#علی_کریمی؛ محبوب هواداران، مغضوب فدراسیون

علی کریمی حق نشر عکس Getty Images

گزارش‌ها حاکی است که ورود علی کریمی، مربی تیم سپیدرود رشت به نشست‌های خبری پیش و پس از مسابقات ممنوع شده. دلیل؟ کریمی مربی است نه سرمربی و این طور که سازمان لیگ می‌گوید به جز در موارد خاص، حضور در این نشست‌ها اصولا کار سرمربی است.

اما کارت مربی‌گری علی کریمی راز سر به مهری نبوده که فدراسیون تازه به چند و چون آن پی برده باشد. کریمی همان هنگام، پس از اصطکاک با مالک باشگاه نفت طلائیه تهران که به خروج او از این تیم انجامید، فاش گفته بود که عالم و آدم می‌دانند که او کارت درجه ب آسیایی دارد نه آ.

سعید فتاحی، مسئول برگزاری مسابقات سازمان لیگ می‌گوید: "این قانون از قبل هم بوده، اما ما تا قبل از این با تیم‌ها همکاری می‌کردیم."

از دیروز و پس از این تحولات، هشتگ #علی_کریمی و هشتگ‌های فرعی بیش از ۴ هزار و سیصد بار در توییتر استفاده شده. به نظر می‌رسد که هواداران آبی و قرمز در غیاب ستاره‌هایشان در حمایت از شماره هشت سرکش به میدان شبکه‌های مجازی آمده‌اند.

جایی که کاربران به یاد می‌آورند او چطور "دستبند سبز بست و باز نکرد"، به احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت "بی‌اعتنایی کرد"، صدایش را در برابر "ظلم و زد و بند و فساد" بلند کرد و با هیچ‌کس از اهالی قدرت "ساخت و پاخت نکرد".

ارجاعاتی سراسر غیر فوتبالی و گاهی سیاسی برای مردی که به اذعان دوست و دشمن، یکی از محبوب‌ترین فوتبالیست‌های تاریخ فوتبال ایران است.

همزمان خبرگزاری‌ها در ایران گزارش می‌دهند که آقای کریمی به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران احضار شده. چرا؟

این طور که گفته شده، به دلیل اظهارات تند علی کریمی پس از مسابقه با استقلال خوزستان علیه داور و شخص رئیس فدراسیون، مهدی تاج.

این زبان تند اما شاید پاشنه آشیل کسی باشد که خود می‌گوید عزمش را جزم کرده که یک تنه به جنگ "فساد در فوتبال" برود. ادبیاتی آتشین که حتی بعضی از طرفدارانش می‌گویند در سکوت خبرگزاری‌های ایران شاید به ضرر او تمام شود.

حق نشر عکس Twitter

اما قطعات پازل از دیروز در حال چیده شدن بود، علی کریمی خودش خبر داد که ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان از کریمی برای دو پست اینستاگرامی شکایت کرده است، یکی که به بهانه زادروز کورش به منتقدان پرنفوذش تاخته بود و دیگری که در حمایت از مسعود شجاعی که برای بازی مقابل مکابی اسرائیل، سیبل حمله فدراسیون و گروه‌هایی از حاکمیت شده بود. حالا شجاعی هم در اینستاگرامش نوشته که نگران است حمایت کریمی از او برای کریمی دردسرساز شود.

اما پاسخ آقای شماره ۸ به این شکایت این بود: "یا شما حکم جلب من و میگیرین یا من اعاده حیثیت میکنم و تا آخرش میرم"

فدراسیون فوتبال دیروز در بیانیه‌ای اصل شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان را تأیید کرد، اما دخالتش را در این موضوع کتمان کرد که "با خواست و اطلاع" آنها نبوده، اما گفت: "پست‌های آقای کریمی همگی قابل پیگیری است که اگر این روال توهین‌‌آمیز تغییر نکند، فدراسیون فوتبال، مطابق قوانین جاری کشور اقدام خواهد کرد."ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان هم در بیانیه‌ای گفته که بر اساس "واجب شرعی" و برای "اصلاح و ارشاد نامبرده"، تذکر مکتوبی به کمیته اخلاق فدراسیون ارسال نموده است.

تا زمان نگارش این گزارش، تنها علی انصاریان و مهدی هاشمی‌نسب، دو یاغی پرطرفدار دیگر، سکوت ستاره‌های فوتبال ایران را در این میان شکسته‌اند. هاشمی‌نسب در اینستاگرامش نوشته: "قدرت فساد نمی‌آورد، وحشت فساد می‌آورد، وحشت از دست رفتن قدرت". انصاریان هم در متنی دوستانه برای علی کریمی نوشته: "بیخود دوس داشتنی نمیشی لامصبببببببب جادوگرررررررررر ،،رفیقققققققق ،،،پدرررررر،،، سرت و بالا بگیر رفیق که مردم این علی کریمی و دوس دارن ،،،، یا حق"

حق نشر عکس Telegram
Image caption نظرسنجی کانال تلگرام طرفداری

اما این ماجرا با ورود شبانه عادل فردوسی‌پور به غائله ابعاد دیگری یافت. فردوسی‌پور در برنامه نود حرکت عصبی کریمی در دست زدن به میکروفون این برنامه را توهین به سی، چهل میلیون تماشاگر این برنامه محبوب قلمداد کرد. گزاره‌ای که آنطور که نظرسنجی کانال طرفداری نشان می‌دهد، همه با آن موافق نبودند.