty Images
حق نشر عکس Getty Images
حق نشر عکس Getty Images
حق نشر عکس Getty Images

موضوعات مرتبط