آموزش زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی ایران ممنوع است

دبستان پسرانه تهران حق نشر عکس Tasnimnews

مهدی نوید ادهم، دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش ایران گفت که تدریس زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی دولتی و غیر دولتی در ساعات رسمی یا غیررسمی ممنوع است و در صورت مشاهده، با مدارس برخورد خواهد شد.

اقای نوید ادهم به تلویزیون ایران گفت که برنامه آموزش و پرورش در دوره ابتدایی تقویت زبان فارسی و فرهنگ ایرانی اسلامی دانش آموزان است و آموزش زبان‌های خارجی در دوره ابتدایی به هیچ عنوان توصیه نشده است و آموزش این زبان از دوره اول دبیرستان قابل اجراست.

رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ایران این موضوع را مسئله تازه ای ندانست و گفت: "بر اساس برنامه مصوب درسی زبان انگلیسی در دوره ابتدایی تدریس نمی‌شود و آغاز تدریس آن در پایه هفتم (اول متوسطه) است."

در بسیاری از مدارس غیردولتی در ایران، به شکل فوق برنامه و خارج از ساعت دروس اجباری، زبان خارجی به ویژه زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

سابقه مخالفت با آموزش زبان انگلیسی در مدارس ایران

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران پیشتر از "ترویج آموزش زبان انگلیسی در ایران" انتقاد کرده بود.

انتقاد آیت‌الله علی خامنه‌ای از توجه ویژه به زبان انگلیسی و در پی آن واکنش حسن روحانی، رئیس جمهور، درباره کاربرد این زبان و فرصت‌های شغلی حاصل از آموزش آن، در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ خبرساز شد.

رهبر ایران در سخنرانی خود در جمع معلمان درباره آموزش زبان انگلیسی گفته بود: "آمده‌ایم میدان را باز کرده‌ایم و علاوه بر اینکه این زبان [انگلیسی] را کرده‌ایم زبان خارجی انحصاریِ مدارس‌مان، مدام داریم می‌آوریمش در مقاطع پایین؛ در دبستان‌ها و در مهدکودک‌ها! چرا؟"

او در دیدار با جمعی از معلمان در تهران گفته بود: "زبان علم فقط انگلیسی نیست... زبان های دیگر مثل اسپانیولی، فرانسه، آلمانی و [زبان] کشورهای شرقی هم زبان علمند".

در مقابل این اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جمع گروهی از معلمان گفت اینکه کدام زبان و چه تعداد زبان خارجی بیاموزیم به امکانات ما، تعداد معلمین آشنا به زبان های خارجی و البته به خواست مردم ارتباط دارد.

او همچنین به مسئله امکان‌پذیر بودن آموزش زبان‌های مختلف در مدارس اشاره کرد و گفت: "وقتی در یک مدرسه‌ای ۹۸ درصد دانش آموزان یک زبان را انتخاب کردند و ۲ درصد دیگر زبان دیگری را برگزیدند ما که نمی‌توانیم برای آن ۲ درصد معلم دیگری را به کار بگیریم."

آقای روحانی همچنین به مسئله کاربرد زبان انگلیسی و فرصت‌های شغلی ناشی از تسلط بر آن اشاره کرد و تسلط اکثر مردم به زبان انگلیسی در شبه قاره هند و زمینه‌ای شغلی که این مسئله برایشان ایجاد کرده را مثال زد.

آقای روحانی تاکید کرده بود: "ما باید زبانی را یاد دهیم که در کنارش علم، راحت‌تر به دست آید و شغل بیشتر برای نسل جوان آینده به وجود بیاورد و ارتباط اقتصادی ما را با دنیا تسهیل کند."

انتقاد آیت‌الله خامنه‌ای از ترویج زبان انگلیسی در ایران

مقام ایرانی: آموزش زبان‌های خارجی در پیش دبستانی ممنوع است

پنج زبان خارجی جدید در مدارس ایران تدریس می‌شود

انتقاد معاون فرهنگی سپاه از آموزش انگلیسی در دبستان‌ها

آیت الله خامنه‌ای، پیش‌تر هم در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۴ در جمع معلمان استان کرمان گفته بود: "ناگهان از گوشه ای یک نفر تشخیص داده که باید ما به کودکان دبستانی، از کلاس اول - یا حتی پیش‌دبستانی - زبان انگلیسی یاد بدهیم؛ چرا؟ وقتی بزرگ شدند، هر کس نیاز دارد می‌رود زبان انگلیسی را یاد می‌گیرد. چقدر دولت انگلیس و دولت آمریکا باید پول خرج کنند تا بتوانند این طور آسان زبان خودشان را در میان یک ملت بیگانه ترویج کنند؟"

حمیدرضا مقدم‌فر، معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران ایران هم پیش از این از آموزش زبان انگلیسی در دبستان‌ها انتقاد کرده بود.

آقای مقدم‌فر چهار سال پیش در واکنش به طرح آموزش زبان انگلیسی در مقطع ابتدایی گفته بود که در صورت آموزش زبان خارجی در مدرسه‌های ابتدایی، زبان فارسی برای نسل آینده به یک "زبان بی‌ارزش" تبدیل خواهد شد.

تحلیل: آیت‌الله خامنه‌ای و منطق مخالفت با ترویج زبان انگلیسی

از طرف دیگر به گفته گروهی از پژوهشگران، آموختن زبان دوم می‌تواند باعث تقویت هوش و توانایی خواندن کودکان شود.

بر اساس نتیجه یک تحقیق در ماه می سال ۲۰۱۲، که به سفارش دولت اسکاتلند انجام شده بود، "بهترین سن یادگیری یک زبان دوم، بدو شروع مدرسه یعنی در پنج سالگی است."

یادگیری زبان های خارجی به خصوص زبان انگلیسی در سالهای اخیر یکی از دغدغه های خانواده‌های ایرانی است و تعداد زیاد شرکت کنندگان آموزشگاه‌های زبان خارجی موید همین نکته است.

به نوشته سایت کانون زبان ایران، سالانه حدود یک میلیون نفر در این موسسه زبان خارجی می‌آموزند که بیش از نود درصد آنها متقاضی آموزش زبان انگلیسی هستند.

در حال حاضر بر اساس نظام آموزش و پرورش ایران، دانش‌آموزان دوره متوسطه هفته ای دو ساعت درس زبان خارجی (بیشتر مدارس زبان انگلیسی) دارند. که درباره کاربردی بودن آن تردیدهایی وجود دارد.

موضوعات مرتبط