جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله: فعالیت عمرانی سپاه با مجوز آیت‌الله خامنه‌ای است

سرتیپ اسماعیل کوثری جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه مدتی نماینده مجلس شورای اسلامی بوده است حق نشر عکس etemaadonline.ir
Image caption سرتیپ اسماعیل کوثری جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه مدتی نماینده مجلس شورای اسلامی بوده است

سرتیپ اسماعیل کوثری جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفته است که فعالیت‌های عمرانی سپاه با مجوز آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، ایران انجام می‌شود.

آقای کوثری به وب سایت خبری اعتماد آنلاین گفته است: "سپاه هیچگاه وارد کارهای اقتصادی نشده و فقط فعالیت عمرانی در چارچوب قانون اساسی کرده است".

قرارگاه ثارالله امنیتی‌ترین تشکیلات سپاه است که زیر نظر مستقیم فرمانده کل سپاه فعالیت دارد و وظیفه اول آن مدیریت تامین امنیت پایتخت ایران در شرایط اضطراری است.

جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله گفته از جزئیات دستور رهبر ایران مبنی بر واگذاری بنگاه‌های اقتصادی سپاه و ارتش خبر ندارد و اضافه کرده "من نمی‌دانم و باید درباره جزئیات این مساله پیگیری کنم".

وزیر دفاع ایران اخیرا گفته بود که آیت‌الله خامنه‌ای به ستاد کل نیروهای مسلح ایران ماموریت داده تا پیگیر واگذاری بنگاه‌‌های اقتصادی در ارتش و سپاه شود. سه روز پیش (شنبه ۲۰ ژانویه/۳۰ دی) امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، در مصاحبه‌ای با روزنامه ایران در همین خصوص افزوده بود که مسئولیت این کار از طرف آیت‌الله خامنه‌ای به ستاد کل نیروهای مسلح واگذار شده تا این نیروها از "کارهای اقتصادی غیرمرتبط" خارج شوند.

آقای کوثری گفته "سپاه هیچگاه وارد کار اقتصادی نشده و بیشتر فعالیتش کار عمرانی براساس قانونی اساسی بوده است. طبق قانون در زمان صلح نیروهای مسلح باید به دولت کمک کنند. بر این اساس سپاه بعد از جنگ کارهای عمرانی که شرکت های دیگر توانایی انجام آن را ندارند، انجام داده است".

موضوع واگذاری بنگاه‌های اقتصادی نیروهای مسلح ایران را اوایل سال جاری خورشیدی، سرتیپ احمدرضا پوردستان، جانشین پیشین فرمانده کل ارتش مطرح کرد. آقای پوردستان گفته بود "ستاد کل نیروهای مسلح در بحث انضباط بخشی به فعالیت های اقتصادی قصد دارد برخی از نهادهای موازی را حذف کند".

پس از آن حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، اعلام کرد که نیروهای مسلح باید بنگاه های اقتصادی شان را واگذار کنند و خبر داد که "یکی دو مرتبه در این مورد با مقام معظم رهبری صحبت کردم. ایشان هم کاملا موافق هستند".

آقای روحانی پیش از این گفته بود با وارد شدن نیروهای مسلح به فعالیت های اقتصادی، بخش خصوصی جرات رقابت با این نیروها را پیدا نمی کند.

برخی از چهره های سیاسی و ناظران مسائل ایران از طرح واگذاری بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح استقبال کرده و می گویند در صورتی که این واگذاری ها در عمل به بخش خصوصی باشد، اتفاق اقتصادی مهمی پیش روی ایران است.

پیش از این مقام های ارشد دولتی از جمله آقای روحانی از شیوه واگذاری بنگاه های اقتصادی دولتی انتقاد کرده بودند. در سال های اخیر برخی از این بنگاه های دولتی توسط شرکت های سرمایه گذاری (هلدینگ) وابسته به دولت یا نهادهای حاکمیتی خریداری شده است.

آقای روحانی این نوع واگذاری های را "خصولتی سازی" خوانده است.