روزنامه‌های صبح تهران: اصولگرایان در قبال احمدی‎نژاد پاسخگو باشند

روزنامه‌های پنجشنبه هفتم دی ۱۳۹۶، هشدار تند رهبر ایران به محمود احمدی‌نژاد را در صفحه اول خود منتشر کرده‎اند، هرچند اصولگرایان تنها به چاپ سخنان بسنده کرده و در مقابل روزنامه‌های طرفدار دولت به تحلیل آن پرداخته‌اند.

هشدار همه جانبه رهبر انقلاب

حق نشر عکس سیاست‌روز

محمد صفری در سرمقاله روزنامه سیاست‌روز نوشته که شاید بسیاری در کشور از سخنان رهبر به این نتیجه رسیده باشند که روی سخن او تنها رئیس دولت نهم و دهم بوده است، ما نیز چنین برداشتی را داریم اما او تنها مخاطب سخنان آیت‌الله خامنه‌ای نبود، بلکه افراد و شخصیت‌های پیش از او که مسئولیت داشتند و حتی آنهایی که هم‌اکنون هم مسئولیت دارند، مخاطب هستند.

آقای صفری از جمله نقل‌ قول آقای خامنه‌ای از آیت‌الله خمینی را که: «ملاک حال فعلی افراد است و هیچکس ضمانت درست بودن تا دم مرگ را ندارد»، نکته مهم و کلیدی سخنان روز گذشته رهبر ایران دانسته و گفته او را که در خطبه‌های نماز جمعه ۲۹ خرداد سال ۱۳۸۸ گفته بود: «نظر آقای رئیس جمهور به نظر بنده نزدیک‌تر است»، بازخوانی کرده است.

حق نشر عکس کیهان

اما روزنامه‌ کیهان در اقدام نادری، به‌رغم آنکه در گزارش خود به نقل از آیت‌الله خامنه‌ای نوشته است: «کسانی که دیروز همه امکانات کشور در اختیار آنها بود و کسانی که امروز همه امکانات مدیریتی کشور را در اختیار دارند، حق ندارند نقش اپوزیسیون بازی کنند»، در تیتر اول خود با پس و پیش کردن این سخن رهبر جمهوری اسلامی، نوشته است: «کسانی که همه امکانات کشور را دارند یا داشتند، حق ندارند نقش اپوزیسیون بازی کنند.» کیهان اما به مخاطب رهبر ایران هیچ اشاره ای نکرده و تحلیلی هم در این باره ندارد؛ مثل روزنامه های رسالت، وطن امروز و جوان.

نقد و تهمت

حق نشر عکس اعتماد

الیاس حضرتی، نماینده مجلس و مدیرمسئول روزنامه اعتماد نوشته که هرچند در ماه‌های گذشته فعالان اصلی اصولگرا نسبت به مواضع احمدی‌نژاد و دوستانش سکوت نسبی کرده بودند، ولی اکنون به نظر می‌رسد که با مواضع صریح رهبری نظام آنان نیز وارد میدان شوند و نسبت به رفتار دوست سابق‌شان اعلام موضع کنند.

نویسنده ادامه داده که البته این سکوت تاحدی قابل درک بود زیرا آنان از یک سو ناتوان از توجیه حمایت‌های گذشته‌شان بودند و از سوی دیگر گمان می‌کردند که با دامن زدن به این موضوع، بیش از پیش در گرداب سیاسی ایجاد شده فرو خواهند رفت.

داریوش قنبری هم در روزنامه آرمان‌امروز در مقاله‌ای با عنوان «بازنگری در نگرش اصولگرایی»، نوشته که در روزهای اخیر سردرگم‌ترین کنشگران سیاسی در ایران اصولگرایان هستند. از سویی نمی‌دانند که با پدیده محمود احمدی‌نژاد چگونه برخورد کنند و از سوی دیگر نیز نمی‌خواهند که نهادهای حاکمیتی را در برابر حملات احمدی‌نژاد تنها بگذارند. نویسنده تاکید کرده که اصولگرایان باید به خاطر حمایت‌های همه‌جانبه خود در قبال احمدی‌نژاد به مردم و تاریخ ایران جواب پس بدهند.

