روزنامه‌های تهران، خطر تعلیق کشتی و بحران صندوق‌ها

  • مسعود بهنود
  • روزنامه نگار

روزنامه‌های امروز صبح تهران، سه شنبه ۵ دی همچنان از نگرانی‌هایی برای کمبود بودجه و گرانی و تورم نوشته و در مقالاتی از ریزش محبوبیت دولت روحانی خبر داده‌اند.

گزارش‌هایی درباره احتمال تعلیق کشتی ایران به علت کشتی نگرفتن علیرضا کریمی در برابر کشتی‌گیر اسرائیلی، ادامه جدال بر سر آلودگی هوا و مدیریت بحران در مواقع خطر، از دیگر مطالب این روزنامه‌هاست.

منبع تصویر، BAHAR

توضیح تصویر،

کارتون بنیامین آل علی - بهار

خواب اسراییل برای کشتی ایران تعبیر نمی‌شود

سعید احمدیان در روزنامه جوان زیر این عنوان نوشته: زنگ خطر تعلیق کشتی ایران در حالی به‌ صدا درآمده که گفته می‌شود با تمام نگرانی‌هایی که وجود دارد، مدیران فدراسیون کشتی و وزارت ورزش با شدت بخشیدن به رایزنی‌هایشان به دنبال خنثی کردن توطئه‌ای هستند که لابی اسراییل در کمیته بین‌المللی المپیک برای ورزش ایران طراحی کرده‌ است.

به نوشته این گزارشگر: هوای ورزش اول ایران چند هفته‌ای می‌شود که ابری است و رسول خادم در اتاق کارش در فدراسیون کشتی روزهای حساسی را می‌گذراند، آن هم چند روز پس از انتخاب دوباره‌اش به عنوان رئیس فدراسیون. ماجرای کشتی نگرفتن علیرضا کریمی مقابل نماینده رژیم صهیونیستی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین بهانه‌ای شده تا لابی صهیونیست‌ها برای تعلیق ورزش ایران دست به کار شود. کمیته بین‌المللی المپیک در نامه‌ای به اتحادیه جهانی کشتی خواستار رسیدگی فوری به این پرونده شده، پرونده‌ای که گفته می‌شود فراتر از حوزه ورزش است.

جوان نوشته: هرچند که در داخل کشور کریمی به خاطر حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی مورد تمجید طیف‌های مختلف قرار گرفت، اما به نظر می‌رسد این مسئله برای اسراییلی‌ها در عرصه ورزش دنیا گران تمام شده و به همین خاطر است که در پی تعلیق کشتی ایران برآمده‌اند.

روحانی ورود کند

بهار در صفحه ورزش خود نوشته: متولیان کشتى ایران در حالى روزهاى پیش رو تا اعـلام راى نهایى اتحادیه جهانى و کمیته بین المللى المپیـک را سـپرى مى‌کننـد کـه امید بـه صدور خوشبینانه‌ترین حکم دارند. پرونده علیرضا کریمى همچنان با فشـار و جدیت کمیته بین‌المللـى المپیک در کمیته اخلاق اتحادیه جهانى کشـتى در حال پیگیرى اسـت. در این میان رسـول خادم به عنوان رئیس فدراسیون کشتى ایران در سفر اخیرش به سوئیس، توانست با رایزنى با «نناد لالوویـچ» رئیس اتحادیه جهانـى، فقط کمى زمان بخرد و تاریخ اعلام راى نهایى را به تعویق بیاندازند.

ابراهیم جوادى، دارنده چهار مدال طلاى قهرمانى جهـان به نوشته بهار گفته: اگر وضعیت به همین شـکل ادامه داشـته باشد باید در انتظار اخبار بدى در این خصوص باشیم. به نظر من در این مورد باید مسـعود سـلطانى فر به عنـوان وزیر ورزش از طریـق هیات دولت و دیگر مراجع ذی‌ربط نیز به کمک کشتى بیایند. این موضوع، یـک موضـوع ملـى اسـت و بهتر اسـت تمامى دسـتگاه‌هاى ذی‌ربط و حتى شـخص دکتر روحانى، رئیس جمهور نیز در این زمینه ورود کنند.

