حزب اعتماد ملی: نظام باید پالایش شود

درگیری در دانشگاه تهران حق نشر عکس EPA
Image caption در روزهای اخیر نیروهای امنیتی بارها با معترضان درگیر شده‌اند - عکس از درگیری در دانشگاه تهران

حزب اعتماد ملی، به رهبری مهدی کروبی، در بیانیه‌ای خواهان "پالایش و درمان" جمهوری اسلامی شده و گفته است مسئولان "ناپاک و نالایق" باید کنار گذاشته شوند.

در بیانیه این حزب آمده است: "صاحبان قدرت، از صدر تا ذیل، باید بدانند که مسئولیت ایجاد شرایط موجود کشور بر عهده آنها است و همگی باید پاسخگو باشند."

حزب اعتماد ملی گفته است باید "ساختارهای سیاسی معیوب مثل نظام انتخاباتی اصلاح شوند، ساختارهای اقتصادی بسترساز اختلاس ها، اصلاح شوند. ساختارهای فرهنگی مشکل‌زا اصلاح گردند".

از پنجشنبه هفته گذشته تا کنون ده‌ها شهر ایران صحنه اعتراضات ضدحکومتی بوده است. پنجشنبه شب هم در رشت، دزفول، اهواز، سنندج، بوکان و کامیاران اعتراض‌هایی برگزار شده و در چندین شهر دیگر نیز فضای امنیتی حاکم بوده است.

در این اعتراضات دست کم ۲۱ نفر کشته و بیش از هزار نفر نیز بازداشت شده‌اند.

حزب اعتماد ملی هشدار داده است که سرکوب خشن اعتراضات "پیامدهای ناگوارتری" دارد و "حبس، حصر، خشونت و جنگ روانی علیه معترضان" مشکلی را حل نمی‌کند.

بیانیه حزب اعتماد ملی از وزارت کشور خواسته تا مانع از برگزاری تجمعات نشود و زمینه اعتراض به صورت مسالمت‌آمیز را فراهم کند.

حق نشر عکس Mehr
Image caption مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی حدود هفت سال است که در حبس خانگی است

حزب اعتماد ملی، حسن روحانی و نامزدهای فهرست امید اصلاح‌طلبان را "نخبگان حداقلی" خوانده و نوشته است در سال‌های اخیر "علیرغم عدم وجود نامزد مطلوب" مردم به این جریان رای داده‌اند، اما همچنان شاهد "سخت‌تر شدن شرایط هستند".

از نظر این حزب اعتراضات جاری "نشانه احساس محرومیت و عدم امید به حل مشکلات و بهبود شرایط بر اساس راه حل‌های مشارکت فعال مسالمت آمیز" است.

موضوعات مرتبط