پایان گشت ارشاد؟

حق نشر عکس شرق

روزنامه شرق در گزارشی به نقل از رئیس پلیس تهران نوشته که بنابر تدبیر فرمانده ناجا، کسانی که غفلتا شئونات اسلامی را رعایت نمی‌کنند دیگر به بازداشتگاه‌ها نمی‌روند و پرونده برایشان تشکیل نمی‌شود، بلکه در کلاس‌های آموزشی شرکت خواهند کرد. شرق نوشته که این اظهارنظر رئیس پلیس پایتخت را شاید بتوان به معنای پایان فعالیت‌های گشت ارشاد تلقی کرد، گشت‌هایی که هر روز در خیابان‌های تهران حضور دارند و اقدام به بازداشت زنان و دخترانی می‌کنند که آنها را بدحجاب می‌دانند.

در ادامه این گزارش از جمله آمده که براساس مشاهدات میدانی، فعالیت گشت ارشاد در روزهای اخیر به نسبت قبل کمی بیشتر شده است و با توجه به مطالب شبکه‌های اجتماعی، به نظر می‎رسد که افراد بیشتری خبر از بازداشت خود یا نزدیکانشان از سوی گشت ارشاد داده‌اند.

شرق نوشته حال باید دید آیا قرار است در این روند که یک پای ثابت آن بازداشت است، تغییری ایجاد شود یا خیر و اینکه افراد به چه شیوه‌ای به کلاس‌های آموزشی فراخوانده می‌شوند.

ادبیات را که در گورستان دفن نکرده‌اند

حق نشر عکس جامعه فردا

روزنامه جامعه فردا در گزارشی نوشته که شکستن سنگ مزار هنرمندان انگار به حرفه عده‌ای بدل شده است که ابایی از تجاوز به حریم شخصی افراد حتی پس از مرگ هم ندارند. پس از احمد شاملو، هوشنگ گلشیری، حسین منزوی، احمد محمود، فریدون فروغی، فردین، محمدعلی سپانلو و خیلی‌های دیگر حالا نوبت به مزار مدیا کاشیگر، مترجم، نویسنده و فعال فرهنگی رسیده که مورد تعرض قرار بگیرد. مانی کاشیگر، فرزند مدیا در واکنش به تخریب مزار پدرش گفته که ارزش به سنگ نیست، ادبیات را که در گورستان دفن نکرده‌اند و سنگ را می‎توان جایگزین کرد، پدر من در خاطرات زیبا، کتاب‌ها، کتابخانه، عکس‌ها، متن‌ها و صداهایی است که از او به جا مانده، نه قطعه سنگی در گورستان شهر.

گورخواب‌های بی‌گور

حق نشر عکس شهروند

زهرا جعفرزاده در روزنامه شهروند نوشته که گزارش ویژه این روزنامه از گورخواب‌های نصیرآباد، هفت دی پارسال که منتشر شد، همه معادلات را به هم زد. معادله معتادان بی‌خانمان را که از زور سرما به گور پناه آورده بودند، معادله اهالی نصیرآباد را که از دیدن این وضع ذله شده بودند و معادله مسئولان شهرداری و فرمانداری و بهزیستی نصیرآباد و شهریار که دیدن کارتن‌خواب‌ها برایشان به اندازه یک سریال تکراری، مایوس کننده بود. تصاویر منتشر شده از پرویز یکی از گورخواب‌ها که از داخل سیاهی گور صورت نزار و گرسنه‌اش را به روشنی روز به لنز گرد دوربین بلند کرده بود، بمبی شد و ترکید و ترکش‌هایش به میلیون‌ها نفر رسید.

خانم جعفرزاده نوشته که درست ۱۲ ماه بعد از آن همه چیز و همه کس، سامان شدند، جز گورخواب‌ها. آدرس قبرستان را همه می‌دانند که حالا اسم آن شده بهشت فاطمه اما هنوز معتادان می‌آیند اما از بیم پاسگاهی که بعد از گزارش دایر شده داخل گور نمی‌روند، آب می‌خورند و می‌روند.

موضوعات مرتبط