لو دریان برای بحث درباره مسائل منطقه پنجم مارس به ایران می رود

ژان ایو لودریان

منبع تصویر، AFP

روزنامه فرانسوی فیگارو به نقل از وزیر خارجه فرانسه گزارش داده است که او روز پنجم مارس برای بحث درباره مسائل مختلف از جمله برنامه موشکی ایران به آن کشور سفر خواهد کرد. همزمان وزیر خارجه آمریکا سفر اروپایی خود برای بحث درباره برجام را شروع کرده است.

برنامه سفر ماه ژانویه ژان ایو لودریان، وزیر خار فرانسه، به ایران در خلال اعتراضات گسترده ضدحکومتی در این کشور لغو شده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای لو دریان روز یکشنبه در مصاحبه ای به لوفیگارو گفت: "ما در مورد مساله موشک های بالستیک و مسائل منطقه ای گفت و گویی را با ایران شروع کرده ایم."

او به این روزنامه گفت که فرانسه "مایل است درباره نفوذ نظامی و بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه، حمایت مالی آن از حزب الله لبنان و حوثی های یمن بحث کند."

او که قرار است در این سفر با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار کند افزود: "برای همین است که روز پنجم مارس به ایران می روم."

او همچنین گفت: "اگر ایران می خواهد به دامن جامعه بین المللی برگردد باید در مورد این مسائل همکاری کند یا به حق مورد سوءظن خواهد بود که می خواهد سلاح های اتمی بسازد."

در جریان اعتراضات دی ماه ایران که ۲۵ کشته به جا گذاشت امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در تماسی تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهور ایران به تعداد "قربانیان" اعتراضات در ایران اشاره کرد و خواهان "خویشتنداری" مقامات ایران شد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی

برنامه ها

پایان پادکست

رسانه‌های ایران نیز در گزارشی از آن گفتگوی تلفنی گزارش دادند که آقای روحانی از همتای فرانسوی خود خواسته است تا درقبال سازمان مجاهدین خلق که در فرانسه مستقر است، اقدام کند.

تنش میان ایران و فرانسه پس از انتقادهای دولت مکرون از نقش ایران در منطقه و همچنین برنامه‌های موشکی ایران بالا گرفت.

ایران بشدت به این انتقادها تاخته است و علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل رئیس جمهور فرانسه را "نوچه" دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، خوانده است.

سفر تیلرسون به اروپا برای بحث درباره ایران

همزمان گزارش می شود که رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا برای جلب حمایت بریتانیا و فرانسه از مجازات های شدید تازه علیه ایران تلاش می کند.

آقای تیلرسون روز یکشنبه سفر خود به اروپا که حدود یک هفته طول خواهد کشید را شروع کرد.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت انتظار می رود ایران موضوع اصلی گفت و گوهای او در بخش اول سفر به لندن و پاریس باشد.

این سفر درحالی انجام می شود که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده است اگر "کاستی های" برجام - توافق اتمی ایران و قدرت ها - برطرف نشود آمریکا از آن خارج خواهد شد. آقای ترامپ همچنین خواستار اعمال محدودیت های شدیدتر بر برنامه موشکی ایران است.

آسوشیتدپرس می نویسد که بریتانیا، فرانسه و آلمان تا حدودی نسبت به همکاری با آمریکا برای جلوگیری از فروپاشی برجام تمایل نشان داده اند.