ناآرامی‌های ایران؛ نگرانی از وضعیت دانشجویان بازداشتی

اعتراض‌ها مقابل دانشگاه تهران در روز نهم دی ماه حق نشر عکس AFP
Image caption اعتراض‌ها مقابل دانشگاه تهران در روز نهم دی ماه

شماری از نمایندگان مجلس ایران درباره صدور قرار تامین کیفری برای تعدادی از دانشجویان بازداشت شده در ناآرامی‌های اخیر ابراز نگرانی کرده‌اند. هم‌زمان معاون فرهنگی دانشگاه تهران از آزادی تعدادی از دانشجویان بازداشتی این دانشگاه خبر داده است.

محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفته است از بین ۹۰ دانشجویی که در سراسر ایران بازداشت شده‌اند، وضعیت ۱۰ نفر از آنها نامشخص است و اطلاعی از آنها در دست نیست و نمی‌توان با قطعیت در این مورد که چه نهادی آنها را بازداشت کرده، صحبت کرد.

آقای صادقی گفت بسیاری از بازداشت‌شدگان اساسا هیچ فعالیتی در اعتراض‌ها نداشته‌اند و بیشتر آنها خارج از محیط های دانشگاهی یا مقابل خانه‌شان بازداشت شده‌اند.

جنبه 'پیشگیرانه' جرم

محمود صادقی، جنبه "پیشگیرانه" بازداشت دانشجویان و این فرض را که بازداشت آنها منجر به آرام شدن فضا شود، بی‌تاثیر خوانده است.

اشاره او به صحبت‌های فرید موسوی، یکی دیگر از نمایندگان تهران در مجلس است که توییت کرده بود که پس از پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی، مسئولان به او گفته‌اند که عموم بازداشت‌ها برای پیشگیری بوده و به او وعده داده شده که روز شنبه تعداد زیادی از آنها آزاد شوند.

حق نشر عکس Ilna
Image caption آقای صادقی از این که دانشجویان به خاطر "پیشگیری" از جرم بازداشت شده‌اند، انتقاد کرده است

آقای صادقی، همچنین در مورد صدور قرار تامین کیفری برای دانشجویان ابراز نگرانی کرد و گفت اینطور دانشجویایی هم که "به نظر می‌رسد مرتکب تخلف خاصی نشده باشند، با سابقه کیفری روبرو می‌شوند."

آقای صادقی در مورد آمار تفکیکی دانشجویان بازداشتی گفت ۵۸ دانشجو در دانشگاه‌های مختلف تهران، دست‌کم ۱۴ دانشجو در کرمان، دزفول، تبریز، رشت، بندرعباس و شیراز و همچنین دست‌کم ۱۴ دانشجو در همدان، خرم‌آباد، کرمانشاه، قزوین، شهرکرد، بهبهان و اراک بازداشت شده‌اند.

او در عین حال تاکید کرد که چون "اطلاعات دقیق در دست نیست"، این آمار ممکن است دقیق نباشد و تعداد بیشتری بازداشته شده یا شماری از بازداشتی‌ها آزاد شده باشند.

حق نشر عکس Majzooban
Image caption عکسی که سایت مجذوبان، متعلق به دراویش، از تجمع خانواده‌ها مقابل زندان اوین منتشر کرده است

کمیته پیگیری وضعیت دانشجویان

در همین حال، مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران از آزادی تعدادی از دانشجویان این دانشگاه که در روزهای گذشته بازداشت شده بودند، خبر داده و گفته است که کمیته‌ای برای پیگیری وضعیت این دانشجویان تشکیل شده است.

شماری دیگر از نمایندگان مجلس هم درباره بازداشت دانشجویان ابراز نگرانی کرده‌اند. فاطمه سعیدی خواستار تشکیل کمیته‌ای در مجلس برای پیگیری این موضوع شده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
صدای شکوفه یداللهی مادر کسری نوری

شکوفه یداللهی، مادر کسری نوری، دانشجوی دانشگاه تهران، و فعال حقوق دراویش گنابادی که در اوین زندانی است، همراه شماری دیگر از خانواده‌ دانشجویان زندانی مقابل این زندان تجمع کرده است.

کسری نوری در سومین روز اعتراض‌ها در تهران دستگیر شد. خانم یداللهی به بی‌بی‌سی گفت که پسرش در انفرادی است و وارد هشتمین روز اعتصاب غذا شده است.

طی حدود ده روزی که از اعتراض‌های سراسری در ایران می‌گذرد، بیشتر از ۱۷۰۰ نفر در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند که بیشتر آنان شهروندان گمنام هستند.