فیلتر پیام‌رسان 'وی‌چت' در ایران برداشته شد

وی‌چت حق نشر عکس Reuters

خبرگزاری‌های ایرانی و کاربران در ایران می‌گویند اپلیکیشن پیام‌رسان وی‌چت دیگر در ایران فیلتر نیست.

این پیام‌رسان چهار سال پیش و در حالی که به یک برنامه پرطرفدار در ایران تبدیل شده بود، به دلیل امکان دوست‌یابی فیلتر شد.

رفع فیلتر پیام‌رسان وی‌چت همزمان با مسدود شدن پیام‌رسان پرطرفدار تلگرام انجام می‌شود.

تلگرام، که میلیون‌ها کاربر در ایران دارد، یکی از راه‌های اصلی سازماندهی و اطلاع‌رسانی اعتراضات سراسری روزهای اخیر بوده است.

محدودیت‌هایی که مقام‌های ایرانی برای اینترنت ایجاد کرده‌اند باعث موج استفاده از فیلترشکن شده، تا جایی که ایلنا می‌گوید قیمت وی‌پی‌ان در ایران بالا رفته است.

وی‌چت امکانی به نام "لرزاندن" (Shaking) دارد که کاربر از طریق آن می‌تواند با تکان تکان دادن گوشی خود، کاربران دیگری را که در نزدیکی او از وی‌چت استفاده می‌کنند، پیدا کرده و با آنها گپ بزند.

این قابلیت وی‌چت امکانی برای دوست‌یابی‌ فراهم می‌آورد و چهار سال پیش که فیلتر شد، مقام‌ها و رسانه‌های ایرانی به جنبه‌های "غیراخلاقی" آن اشاره می‌کردند.

متخصصان امنیت سایبری می‌گویند از آنجایی که این اپلیکیشن از روش‌های رمزگذاری اطلاعات استفاده نمی‌‎کند، حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران را به خطر می‌اندازد.


آیا وی‌چت امن است؟

نیما اکبرپور - بی‌بی‌سی

به گفته محمود واعظی، وزیر پیشین ارتباطات علت فیلتر وی‌چت "ورود به حریم خصوصی" و امکان دوست‌یابی با استفاده از People Nearby بود.

اما واقعیت امر این بود که ارتباط بین دخترها و پسرهای جوان را راحت می‌کرد و گشت ارشاد هم نمی‌توانست جلوی آن را بگیرد.

اما وی‌چت یک پیام‌رسان چینی است. بیش از نیم میلیارد عضو دارد و البته کلی امکانات جانبی حتی برای نقل و انتقال پول کاربران. خیلی از کسب و کارهای کوچک چینی حتی دستگاه کارت‌خوان ندارند اما مردم می‌توانند با وی‌چت پول پرداخت کنند.

شاید به همین علت است که حکومت ایران انتخابش کرده است. بستری که بتواند با آن کسب و کارهای ایرانی را هم که با فیلتر تلگرام آسیب دیده‌اند راضی نگه دارد.

اما در این میان نگرانی بزرگ اتفاقا همان حریم خصوصی مردم است که وزیر پیشین به خطر افتادنش را علت مسدود کردن وی‌چت در ایران می‌دانست.

اطلاعات کاربران مطمئنا در اختیار دولت چین خواهد بود و رابطه دولت چین و ایران هم طوری هست که در صورت لزوم بتوانند این اطلاعات را مبادله کنند.

به عنوان مثال یک فعال حقوق بشر به نام هو جیا به علت شنود چت‌ها و تماس‌هایش در وی‌چت بازداشت و سه سال در چین زندانی شد.

به نظر می‌رسد ایران ترجیح می‌دهد فعلا ایراد حریم خصوصی و دوست‌یابی وی‌چت را نادیده بگیرد، کسب‌وکارها را راضی نگه دارد، اما تسلط امنیتی بر محتوای رد و بدل شده بر پیام‌رسان‌ها داشته باشد و این شنود را روی سرور انجام دهد نه با استفاده از بدافزار و هک کاربران و مثلا نسخه‌های جعلی تلگرام.