یعنی روحانی دروغ بگوید؟

سارا اصلانی در روزنامه خراسان ورزشی با عنوان: خطر تعلیق هر روز از بعد تازه‌تری کشتی ایران را تهدید می‌کند نوشته: گفته می‌شود دیپلماسی ضعیف فدراسیون کشتی و سوء‌مدیریت در روابط بین‌الملل بیش از پیش به مشکلات دامن زده. از طرفی ظرف چند روز گذشته مسئولان فدراسیون کشتی بارها از طریق رسانه‌ها از وزارت ورزش و حتی شخص رئیس‌جمهور خواسته‌اند برای حل و فصل شدن پرونده کریمی وارد گود شوند.

به نوشته این روزنامه: علیرضا حیدری پیشکسوت کشتی آزاد و رئیس فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی هم تا حدودی به آن معتقد است. او در مصاحبه با خراسان تاکید کرد ورود وزارت ورزش و حتی روحانی به پرونده علیرضا کریمی کارساز نخواهد بود و ممکن است تنها به صورت مقطعی موضوع حل و فصل شود.

علیرضا حیدری به نوشته خراسان گفته: سوال من این است که روحانی به عنوان رئیس‌جمهور در این خصوص چه‌کاری می‌خواهد انجام دهد؟ یعنی ایشان بیاید و دروغ بگوید؟ واقعیت امر این است که نظام جمهوری اسلامی ایران نمی‌خواهد ورزشکاران‌‌ با رژیم اسراییل رو‌در‌رو شوند. پس اگر نمی‌خواهیم این اتفاق رخ دهد باید بهایش را پرداخت کنیم. اگر ورزش سیاسی است و بر اساس سیاست حرکت می‌‌کند، پس این اتفاقات طبیعی است.

عملیات علیه دولت

جلال خوش‌چهره در سرمقاله ابتکار نوشته: مخالفان دولت روحانی اگرچه به مشکلات واقعی و جاری اشاره دارند اما عافیت‌طلبانه از بیان چرایی وجود این مشکلات شانه خالی می‌کنند. آنان به جای مسئولیت‌پذیری، فرار به جلو می‌کنند و با آشفته سازی اوضاع،‌ می‌کوشند خود را در لایه‌ها پنهان کنند.

در ادامه مقاله آمده: نخستین سوال از این طیف منتقدان این است که آنان چه اندازه در بروز مشکلات سیاسی، اقتصادی و سیاست‌خارجی نقش داشته‌اند؟ علاوه براین چه میزان تلاش برای کاستن از مشکلات جاری ـ ونه دولت ـ به عمل آورده‌اند؟ کاستن از اعتبار دولت به اعتبار آنان می‌افزاید یا از استحکام نظام سیاسی می‌کاهد؟

ابتکار افزوده: تبیین و پاسخ به این پرسش‌ها بیش از هرکس متوجه دولت و تیم رسانه‌ای اوست. لازم است دولت در تحلیل و معرفی سیاست‌های نوگرایانه خود و تاکیدش بر پرهیز از پوپولیسم، بر صراحت لهجه خود بیفزاید. انتقاد سربسته از مخالفان در عصر سرعت گردش اطلاعات و تبلیغات بی‌تاثیر شده است. زمان برای دولت و اعتبار آن حیاتی است.

منبع تصویر، GHANOON

توضیح تصویر،

کارتون علی رونقیان - قانون

زلزله بعدی

جامعه فردا در سرمقاله نوشته بعد از چند روز که زلزله تیتر اول روزنامه بود اینک باید گفت موضوع منابع خصوصی صندوق‌های بازنشستگی موضوعی به همان اهمیت است و تکرار می شود.

