دادگستری تهران: تحقیقات مقدماتی درباره بازداشت‌شدگان آغاز شده است

غلامحسین اسماعیلی حق نشر عکس Mizan

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران از آغاز تحقیقات مقدماتی درباره بازداشت‌شدگان حوادث اخیر ایران خبر داده است.

آقای اسماعیلی امروز (چهارشنبه ۱۳ دی ماه) گفته است: "بازداشت اغتشاش‌گران و آشوب‌طلبان در جریان اتفاقات اخیر، مراحل اولیه تحقیقات را می‌گذراند و با تکمیل تحقیقات اطلاع‌رسانی مناسبی صورت می‌گیرد."

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین گفته پرونده‌های افرادی که جرم آنها علیه "امنیت عمومی" اثبات شود، در اسرع وقت و با قاطعیت مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

حق نشر عکس Mizan
Image caption رئیس قوه قضائیه: از دادستان‌ها در سراسر کشور اکیدا می‌خواهم که با توجه به ظرافتی که در مساله وجود دارد به موضوع ورود کنند

بر اساس قوانین جاری در ایران می‌توان افراد بازداشتی را در یک روز اول بازداشت در مراجع انتظامی نگهداری کرد و آنان را به زندان معرفی نکرد.

آقای اسماعیلی در همین ارتباط گفته است: "به همین دلیل ممکن است بین آمارهای اعلامی از طرف مسئولان در مورد تعداد افراد بازداشتی اختلاف‌هایی وجود داشته باشد؛ چرا که ممکن است جرم برخی افراد در زمان بازداشت به اثبات برسد و برخی افراد هم جرم‌شان به اثبات نرسد و آزاد شوند."

دو روز پیش (یازدهم دی ماه) صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران خواستار "ورود" دادستان‌ها به پرونده افراد بازداشتی شده بود.

آقای آملی لاریجانی گفته بود: "از دادستان‌ها در سراسر کشور اکیدا می‌خواهم که با توجه به ظرافتی که در مساله وجود دارد به موضوع ورود کنند. کسانی هم که مطالبات دارند باید از طرق قانونی راهنمایی شوند و با کسانی که به خرابکاری، اغتشاش و آشوب دست می زنند و اماکن عمومی، وسایل عمومی و وسایل شخصی را آتش می‌زنند باید برخورد شود؛ این برخورد هم باید قاطع باشد."

بعد از حدود یک هفته اعتراض و ناآرامی در نقاط مختلف ایران دست کم بیست نفر کشته و بیش از هزار نفر در شهرها و مناطق مختلف بازداشت شده‌اند.

دیروز (۱۲ دی) فرمانداری تهران تعداد معترضین بازداشت شده تهرانی را ۴۵۰ نفر اعلام کرد.

بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده توسط منابع رسمی در ایران، در مشهد این تعداد نزدیک به ۱۴۰ نفر است.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption فرمانداری تهران تعداد معترضین بازداشت شده تهرانی را تا سه‌شنبه دوازدهم دی ماه ۴۵۰ نفر اعلام کرده بود

مطالب مرتبط