قیمت طلا و ارز در بازار ایران باز هم افزایش یافت

دلار

روند صعودی قیمت دلار و ارزهای عمده در بازار ایران کماکان ادامه دارد و رکورد جدیدی ثبت کرده است.

براساس گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) قیمت دلار آمریکا در معاملات امروز یکشنبه (اول بهمن/ ۲۱ ژانویه) به ۴۶۵۰ تومان رسیده که نسبت به دیروز ۱۵۰ تومان افزایش داشته است.

همزمان یورو، واحد پول اروپا و پوند بریتانیا امروز به ترتیب ۵۷۰۰ تومان و ۶۲۴۰ تومان معامله شدند که نسبت به روزهای گذشته گران‌تر شده‌اند.

ارزهای فرعی نظیر لیر ترکیه، یوان چین و درهم امارات هم روند صعودی را تجربه می‌کنند.

امیر حسینی، یکی از این صرافان تهران به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است: "تا حدود یک هفته گذشته که صرافی‌ها ذخیره دلار داشتند این میزان حدود دو تا سه هزار دلار بود اما حالا که ۱۰ روز از عدم عرضه دلار مخصوص به صرافی‌ها گذشته است، عمده صرافی‌ها هیچ دلاری برای عرضه به بازار ندارند و باید گفت که هیچ دلار دولتی موجود نیست که به مشتری عرضه شود."

با افزایش قیمت ارز از هفته پیش پلمب صرافی‌های "غیرمجاز" آغاز شد و چندین صرافی در خیابان فردوسی تهران و پاساژهای اطراف تعطیل شدند.

براساس گزارش‌ها با آغاز هفته جاری برخورد با پیک‌های بازاری که مسئول جابه‌جایی ارز هستند هم در دستور کار قرار گرفته است.

در ماه‌های گذشته کاهش نرخ سود بانکی و به تبع آن هدایت سرمایه‌های نقدی به سمت بازار ارز و سکه، به عنوان یکی از دلایل این رشد قیمت عنوان شد.

امیر خجسته، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس ایران در تذکری شفاهی به وزیر اقتصاد در پایان جلسه علنی امروز مجلس (یکشنبه اول بهمن) با انتقاد از افزایش قیمت دلار گفته است: "قیمت دلار به صورت تدریجی از ۳۵۰۰ تومان به ۴۵۰۰ تومان افزایش یافته است. برنامه این است که این نرخ را به ۵۰۰۰ تومان رسانده تا آن را تک نرخی کنند؛ اما نباید بیش از این فشار به مردم وارد شود."

توضیح تصویر،

واکنش رئیس بانک مرکزی ایران به افزایش قیمت ارز در هفته پیش

بی‌اعتمادی یا کم‌اعتمادی شهروندان به بانک‌ها باعث شده حجم زیادی از سرمایه‌ها به طلا و ارز سوق داده شوند.

افزایش تقاصا در بازار و ناآرامی‌های اخیر خیابانی در ایران باعث شده تعداد زیادی از شهروندان ایرانی با تبدیل تومان به ارز (عمدتا دلار و یورو) و طلا به دنبال حفظ ارزش دارایی خود باشند.

کاهش تزریق ارز به صرافی‌ها از دلایل دیگر افزایش قیمت ارز در بازار ارز ایران است که بعضی تحلیل‌گران به آن اشاره کرده‌اند.

امیر پایور؛ بی‌بی‌سی:

بعضی فعالان بازار ارز می‌گویند که علت افزایش قیمت دلار این است که بانک مرکزی ارز کمتری به صرافی‌های خود در بازار تزریق کرده و یا با قیمت بالاتر ارز می‌فروشد.

اگر این گفته درست باشد، یک بار دیگر در ماه‌های پایانی سال این گمانه را تقویت می‌کند که دولت با بالا بردن تعمدی قیمت برابری ارزهای خارجی در مقابل ریال در حال کسب درآمد (و احتمالا کاستن از کسری بودجه) است. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران هنگام ارائه گزارش ۱۰۰ روز اول دور دوم دولتش، این اتهام را به شدت رد کرد و گفت هرسال در ماه‌های آذر و دی قیمت ارز بالا می‌رود ولی در بهمن ماه و اسفند کاهش می‌باید.

اما این قاعده تنها در بعضی سال‌های اخیر صادق بوده و نه همیشه. اتفاقا با نزدیک شدن و به تعطیلات سال نوی خورشیدی و افزایش سفرهای خارجی تقاضا در بازار بیشتر خواهد شد. ترس از تشدید تنش بین ایران و آمریکا، بازگشت یک جانبه بعضی تحریمهای آمریکا (و یا اعمال تحریمهای غیر هسته‌ای) و نهایتا احتمال هرچند ضعیف لغو برجام هم احتمالا در افزایش تقاضا برای دلار و در نتیجه کمک به افزایش قیمت آن بی تاثیر نیست.

همزمان در معاملات امروز یکشنبه (اول بهمن/ بیست و یکم ژانویه) قیمت طلا و انواع سکه هم افزایش یافته است.

تمام سکه طرح جدید در معاملات امروز به حدود یک میلیون و ۵۲۰ هزار تومان که از دیروز ۱۱ هزار تومان گران‌تر بود.

طلای ۱۸ عیار هم که در بازار ایران معامله آن بسیار متداول است امروز افزایش قیمت داشت.

این در حالی است که قیمت جهانی طلا کاهش یافته و افزایش قیمت طلا در بازار داخلی ایران به جهش قیمت دلار نسبت داده می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین، محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفته است: "از هفته گذشته قیمت جهانی طلا رو به کاهش بود و انتظار می‌رفت قیمت طلا و سکه در بازار داخلی افت داشته باشد اما از اواخر هفته گذشته به دلیل جهش بیش از حد نرخ ارز، قیمت طلا افزایش چشمگیری داشته است."

قیمت دلار در نیمه شهریور ماه امسال از مرز ۴هزار تومان گذشت.

فاصله گرفتن نرخ آزاد ارز از نرخ دولتی آن، شرایط را برای تحقق وعده یکسان‌سازی ارز سخت‌تر می‌کند.