رهبر ایران: اعتراض و اجتماع حق مردم است اما نباید آن را با تخریب مخلوط کرد

آیت الله خامنه ای

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با اشاره به اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف این کشور گفت که باید "بین مطالبات صادقانه و بحق مردم و حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه یک گروه" تفکیک قائل شد. او سازماندهی اعتراضات ضد حکومتی را به آمریکا، اسرائیل و (تلویحا) عربستان نسبت داد و به دولت آمریکا هشدار داد که این حرکت را بی‌جواب نخواهد گذاشت.

رهبر ایران امروز سه‌شنبه ۱۹ دی (۹ ژانویه) در یک سخنرانی در تهران گفت: "اینکه فلان انسانی از یک حقی محروم بماند و اعتراض بکند یا اعتراض‌کننده‌ها بیایند جایی جمع بشوند و حرف خودشان را بزنند، این یک مطلب است، و اینکه یک عده‌ای از این تجمع، از این انگیزه سوءاستفاده کنند، یک حرف دیگر است. این‌ها را نباید با هم مخلوط کرد."

آقای خامنه‌ای گفت که اعتراض به عملکرد بعضی موسسات مالی و بعضی دستگاه‌ها همیشه بوده و "هیچ‌کس هم با اجتماع مخالفتی ندارد".

او گفت که قشرهایی از مردم بخصوص کم درآمدها تحت فشار هستند و مسئولان از جمله خود او باید به اعتراض‌ها رسیدگی کنند: "من نمی‌گویم باید «دنبال بکنند»، خود بنده هم مسئولم، همه‌مان باید دنبال کنیم".

در اعتراض‌های اخیر که از روز هفت دی در مشهد شروع شد و به ده‌ها شهر بزرگ و کوچک در سراسر ایران گسترش یافت، شعارهای بسیار تندی علیه آیت‌الله خامنه‌ای و حکومت جمهوری اسلامی داده شد و گروه‌هایی از معترضان در چند شهر به ساختمان‌های دولتی، مراکز انتظامی و بانک‌ها حمله کردند.

در جریان این ناآرامی‌ها دست کم ۲۱ نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند که مرگ دست کم دو نفر از بازداشت‌شدگان در زندان تأیید شده است. مقامات قضایی گفته‌اند که این افراد خودکشی کرده اند.

'مثلث سازماندهی'

رهبر ایران سازماندهی تظاهرات و شعارهای ضد حکومتی را به مثلثی نسبت داد که آمریکا و اسرائیل در یک رأس آن، (تلویحا) عربستان سعودی در رأس دوم و سازمان مجاهدین خلق در رأس سوم آن قرار داشته‌اند.

او گفت: "نقشه، مربوط به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها است. پول برای یکی از این دولت‌های خرپول اطراف خلیج فارس است. پادویی‌اش هم مربوط به سازمان آدمکش منافقین بود."

مقامات جمهوری اسلامی از سازمان مجاهدین خلق ایران که سازمان‌یافته‌ترین گروه مخالف حکومت اسلامی ایران است به نام "منافقین" یاد می‌کنند.

آیت الله خامنه‌ای گفته که اعتراض‌ها با فراخوان مخالفت با گرانی آغاز شد که "همه خوششان می‌آید"، اما وقتی شعارهای سیاسی در آن مطرح شد، "مردم صف‌ها را جدا کردند".

او از آن دسته از معترضان به تندی انتقاد کرده که به گفته او از یک طرف شعار "جانم فدای ایران" سر دادند و از طرف دیگر "پرچم ایران را آتش زدند".

رهبر ایران گفته که این دسته از معترضان در مقابل دشمنان مقاومت نکرده اند و "در مقابل دشمن ایران هم همین جوان حزب‌اللهی و انقلابی باز سینه سپر کرده است".

هشدار به آمریکا، پیام به فرانسه

آقای خامنه‌ای گفت که دو قرارگاه برای سازماندهی و عملیات اعتراض‌ها "در همسایگی ایران" تشکیل شده بود که هر دو به وسیله آمریکا و اسرائیل فرماندهی می‌شد، یکی برای عملیات در فضای مجازی و دیگری برای مدیریت میدانی اعتراض‌ها.

او سه پیام برای دولت آمریکا فرستاد: "اولاً بدانند که تیرشان به سنگ خورده، ممکن است این کار را تکرار کنید، اما بدانید که باز هم سرتان به سنگ خواهد خورد. ثانیاً، به ما در این چند روز خسارت زدند، بدانند این بی‌تقاص نخواهد بود. ثالثاً آن آقایی که در رأس آنجاست (دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا) اگرچه ظاهرا آدم متعادلی نیست، اما این را بداند که این دیوانه‌بازی‌های نمایشی هم بی‌جواب نخواهد ماند."

آقای خامنه‌ای در سخنانی که به نظر می رسید پاسخی است مستقیم به اظهارات دونالت ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفت: "می گویند حکومت ایران از مردم خود می ترسد. خیر. حکومت ایران متولد این مردم است و نظام اسلامی چهل سال است که به پشتوانه همین مردم در مقابل شما ایستاده است... می گویند حکومت ایران از قدرت آمریکا هراس دارد؛ در پاسخ می گوییم که اگر ما از شما هراس داشتیم، چگونه در دهه پنجاه شما را از ایران بیرون ریختیم و در دهه نود نیز شما را از کل منطقه بیرون راندیم؟"

رهبر ایران در اشاره به درخواست دولت فرانسه برای مذاکره با ایران بر سر فعالیت‌های جمهوری اسلامی در منطقه گفت: "آمریکا جرئت نمی‌کند اسم مذاکره با ما را بیاورد، اما یک کشور اروپایی می‌گوید که می‌خواهیم با ایران در باره حضور منطقه‌ای آن مذاکره کنیم. باید از او پرسید شما چرا در منطقه حضور دارید؟"