قاسمی: هیچ شرطی برای ملاقات بین مقامات ایرانی و فرانسوی وجود ندارد

بهرام قاسمی حق نشر عکس Mehrnews

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که هیچ شرطی برای ملاقات بین مقامات ایرانی و فرانسوی و "تبادل هیئت‌ها" وجود ندارد و افزوده است که سفر امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به ایران همچنان در دستور کار است، اما هنوز تاریخی برای آن تعیین نشده است.

آقای قاسمی امروز یکشنبه ۲۵ دسامبر (۴ دی) در نشست هفتگی خود گفت که برخی از گزارش‌ها درباره "تعیین شرط" برای این انجام دیدارها "انحرافی" است.

وی با انتقاد از دولت فرانسه گفت که این کشور "گاهی تحت تاثیر برخی از کشور‌ها موضع‌گیری‌ می‌کند" و افزود که تهران از سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران "استقبال" می‌کند و تأکید کرد "باید صحبت‌های زیادی در رابطه با مسائل منطقه با طرف فرانسوی مطرح شود."

آقای قاسمی با اشاره به نقش ایران در منطقه که بویژه اخیرا مورد انتقاد فرانسه قرار گرفته، گفت که کشورش "توانسته گروه‌های افراطی مانند داعش را از منطقه دور کند و منکوب سازد... ما به آن‌ها یادآوری می‌کنیم اگر نقش ایران نبود، نه تنها منطقه بلکه در مناطق دنیا از جمله اروپا و فرانسه در چه وضعیتی بودند."

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بدون نام بردن از کشور خاصی هشدار داد که اروپایی‌ها "باید آگاهی داشته باشند که در دام آمریکا و متحدان نابخرد منطقه‌ای آن‌ها قرار نگیرند."

آقای قاسمی با اشاره به سخنان ماه پیش آقای مکرون در انتقاد از ایران و کمک موشکی این کشور به حوثی‌ها گفت که "منبع اولیه سخنان مکرون، ملک سلمان [پادشاه] عربستان است."

تنش میان ایران و فرانسه در ماه‌های اخیر و بویژه در رابطه با تحولات منطقه‌ای افزایش یافته است.

رئیس جمهور فرانسه روز جمعه ۱۷ نوامبر گفته بود که ایران باید در منطقه سیاست "کمتر خصمانه‌ای" در پیش گیرد.

پس از این سخنان مقامات فرانسوی بویژه ژان ایو لو دریان، وزیر امور خارجه فرانسه در اظهارات مختلفی از ایران و نقش آن در منطقه انتقاد کردند.

اواسط ماه جاری میلادی آقای لو دریان در سخنانی گفته بود که جمهوری اسلامی سعی دارد "محوری" برای نفوذ از طریق سوریه تا دریای مدیترانه شکل دهد؛ و افزود که فرانسه گسترش حضور نظامی ایران را نمی‌پذیرد.

وزیر امور خارجه فرانسه همچنین در مورد نقش ایران و روسیه در سوریه گفت: "روسیه کمک هوایی و زمینی ارائه می کند، اما ایران شبه نظامیان را به آنجا می آورد و از حزب الله حمایت می‌کند."

وزیر خارجه فرانسه پیشتر نیز از ایران خواسته بود از برنامه موشک‌های بالستیک خود دست بکشد و به "وسوسه‌های سلطه‌جویانه" در خاورمیانه پایان دهد.

مقامات ایرانی به این سخنان واکنش شدیدی نشان دادند از جمله علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل، رئیس جمهور فرانسه را "نوچه" دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خواند.

به گزارش منابع خبری ایران، آقای ولایتی روز یکشنبه (۱۷ دسامبر) گفت: "فرانسه اگر می‌خواهد به دنبال حیثیت بین‌المللی باشد نباید تابع محض آمریکایی‌ها باشد و باید یاد بگیرد که نوچه ترامپ در اروپا نباشد، زیرا در حال حاضر رئیس‌جمهور فرانسه نوچه ترامپ در اروپا است."