با رد تمدید مرخصی باقر نمازی او به زندان برگشت

سیامک و باقر نمازی حق نشر عکس Family Archive
Image caption سیامک و باقر نمازی

گزارش ها حاکیست که مقام های قضایی ایران با رد درخواست تمدید مرخصی باقر نمازی، شهروند ایرانی آمریکایی، که از دو سال پیش زندانی است او را به زندان برگردانده اند.

آقای نمازی ۸۱ ساله که در دوران حکومت پهلوی مدتی استاندار خوزستان بود از یکشنبه هفته پیش بعد از نصب باتری ضربان ساز به مرخصی رفته بود.

با این حال جرد گنسر، وکیل خانواده نمازی، به خبرگزاری ها گفته است که او روز سه شنبه به زندان بازگشت.

به گزارش رویترز آقای گسنر گفت که باقر نمازی علیرغم توصیه پزشک دولتی به زندان بازگردانده شد که آن را "مثل حکم مرگ" خواند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا هم از بازگرداندن او به زندان "عمیق ابراز تاسف" کرده است. هرچند آقای نمازی شهروندی ایران و آمریکا را دارد اما دولت ایران فقط تابعیت ایرانی او را به رسمیت می شناسد.

وضع سلامتی آقای نمازی در دو سالی که زندانی بوده بدتر شده است. او ماه پیش به دلیل فشار شدید خون و ضربان نامنظم قلب به بیمارستان منتقل شد. او اواخر تابستان هم برای نصب ضربان ساز تحت عمل قرار گرفته بود.

او روز یکشنبه ۲۸ ژانویه به یک مرخصی چهار روزه رفت که تا ۴ فوریه تمدید شد.

وکیل خانواده نمازی گفت که پزشک دولتی توصیه کرده بود او به دلایل پزشکی سه ماه در مرخصی باشد، اما روز سه شنبه به او اطلاع داده شد باید به زندان برگردد.

به گزارش آسوشیتدپرس بابک پسر آقای نمازی سه شنبه در واشنگتن بازگرداندن پدرش به زندان را "عملی بی رحمانه" خواند و گفت پدرش در زندان با آزار فیزیکی "از جمله شوک الکتریکی" روبرو بوده است.

او بیانیه ای را از طرف باقر نمازی برای خبرنگاران قرائت کرد که در آن گفت "فداکاری زیادی لازم است و من حاضرم یکی از قربانیان باشم به این امید که این درد و رنج بیهوده نخواهد بود."

بیشتر بخوانید:

باقر نمازی به همراه پسرش سیامک نمازی به خاطر آنچه جاسوسی برای آمریکا خوانده شده، به ده سال زندان محکوم شده است.

سپاه پاسداران ایران ابتدا در ماه اکتبر ۲۰۱۵ سیامک نمازی که شهروندی ایران و آمریکا را دارد در جریان بازدید از ایران دستگیر کرد. پدرش باقر نمازی در فوریه ۲۰۱۶ دستگیر شد.

این دو نفر در پاییز ۲۰۱۶ هر کدام به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا به ده سال زندان محکوم شدند. هیچ کدام این اتهامات را نپذیرفته اند.

آقای نمازی در دوران حکومت محمدرضا شاه پهلوی در ایران، مدتی استاندار خوزستان و معاون وزیر کشور بود و بعدها به عنوان نماینده یونیسف در کشورهایی چون سومالی، کنیا و مصر خدمت کرد و در سال ۱۹۹۶ از این سازمان بازنشسته شد.

در دو سال گذشته ایران پنج شهروند دیگر آمریکایی یا دارنده گرین کارت آمریکا را بازداشت کرده است.

اینها شامل ژیائو وانگ دانشجوی دکترا در پرینستون، کارن وفاداری صاحب گالری هنری و همسرش آفرین نیاسری، رابین شاهینی ساکن کالیفرنیا و نزار زاکا شهروند لبنانی دارای اقامت آمریکا هستند.