این روزنامه که موضوع صندوق‌های بازنشستگی و منابعشان را زلزله دیگری برای کشور دیده نوشته: منابع خصوصی صندوق‌ها (پس‌انداز بازنشستگی کارکنان) را دولت‌ها برده و توسط کارگزاران کج‌دست یا بی‌کفایت به باد داده‌اند. حالا دنبال چاره می‌گردند. چاره قبلی دادن واحد‌های اقتصادی مکیده‌شده دولتی به برخی صندوق‌ها به عنوان رد دیون بوده است که این واحدهای لهیده را نیز مدیران پرنفوذ دولت گمارده دوباره دوشی کرده و آنها را خشک و بی‌حاصل کرده‌اند. تازه‌ترین چاره برای تأمین منابع نقد این صندوق‌ها برای پرداخت‌های جاری، اعتبارهای دولتی است و چون محلی برای آنها نیست، گرفتن از عموم، برای دادن به بازنشستگان آخرین چاره است.

سرمقاله جامعه فردا هشدار داده: نه بازنشستگان، نه مدیران دولتی و احتمالا نه سیاستمداران ارشد از زلزله خفته در دل این صندوق‌ها خبر ندارند و اقتصاددانان آگاه هم درجه احتمالی این زلزله را به زبان نمی‌آورند. اقتصاددانی که مقام مسئول هم هستند البته، زیر لب چیزهایی گفته است.

سیاست‌گذاری برای مبارزه با فقر

موسی غنی‌نژاد در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: در اتاق‌های فکر دولت چه می‌گذرد که برای اشتغال‌زایی و مبارزه با فقر چنین سطح از تحلیل و سیاست‌گذاری در بودجه‌ریزی دولت مطرح می‌شود؟ دولت قبلی با طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، مابه‌التفاوت افزایش قیمت حامل‌های انرژی را تبدیل به یارانه نقدی مستقیم کرد، دولت فعلی می‌خواهد آن را به‌صورت یارانه طرح‌های اشتغال‌زا توزیع کند. هر دو دولت ظاهرا راه حل معضلات اقتصادی را در پول‌پاشی می‌دانند.

این استاد دانشگاه سپس توضیح داده که در دوران جنگ سرد برای مقابله با خطر گسترش نفوذ کمونیستم حتی آمریکا نیز به فکر افتاد که برای کمک به توسعه جهان سوم به آن‌ها کمک کند یعنی پول بدهد. سیاست‌هایی که ننتیجه‌ای جز اتلاف منابع و دامن زدن به فساد مالی در جهان سوم نداشته و مانع گسترش جریان‌های کمونیستی هم نشده است. اما با آغاز اصلاحات اقتصادی در چین کمونیست و موفقیت‌های چشمگیر آن از یکسو و فروپاشی بلوک سوسیالیستی اتحاد شوروی از سوی دیگر، ورق برگشت و مسائل پیچیده اقتصادی روشن‌تر شد.

در نهایت سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده: اشتغال‌زایی نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، اعم از داخلی و خارجی است. در شرایطی که سیاست‌های اعلام شده مقررات‌زدایی رنگ باخته‌اند، نهادهای سرکوبگر بازار مانند سازمان حمایت به شدت فعال شده‌اند و فشارهای مالیاتی دولت بر تولید‌کنندگان فزونی گرفته است، چگونه می‌توان انتظار داشت بخش خصوصی واقعی وارد میدان شود و پرچم اشتغال‌زایی برافرازد؟ بهتر نیست دولت منابع حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی را برای کاستن از فشار مالیاتی به کار گیرد و نهادهای سرکوبگر بازار را به مرخصی بفرستد؟

نطق پیش از دستور

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت نوشته: نماینده محلات مجلس در نطق خود از شفاف نبودن اموال و ثروت برخی مقامات به‌ویژه وزرای دولت انتقاد کرد‌. او در این‌باره گفت: شفاف بگویید دارایی بالای هزار میلیاردی برخی از کجا آمده؟ اگر در ۳۸ سال گذشته ماهی یک میلیارد هم درآمد داشتند باید الان ۴۵۶ میلیارد تومان پول داشته باشند‌. چطور اموال برخی مقامات هزاران میلیارد تومان است؟

