گزارش‌های ضد و نقیض درباره آزادی مهدی جهانگیری از زندان

مهدی جهانگیری حق نشر عکس Mehr
Image caption مهدی جهانگیری در کرمان دستگیر و سپس به تهران منتقل شد

بعضی رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که مهدی جهانگیری، نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران و برادر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، بعد از حدود سه ماه بازداشت با قرار وثیقه و با محدودیت‌هایی آزاد شده، اما وکیل آقای جهانگیری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا خبر آزادی موکلش را تکذیب کرده است.

روزنامه جهان صنعت امروز دوشنبه ۴ دی به نقل از یک منبع آگاه از "آزادی محدود" آقای جهانگیری خبر داد و نوشت که او در روزهای اخیر "از بازداشتگاه به محل کار خود مراجعت کرده و تحت‌الحفظ به امور روزمره و کارهای شخصی خود مشغول بوده است."

به نوشته روزنامه جهان صنعت، خانواده مهدی جهانگیری در محل کار با او ملاقات کرده‌اند و "در این ملاقات‌ها مهدی جهانگیری به دلیل عدم رسیدگی به شرایطش از برادر خود گله‌مند بوده است."

خبرگزاری ایلنا که ابتدا از کم شدن محدودیت‌های آقای جهانگیری از امروز خبر داده بود، ساعتی بعد با محمود ایثاری، وکیل مهدی جهانگیری گفت‌وگو کرد که خبر آزادی موکلش را تکذیب کرده است.

آقای ایثاری به خبرگزاری ایلنا گفته که پرونده موکلش "همچنان در مرحله تحقیقات است".

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران، اواسط مهرماه گذشته خبر بازداشت برادرش را تأیید و ابراز امیدواری کرد که این بازداشت "سوءاستفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه با فساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجرا شود."

مهدی جهانگیری در کرمان بازداشت و پس از مدتی به تهران منتقل شد.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه ایران اواسط آذرماه اعلام کرد که پرونده مهدی جهانگیری و "سایر متهمان" برای ادامه رسیدگی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارسال شده است.

اتهام‌های آقای جهانگیری هنوز به صورت رسمی اعلام نشده، اما اظهار نظر بعضی مسئولان و فرماندهان سپاه نشان می‌دهد که او با اتهامات مربوط به فساد مالی روبرو است.

چند روز بعد از اعلام خبر بازداشت مهدی جهانگیری، فرمانده سپاه ثارالله کرمان گفت که این نیرو آقای جهانگیری را دستگیر کرده و او را "یکی از ریشه‌های فساد" خواند.

مدتی پیش از بازداشت آقای جهانگیری، حسین فریدون، برادر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم برای مدت کوتاهی بازداشت شده بود. برخی رسانه‌ها و خبرنگاران فشار به دولت آقای روحانی را از جمله دلایل این بازداشت‌‌ها عنوان کردند.