جستجوی محل کار و سکونت ده نفر در آلمان به ظن جاسوسی برای ایران

عکس آرشیوی از پلیس آلمان حق نشر عکس AFP
Image caption پلیس آلمان گفت جستجوها در خانه ها و دفاتر کار مظنونان انجام شد

پلیس آلمان روز سه شنبه خانه ها و دفاتر ده نفر را که گفت به جاسوسی برای ایران مظنون هستند جستجو کرده است.

در عملیات روز سه شنبه، ۱۶ ژانویه، که در پی تحقیقات سازمان اطلاعات داخلی آلمان صورت می گیرد کسی دستگیر نشده است.

فراک کولر سخنگوی دفتر دادستانی فدرال گفت: "به اعتقاد ما مظنونان مشغول تجسس بر موسسات و افرادی در آلمان به نمایندگی از یک واحد اطلاعاتی مرتبط با ایران بوده اند."

او از اظهار نظر درباره گزارش مجله آلمانی "فوکوس" که می گفت مظنونان مشغول جاسوسی علیه شهروندان اسرائیلی بودند خودداری کرد.

به گزارش همین مجله عملیات روز سه شنبه در ساختمان هایی در برلین و همچنین ایالت بادن-وورتمبرگ، نوردراین وستفالن و بایرن انجام شد.

دادستانی همچنین از اظهار نظر درباره این گزارش که مظنونان اعضای نیروی قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران ایران بوده اند خودداری کرد.

سفارت ایران در برلین به درخواست خبرنگاران برای اظهار نظر در این مورد واکنش نشان نداده است.

آلمان ماه گذشته هم سفیر ایران را احضار کرد تا علیه جاسوسی از شهروندان و گروه های نزدیک به اسرائیل هشدار دهد. آلمان چنین اقداماتی را برخلاف قوانین خود و غیرقابل قبول خواند.

اعتراض آلمان به ایران پس از محکوم شدن یک مرد پاکستانی به جاسوسی برای ایران صورت گرفت.

دادگاه عالی برلین در ماه دسامبر مصطفی حیدر سید نقفی را به اتهام "فعالیت برای یک دستگاه اطلاعاتی خارجی" به چهار سال و سه ماه زندان محکوم کرد.

دادگاه در حکم خود نوشت که این مرد ۳۱ ساله به نمایندگی از نیروی قدس "علیه آلمان" و فرانسه جاسوسی می کرد. گفته شد که او اطلاعاتی را درباره "حمله به اهدافی در آلمان" جمع آوری می کرد.