اظهار بی‌اطلاعی معاون سپاه از دستور واگذاری بنگاه‌های اقتصادی

محمدصالح جوکار حق نشر عکس ETEMAADONLINE.IR

محمدصالح جوکار، معاون پارلمانی سپاه پاسداران ایران، می‌گوید که اطلاعی از دستور رهبر ایران برای واگذاری بنگاه‌های اقتصادی سپاه ندارد.

آقای جوکار در گفتگویی با "اعتماد آنلاین" گفته است: "من نتوانستم به چنین ابلاغیه‌ای دسترسی پیدا کنم و آن را ندیدم."

این مقام بلند پایه سپاه افزوده است که "من نمی‌دانم این خبر که شما می گویید وزیر دفاع اعلام کردند از کجاست."

وزیر دفاع ایران اخیرا گفته بود که آیت‌الله خامنه‌ای به ستاد کل نیروهای مسلح ایران ماموریت داده تا پیگیر واگذاری بنگاه‌‌های اقتصادی در ارتش و سپاه شود.

امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، در مصاحبه‌ای با روزنامه ایران در همین خصوص افزوده بود که مسئولیت این کار از طرف آیت‌الله خامنه‌ای به ستاد کل نیروهای مسلح واگذار شده تا این نیروها از "کارهای اقتصادی غیرمرتبط" خارج شوند.

آقای جوکار در ادامه سخنان خود می‌گوید که "بحث این است که این خبر می گوید سپاه و ارتش فعالیت اقتصادی دارند که جای سوال است؟!"

به گفته وی "پروژه هایی که سپاه دارد اقتصادی نیست و درآمدزایی ندارد که بخواهد از آن استفاده کند." وی تاکید کرده است که "کل فعالیت های سپاه عمرانی است که در قالب قرارگاه خاتم الانبیاء انجام می شود."

آقای جوکار اولین مقام بلند پایه سپاه نیست که از وجود چنین دستوری از سوی آیت‌الله خامنه‌ای ابراز بی‌اطلاعی می‌کند.

حق نشر عکس etemaadonline.ir
Image caption سرتیپ اسماعیل کوثری جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه مدتی نماینده مجلس شورای اسلامی بوده است

دو روز پیش (سه‌شنبه ۲۳ ژانویه/۳ بهمن) نیز سرتیپ اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت که فعالیت‌های عمرانی سپاه با مجوز آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، ایران انجام می‌شود.

آقای کوثری نیز به وب سایت خبری اعتماد آنلاین گفت: "سپاه هیچگاه وارد کارهای اقتصادی نشده و فقط فعالیت عمرانی در چارچوب قانون اساسی کرده است".

جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله گفته از جزئیات دستور رهبر ایران مبنی بر واگذاری بنگاه‌های اقتصادی سپاه و ارتش خبر ندارد و اضافه کرده "من نمی‌دانم و باید درباره جزئیات این مساله پیگیری کنم".

قرارگاه ثارالله امنیتی‌ترین تشکیلات سپاه است که زیر نظر مستقیم فرمانده کل سپاه فعالیت دارد و وظیفه اول آن مدیریت تامین امنیت پایتخت ایران در شرایط اضطراری است.

موضوع واگذاری بنگاه‌های اقتصادی نیروهای مسلح ایران را اوایل سال جاری خورشیدی، سرتیپ احمدرضا پوردستان، جانشین پیشین فرمانده کل ارتش مطرح کرد. آقای پوردستان گفته بود "ستاد کل نیروهای مسلح در بحث انضباط بخشی به فعالیت های اقتصادی قصد دارد برخی از نهادهای موازی را حذف کند".

پس از آن حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، اعلام کرد که نیروهای مسلح باید بنگاه های اقتصادی شان را واگذار کنند و خبر داد که "یکی دو مرتبه در این مورد با مقام معظم رهبری صحبت کردم. ایشان هم کاملا موافق هستند".

آقای روحانی پیش از این گفته بود با وارد شدن نیروهای مسلح به فعالیت های اقتصادی، بخش خصوصی جرات رقابت با این نیروها را پیدا نمی کند.

در سال های اخیر برخی از بنگاه های دولتی توسط شرکت های سرمایه گذاری (هلدینگ) وابسته به دولت یا نهادهای حاکمیتی خریداری شده است.

آقای روحانی این نوع واگذاری های را "خصولتی سازی" خوانده است.

برخی از چهره های سیاسی و ناظران مسائل ایران از طرح واگذاری بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح استقبال کرده و می گویند در صورتی که این واگذاری ها در عمل به بخش خصوصی باشد، اتفاق اقتصادی مهمی پیش روی ایران است.