وزارت امور خارجه ایران: پیگیر قتل یک ایرانی توسط پلیس کانادا هستیم

حق نشر عکس iSna
Image caption قاسمی گفته است که موضوع کشته شدن بابک سعیدی پیگیری خواهد شد

وزارت امور خارجه ایران گفته است پیگیر موضوع کشته شدن بابک سعیدی، شهروند ایرانی در یک پاسگاه پلیس آن کشور است.

روز پنجشنبه، ۷ دی (۲۸ دسامبر) بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به خبر کشته شدن این شهروند ایرانی گفت: "متاسفانه مطلع شدیم که یک ایرانی به نام بابک سعیدی ساکن کانادا که بیمار هم بوده به ضرب گلوله پلیس کشته شده است، ما در حال بررسی جزئیات موضوع بوده و از مجاری ذیصلاح و رسمی پیگیر این مساله برای روشن شدن ابعاد آن و توضیح دولت کانادا خواهیم شد."

اوایل این هفته، رسانه‌های خبری در کانادا گزارش کردند که بابک سعیدی، ۴۳ ساله، در اثر تیراندازی در پاسگاه پلیس شهر موریسبورگ، ایالت اونتاریو، جان خود را از دست داده است. این شهر در حدود ۸۰ کیلومتری جنوب اتاوا واقع شده است.

براساس این گزارش‌ها، آقای سعیدی، که به بیماری اسکیزوفرنی مبتلا بود، به دلیل مشکلات قضایی قبلی، از سال ۲۰۱۴ به بعد ملزم بود به پاسگاه مراجعه کند.

روز شنبه، ۲۳ دسامبر، وی مطابق معمول همراه یکی از بستگان خود به این پاسگاه مراجعه کرد اما پس از مدتی، صدای شلیک دو گلوله به گوش رسید. به گفته نزدیکان آقای سعیدی، او در داخل پاسگاه به ضرب گلوله ماموران پلیس کشته شد.

الهه سعیدی خواهر بابک سعیدی به بی‌بی‌سی فارسی گفت به نظر او در درجه اول علت این اتفاق عدم آموزش پلیس کانادا در برخورد با بیماران روانی است. به گفته خانم سعیدی برادرش پیش از هم بارها برای گزارش دوره‌ای به پلیس مراجعه کرده بود بدون اینکه مسئله‌ای ایجاد شود. به گفته او، پدرشان در بیرون پاسگاه پلیس دیده که ناگهان پلیسی به پسرش حمله کرده و با مشت او را زده است. او تاکید کرد که برادرش هیچ سلاح سرد یا گرمی نداشته است.

با انتشار خبر گشته شدن بابک سعیدی، واحد ویژه تحقیقات پلیس کانادا - اس‌آی‌یو رسیدگی به این موضوع را آغاز کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که ایرانیان مقیم کانادا برای برخورداری از حقوق کنسولی خود با مشکلات بسیاری روبرو هستند و طی دو سال گذشته تلاش‌هایی در این زمینه صورت گرفته اما "به نتیجه لازم و کافی" نرسیده است.

کوتاه مدتی پس از استقرار جمهوری اسلامی در ایران، روابط ایران و کانادا رو به سردی نهاد و در سال ۱۳۵۹، کانادا روابط خود را با جمهوری اسلامی قطع کرد. در سال ۱۳۶۹، سفارت کانادا در تهران بازگشایی شد و در سال ۱۳۷۴، دو کشور به مبادله سفیر مبادرت کردند هر چند مسایلی مانند مرگ مشکوک زهرا کاظمی، روزنامه نگار کانادایی-ایرانی در زندان در تهران، وضعیت حقوق بشر در ایران و جنبه‌هایی از سیاست خارجی جمهوری اسلامی مانع از گرمی روابط شد.

کانادا در سال ۲۰۱۲ و هنگام اوج تحریم‌های هسته‌ای، بار دیگر سفارت خود در ایران را بست.

طی یک سال اخیر، اخباری از تمایل دو طرف به از سرگیری روابط منتشر شده اما هنوز نتیجه نداده است. در مجامع جهانی، معمولا کانادا از جمله منتقدان جدی وضعیت حقوق بشر در ایران بوده است.

از زمان انقلاب اسلامی در ایران، چند ده هزار ایرانی به کانادا مهاجرت کرده و بسیاری از آنان دارای تابعیت دوگانه هستند. شماری از مهاجران ایرانی و فرزندان آنان هم به موقعیت‌های برجسته فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در کانادا دست یافته‌اند.

بیشتر بخوانید:

+ دادگاه استیناف کانادا محکومیت ایران به پرداخت غرامت به "قربانیان تروریسم" را تایید کرد

+ وزارت خارجه ایران: مانع قانونی برای بازگشایی سفارت در کانادا وجود دارد

+ ایرانیان در سودان، عربستان و کانادا امکان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را ندارند

+ دادگاه کانادا پرونده زهرا کاظمی را بررسی می‌کند

+ خاوری به حبس طولانی مدت محکوم شد