به نوشته این طنزنویس: ما واقعا از چنین نماینده‌ای تعجب می‌کنیم! اولا که به صرف تئوری ایشان‌، ۴۵۶ میلیارد تومان خودش پول کمی نیست‌. شما همین پول را برای سی و هشت سال بگذار بانک‌، ببین به سود هزاران میلیاردی می‌رسد یا خیر! بعد هم بالاخره زمین دولتی زیر قیمت هم هست، ارز به نرخ دولتی هم هست‌، مزایده و مناقصه‌های دولتی هم هست‌، مشارکت با دیگر مسوولان محترم در پروژه‌های سودده هم هست! شما چرا اینقدر از مسایل اقتصادی کم‌اطلاعی؟ تازه سهم ژن برتر را هم باید حساب کنی‌. همه اینها هزاران میلیارد نمی‌شود؟

جهان صنعت در نهایت نوشته: تازه باید دست برخی مسولان را هم بوسید که خزانه را جارو نمی‌کنند و می‌گذارند سر ماه یک حقوقی به مردم پرداخت شود‌. ما از مسئولان محترم بابت این نطق نماینده محلات عذرخواهی می‌کنیم و از آنها می‌خواهیم دلسرد نشوند و به کار خود ادامه دهند!

منبع تصویر، GHANOON

توضیح تصویر،

کارتون مهدی احمدیان - قانون

می توان آلودگی هوا را برآورد کرد

محمد طالب حیدری در مقاله ای در روزنامه ایران نوشته: هنوز انسان یارای مقابله با برخی از پدیده‌های طبیعی بزرگ مقیاس مانند زلزله یا طوفان‌های شدید را ندارد، وارونگی هوا هم بیشتر یک پدیده بزرگ مقیاس بوده و درهمین مورد اخیر از غرب کشور (ارومیه) تا شرق کشور (سمنان) را در بر گرفت، وارونگی که به معنای نشست هوای سرد در لایه‌های نزدیک سطح زمین است این چینش سیال هوا را نمی‌توان به وسیله بادبزن یا پاشیدن آب با هواپیما (یک مورد در تهران اقدام شد) آشفته و متلاطم کرد.

به نوشته این مقاله: اما وارونگی هوا را می‌توان از حدود ۱۰ روز قبل برآورد کرد. مدیریت کیفیت هوا باید این سیاست خود را که تنها پس از بروز بحران شروع به اقدام می‌کند ترک کند. باید گفت درفضای محصور کلان‌شهر ۱۰ میلیونی تهران میزان معینی از هوای پاک وجود دارد که قبل از تمام شدن و آلوده شدن این میزان معین از هوای پاک باید با توجه به دوام زمانی دوره وارونگی نسبت به حفظ آن اقدام کرد.

مقاله روزنامه ایران به این جا رسیده که: حفظ آن البته در شهر تهران تنها بستگی به مدیریت تردد خودرو‌ها و کارگاه‌های ریز و درشت سطح شهر دارد طبیعتاً اگر چند روز قبل از شروع بحران محدودیت‌ها اعمال شود روند تخریب هوای پاک را به تأخیر می‌اندازد و البته این زمان تأخیر باید متناسب با دوره زمانی پیش‌بینی شده دوام وارونگی باشد. این راه حل ساده چرا انجام نمی‌شود بیشتر به‌دلیل عدم شجاعت قبول مسئولیت .

