همسر احمدرضا جلالی به روحانی: نقض حقوق شهروندی همسرم را بررسی کنید

احمدرضا جلالی

همسر احمدرضا جلالی در نامه‌ای به حسن روحانی رییس جمهور ایران از او خواسته "تا دیر نشده هیئتی بی‌طرف" و مورد تایید خودش را مامور کند که عملکرد "خلاف" بازجویان وزارت اطلاعات دولت خود را در نقض حقوق شهروندی همسرش بررسی کند.

در این نامه ویدا مهران نیا، همسر پژوهشگر ایرانی که به اتهام جاسوسی برای "موساد" به اعدام محکوم شده، به پخش فیلمی از تلویزیون دولتی ایران اعتراض کرد که به گفته وزارت اطلاعات ایران حاوی "اعترافات" آقای جلالی به جاسوسی بوده است.

آقای جلالی، پزشک متخصص که در دانشگاه‌های اروپایی مشغول تحقیق بود در آوریل سال ۲۰۱۶ در جریان سفری به ایران دستگیر شد.

دو ماه پیش آقای جلالی در دادگاهی در ایران به اتهام "محاربه" و "همکاری با دولت اسرائیل" به اعدام محکوم شد. این پرونده به دیوان عالی ارجاع شد و به گفته عفو بین‌الملل و خانواده آقای جلالی این حکم، ده روز پیش در دیوان عالی در پشت درهای بسته تایید شده است.

چند روز بعد شبکه خبر ایران "مستندی" به نام "تیشه به ریشه" را پخش کرد که معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ایران تهیه کرده بود و در آن عنوان شد که آقای جلالی در یکی از دوره‌های آموزشی خارج کشور "در تور اطلاعاتی سازمان موساد" افتاده و اطلاعات او به موساد منجر به ترور دانشمندان هسته‌ای ایران شده است.

گاهشمار وقایع مرتبط:

 • دی ۱۳۸۸: ترور مسعود علیمحمدی استاد فیزیک دانشگاه تهران
 • آذر ۱۳۸۹: ترور مجید شهریاری، استاد فیزیک هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی
 • ۱۱ آذر ۱۳۸۹: وزیر اطلاعات از بازداشت چند متهم خبر داد
 • ۲۰ دی ۱۳۸۹: پخش فیلم اعترافات متهم پرونده ترور
 • اردیبهشت ۱۳۹۱: اعدام 'قاتل فیزیکدان ایرانی'
 • اردیبهشت ۱۳۹۵: بازداشت یک پژوهشگر مدیریت بحران در ایران
 • بهمن ۱۳۹۵: نگرانی عفو بین‌الملل از احتمال صدور حکم اعدام
 • آبان ۱۳۹۶: صدور حکم اعدام
 • آبان ۱۳۹۶: درخواست برندگان نوبل برای آزادی او
 • آذر ۱۳۹۶: تایید حکم اعدام در دیوان عالی
 • ۲۶ آذر ۱۳۹۶: پخش فیلم اعترافات پژوهشگر ایرانی
 • ۲۸ آذر ۱۳۹۶: انتشار فایل صوتی آقای جلالی مبنی بر اعتبار بودن فیلم اعترافات
 • ۲۸ آذر ۱۳۹۶: کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل حکم اعدام را مخدوش خواند

همسر آقای جلالی، پخش این "فیلم نمایشی و ضد و نقیض" را محصول "همدستی" بازجویان وزارت اطلاعات، صدا و سیما و قاضی صلواتی خوانده است.

خانم مهران در این نامه به منشور حقوق شهروندی، سخنان رییس جمهور ایران در اجلاس حقوق شهروندی و همچنین وعده‌های او برای اجرای این حقوق اشاره کرده است:

"جنابعالی به درستی فرمودید وزرا هر شش ماه یک بار به من و هر سال یک بار باید به مردم درباره نحوه اجرای حقوق شهروندی گزارش بدهند."

منبع تصویر، IRINN

"اکنون سوال اینجا است که به چه دلیلی این بازجویان نفوذ کرده در وزارت اطلاعات، همسرم را طی ماه‌ها سلول انفرادی شکنجه روحی روانی داده و تهدید به آزار و اذیت کودکان مان نمونده و مونتاژ فیلم نمایشی و مضحک برای فریب مردم تهیه و پخش نموده‌اند؟"

خانم مهران نیا نوشت که به دلیل وعده‌های رییس جمهور ایران به رعایت حقوق شهروندان دو بار به او رای داده است. او همچنین به سخنان حسن روحانی در اجلاس حقوق شهروندی اشاره کرد:

"جنابعالی در متن منشور حقوق شهروندی خود به درستی از بازداشت خودسرانه افراد و هرگونه شکنجه یا اجبار به ادای شهادت، اقرار یا سوگند برای همه شهروندان به عنوان نقص این حق اشاره نموده‌اید."

"آیا انتخاب وکیل توسط متهم و خانواده وی از ارکان حقوق شهروندی جنابعالی نیست؟ با کدامین مجوز شرعی و قانونی وکیل انتخاب شده توسط وی و خانواده‌اش را عزل نموده‌اند؟"

منبع تصویر، IRINN

او از حسن روحانی خواسته "در اسرع وقت" دستور دهد که درباره " شکنجه‌های روحی"، " تهدیدهای فراوان از جمله تهدید به آزار و اذیت کودکان ایشان" و "ماه‌ها سلول انفرادی در بند ۲۰۹ بازداشتگاه وزارت اطلاعات" تحقیق شود، چرا که به نوشته او این کار برای" اخذ اعترافات و تقطیع مطالب جعلی و دروغین" صورت گرفته است.

او همچنین بازجویان وزارت اطلاعات را به "تفکر و عملکرد غیرقانونی" متهم کرده و به حسن روحانی هشدار داده که "محافلی" برای نقض حقوق شهروندی در دولتش "لانه" کرده‌اند.

همسر احمدرضا با جلالی با تاکید بر بی‌گناهی همسرش گفت در "این اعترافات اجباری" همسرش حتی یک جمله در پذیرش اتهام جاسوسی نگفته است.

رونوشت این نامه به رییس قوه قضائیه، وزیر اطلاعات، وزیر دادگستری، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مشاور رئیس جمهور ایران هم ارسال شده است.

دو روز پس از پخش "اعترافات" آقای جلالی، یک فایل صوتی منتسب به او منتشر شد که در آن گفت این اعترافات تحت شرایط نامناسب روانی و با وعده آزادی از او گرفته شده و فاقد اعتبار است.

بنا بر بیانیه دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، "فرآیند قضایی علیه آقای جلالی به دلیل گزارش‌های متعدد در مورد نقض روند صحیح قضایی و محاکمه عادلانه" مخدوش است و حکم اعدام او باید "فورا" لغو شود.