ترامپ از فرستادگان شورای امنیت خواست با رفتار 'بی ثبات کننده' ایران مقابله کنند

نیکی هیلی حق نشر عکس AFP
Image caption خانم هیلی ابتدا چند هفته پیش قطعات موشک ادعایی را نمایش داد

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز دوشنبه آنچه را مقام های آمریکایی می گویند "شواهدی" از نقش ایران در ارسال موشک برای شورشیان حوثی یمن است به نمایندگان اعضای شورای امنیت سازمان ملل نشان داده و همزمان دونالد ترامپ ایران را به "بی ثبات" کردن خاورمیانه متهم کرده است.

بنابه گزارش ها رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه در یک مراسم نهار میزبان فرستادگان اعضای شورای امنیت سازمان ملل در کاخ سفید بود.

او در این نشست از جمله گفت وظیفه جامعه جهانی است که با فعالیت های "بی ثبات کننده ایران" مقابله کند. رئیس جمهور آمریکا همچنین از لزوم پایان مناقشه سوریه، مبارزه با تروریسم و مهار برنامه اتمی کره شمالی سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پیشتر نیکی هیلی نمایندگان اعضای شورای امنیت سازمان ملل را به بازدید از یک پایگاه نظامی در واشنگتن برد تا بقایای موشکی را به آنها نشان دهد که آمریکا می گوید همان است که حوثی های یمن به ریاض پایتخت عربستان شلیک کردند.

او پس از این بازدید گفت: "شواهد فزاینده ای وجود دارد که ایران تعهدات بین المللی اش را بی محابا نادیده می گیرد. پرخاشگری ایران نه فقط تهدیدی برای همسایگانش، بلکه برای همه جهان است."

خانم هیلی اشاره کرد که یک تلاش هماهنگ جهانی برای تنبیه ایران به خاطر نقض قطعنامه های شورای امنیت در ارتباط با موشک های بالستیک می تواند آقای ترامپ را قانع کند که باقی ماندن در توافق اتمی، برجام، ارزشمند است. آقای ترامپ اخیرا تعلیق تحریم های مربوط به برنامه اتمی ایران را بار دیگر تمدید کرد اما گفت اگر برجام اصلاح نشود این "آخرین" بار است آمریکا چنین می کند.

خانم هیلی با اشاره به انتقادهای اخیر فرانسه از برنامه موشکی ایران گفت که کشورها تشخیص می دهند که باید به "نقض تعهدات بین المللی ایران" اعتراض کنند.

آمریکا در تلاش است شورای امنیت را به اقدام علیه ایران در قالب تحریم های تازه قانع کند هرچند احتمالا با مقاومت روسیه روبرو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مقام های آمریکایی می گویند که قطعات تاب خورده فلزی نمایش داده شده در پایگاهی در واشنگتن متعلق به یک موشک کوتاه برد ساخت ایران است که در اختیار شورشیان یمن گذاشته شده بود.

شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در ماه نوامبر موشکی را به سوی فرودگاه بین المللی ریاض شلیک کردند که ظاهرا در آسمان منهدم شد و خسارتی به بار نیاورد.

اما روسیه و چین در مورد ادعای آمریکا در مورد ارسال سلاح از ایران برای حوثی ها ابراز تردید کرده اند.

خانم هیلی در روز دوشنبه به این بدبینی روسیه و چین اذعان کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس او در اشاره به بازدید از بقایای موشکی گفت: "چینی ها فقط یادداشت برداشتند. روس ها موضوع را زیر سوال بردند و گفتند که موشک ها چطور به یمن رسیده."

خانم هیلی در اشاره به علایم روی موشک که مقام های دفاعی آمریکا می گویند نشان دهنده سرمنشا ایرانی آن است به استعاره گفت: "اما چطور این را زیر سوال می برید؟ روی آن 'ساخت ایران' جوشکاری شده."

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز دوشنبه در توییتی این نمایش را به عنوان "خبری جعلی" رد کرد. دولت آمریکا از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما ایران را به ارسال سلاح برای حوثی ها متهم می کرد، اتهامی که ایران تکذیب می کند.

در ماه ژانویه گزارش گروهی از کارشناسان به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شد که در آن نتیجه گرفته‌اند ایران تحریم‌های سازمان ملل برای منع رساندن سلاح به یمن را نقض کرده است. آنها در گزارش خود نوشته‌اند "ایران نتوانسته است اقدامات ‌لازم برای جلوگیری از ارائه مستقیم یا غیرمستقیم" موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد و دیگر تجهیزات نظامی به حوثی‌های یمن را به عمل بیاورد.

بازدید نتانیاهو از مسکو برای بحث درباره ایران

همزمان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز دوشنبه در مسکو با ولادیمیر پوتین رهبر روسیه گفت و گو کرده است.

جزییات مذاکرات این دو منتشر نشده اما آقای نتانیاهو پیش از حرکت به سوی مسکو گفت که قصد دارد "تلاش های بی وقفه ایران برای تقویت حضور نظامی در سوریه" را با آقای پوتین مطرح کند.

اسرائیل قویا با حضور نظامی ایران در سوریه مخالف است و آقای نتانیاهو می گوید اسرائیل برای مقابله با آن گام هایی برداشته است.

او همچنین گفت که ایران می خواهد "لبنان را به یک سایت عظیم موشکی بدل کند."

نخست وزیر اسرائیل در ماه های اخیر چند بار درباره نفوذ ایران در سوریه و لبنان با آقای پوتین صحبت کرده است.