ظریف سفر به داووس را در 'آخرین لحظات لغو کرده است'

بر اساس گزارش ها برای اولین بار پس از سال ها، هیچ مقام رسمی ایرانی در اجلاس امسال مجمع جهانی اقتصاد در داووس حضور ندارد. حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر خارجه ایران سال گذشته در اجلاس داووس شرکت کرده بود

یک روز پیش از آغاز اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، خبرگزاری رویترز می‌گوید محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران سفر خود به این اجلاس را لغو کرده است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته "به علت اجرایی شدن ساختار جدید وزارت خارجه و اهمیت نظارت بر این موضوع تصمیم گرفتند که در این روزها در تهران باشند و برنامه‌ای برای سفر در نظر نگرفته‌اند".

وزیر خارجه ایران سال گذشته در این اجلاس حضور داشت و از جمله انتقاداتی را متوجه سیاست های رهبران عربستان سعوی در برابر ایران کرده بود.

در اجلاس سالیانه داووس مقام‌های رسمی کشورها، چهره های بین‌المللی و افراد خلاق و مبتکر و کارآفرین جهانی درباره طرح ها و برنامه های خود در نشست های مختلف سخنرانی می کنند.

براساس گزارش ها برای اولین بار پس از سال ها، هیچ مقام رسمی ایرانی در اجلاس امسال مجمع جهانی اقتصاد در داووس حضور ندارد.

همزمان آقای ظریف امروز دوم بهمن (۲۲ ژانویه) یک روز پیش از افتتاح نشست سالیانه داووس مقاله‌ای در روزنامه فایننشال تایمز چاپ لندن منتشر کرده و به همسایگان و کشورهای منطقه پیشنهاد داده تا پس از پایان دوره کروه موسوم به دولت اسلامی موسوم (داعش) در عراق و سوریه، گفت‌و‌گوها را برای بهبود شرایط منطقه آغاز کنند.

آقای ظریف نوشته است "در غرب آسیا، در تمام سطوح با کاستی در گفت‌وگو مواجه هستیم. ابعاد این کاستی در سطح بین حاکمان و افراد تحت حکومت، بین دولت‌ها و بین ملت‌ها قابل مشاهده هستند. گفت‌وگو باید با هدف شفاف کردن این امر صورت پذیرد که همه ما نگرانی‌ها، بیم‌ها، آمال و آرزوهای مشابه داریم. چنین گفت‌وگویی می‌تواند و باید جایگزین لفاظی و پروپاگاندا شود".

به نوشته وزیر خارجه ایران "تسهیل گردشگری، کارگروه‌های مشترک در موضوعات مختلف از امنیت هسته‌ای گرفته تا مبارزه با آلودگی و مدیریت فجایع، دیدارهای مشترک نظامی، اعلام تمرینات نظامی از قبل، اقدامات شفاف‌ساز در حوزه تسلیحات، کاهش هزینه‌های نظامی و همه اینها باید در نهایت به توافق عدم تجاوز منجر شوند".

حق نشر عکس FT Internet Pictuer Grab
Image caption مقاله محمدجواد ظریف در روزنامه فایننشال تایمز یک روز پیش از افتتاح مجمع جهانی اقتصاد در داووس منتشر شده است

آقای ظریف نوشته "دوران گرد هم آمدن کشورهای یک منطقه با هدف ایجاد امنیت اختصاصی برای خود و محروم کردن دیگران از آن امنیت، گذشته است و حالا دوران ایجاد شبکه‌های امنیتی است".

وزیر خارجه ایران موضوع "شبکه‌سازی امنیتی" در منطقه را مطرح کرده و نوشته "این یک مساله آرمانی نیست. این تنها راه واقع‌گرایانه بر خلاف چرخه نادرست تکیه بر قوای فرامنطقه‌ای، ائتلاف‌های استثناگرایانه و توهم خرید امنیت با دلارهای نفتی یا تملق‌گویی است".

آقای ظریف گفته "به عنوان گام نخست، جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد می‌کند که یک مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای در خلیج فارس شکل گیرد. دعوت دیرپای ما برای گفت‌وگو همچنان بر جای خود است و ما منتظر روزی هستیم که همسایگانمان این دعوت را بپذیرند".

او به طور تلویحی از کشورهای اروپایی خواسته تا متحدان منطقه ای خود را به قبول پیشنهاد ایران تشویق کنند. از متن آقای ظریف این طور برداشت می شود که مخاطب اصلی او در این مقاله، عربستان سعودی است.

عربستان بیش از دو سال است که روابط سیاسی و اقتصادی خود را با ایران قطع کرده و ضمن تقویت همکاری سیاسی و نظامی با آمریکا، به یکی از سرسخت ترین منتقدان رفتار حکومت جمهوری اسلامی ایران در جهان بدل شده است.