۳۸ سال در جستجوی راه حل

داریوش احمدیان در سرمقاله بهار با اشاره به خاطرات هاشمی رفسنجانی درباره سال ۶۹ و مصوباتی برای رفع آلودگی هوا پرسیده معلوم می شود حداقل از سى سال پیش تا امروز مشغول رسیدگى کردن هستند تا آلودگى هواى تهران اندکى بهبود پیدا کند و آنچه در عمل رخ داده است هر روز بدتر از دیروز است

علـت را باید درکجا جسـتجو کرد؟ آیـا این که منفعت عده اى گره خورده با آلودگى هواى کلان شهرها است علت ادامه دار شدن این معضل محیط زیستى است؟ آیا مصوباتى که به شکل سالانه اعلام مى‌شود از کارشناسـى کافى برخوردار نیسـت؟ آیا مشـکل در بى‌توجهى مجریان این مصوبـات اسـت؟ آیا ما مردم هم مقصریم؟ به نظـر مى آید که آلودگى هواى کلان شهرها موضوعى چند بُعدى است و نمى توان با برجسته سازى بخشى از آن به دیگر وجوه آن توجهى نشـان نداد.

بهار افزوده: این که رییس سازمان محیط زیست معتقد است در شرایط حاضر راهى جز دعا کردن براى آمدن باد وجود ندارد با وجود آنکه نشـانگر عدم مسـئولیت پذیرى این مسئول دولتى است اما آنچنان هم سخن نادرستى نیست! معضلات محیط زیسـت ایران به جایی رسـیده اسـت که در ظاهر راهى جز آنکه معجزه اى از آسمان آن را سـامان دهد وجود ندارد.

آلودگى هوا و سـایر مشـکلات تنهـا مختص به ایران نیسـت اما تفاوت ما با سایر کشـورهایى که دچار این مشکل هستند آن است که آنان تمایلى به تکرار اشتباه ندارند اما ظاهرا ما راهى جز

تکرار اشتباه و اختراع دوباره چرخ نمى شناسیم .

دوره من کلا تاریک بود

آیدین سیارسریع صفحه طنز قانون نوشته: سه شنبه، پنجم دی را در حالی شروع می‌کنیم که کشور همچنان درگیر مساله «ناصر ملک مطیعی» است. ناصر ملک مطیعی هم مثل بیشتر مسائل ممنوعه در کشور این‌طوری است که همه با ممنوعیتش مخالفند ولی ممنوع است. الان به رئیس صداوسیما هم بگویید که دو برنامه با حضور ایشان حذف شده، سرش را تکان می‌دهد و می‌گوید «کیا با این پیرمرد همچین کاری کردن؟ خدا ازشون نگذره». کلا وضعیت قشنگی است. تافت بزنید همینجوری بماند.

از طرف دیگر کاظم جلالی نماینده مجلس گفته وقتی زندانیان کهریزک از اتفاقاتی که برایشان افتاده می‌گفتند گریه می‌کردیم. شب بوده به‌هرحال. ندیده دوستمون کجا رو امضا می‌کرده. کلا تاریک بوده دوره ایشون. چرا سخت می‌گیرید؟ در بین این اخبار گهگاهی کارشناسان زلزله هم می‌آیند و لرزه بر اندام ملت می‌اندازند و می‌روند. بعضی خبرگزاری‌ها تیتر زده‌اند «آیا زلزله‌های کوچک نشانه‌ای از زلزله بزرگ تهران هستند؟» کم کم باید برای زلزله خواند: ای در دلم نشسته! از تو کجا گریزم؟

علاوه بر این خبرهای خوب، خبرهای بهتری هم وجود دارد که با چند تا از آن‌ها مطلب امروز را تمام می‌کنیم: افزایش وام ازدواج از ۱۰ میلیون تومان به ۱۵ میلیون تومان (نصف رهن یک خانه ۵۰ متری در مرکز تهران) سید حسن خمینی: سکوت نکرده‌ام/ حرف زدن بیش از حد سودی ندارد. (سندروم عارف) مناطق کم خطر زلزله در ایران اعلام شد: اصفهان، اراک، سنندج، همدان... به زودی، رییس ستاد مدیریت بحران: هموطنان فامیل‌هایی در این شهرها برای خود پیدا کنند! پایان اخبار... .

منبع تصویر، ETEMAD

توضیح تصویر،

کارتون جمال رحمتی. اعتماد