'دیوان عالی درخواست بازنگری در حکم احمدرضا جلالی را رد کرد'

احمدرضا جلالی حق نشر عکس Hra-news.org

وکیل احمد رضا جلالی، استاد دانشگاهی که به جرم "جاسوسی" در ایران به اعدام محکوم شده، می گوید دیوان عالی درخواست او برای بازبینی حکم را رد کرده است.

به خبرگزاری فرانسه زینت طاهری روز سه شنبه گفت: "قاضی درخواست ما را ظرف کمتر از یک ساعت در روز یکشنبه رد کرد."

او گفت که با توجه به حساسیت این پرونده بار دیگر از دیوان عالی خواهد خواست درخواست آنها را به طور کامل بخواند و بررسی کند.

به گفته خانم طاهری امکان ارائه درخواست های متعدد برای بازبینی پرونده وجود دارد هرچند هیچ تضمینی برای پذیرش آن وجود ندارد.

آقای جلالی که برای دانشگاه پزشکی کارولینسکای استکهلم کار می کرد در آوریل سال ۲۰۱۶ در جریان سفری به ایران دستگیر شد. دیوان عالی آذر ماه - دسامبر ۲۰۱۷ - حکم اعدام او را تایید کرد.

زینب طاهری روز ۲۵ ژانویه گفته بود که خواستار بررسی این حکم شده چون به گفته او "نقائص زیادی در این پرونده وجود دارد."

خانم طاهری همچنین در مورد وضعیت سلامتی موکل خود ابراز نگرانی کرده بود: "او اصلا در وضعیت جسمی خوبی نیست، و هرچند خوب غذا می خورد اما بدنش درحال ضعیف تر شدن است و هر روز لاغرتر می شود."

مقام های ایرانی آقای جلالی را متهم به ارائه اطلاعاتی به اسرائیل برای کمک به ترور چند دانشمند هسته ای کرده اند و همسرش می گوید او با اتهام "محاربه" و "همکاری با دولت اسرائیل" روبرو بود.

گفته شد که دیوان عالی در جریان فرآیندی محرمانه حکم اعدام او را تایید کرده و به وکلا اجازه نداده است دفاعیات خود را عرضه کنند. سازمان عفو بین الملل محاکمه او را "تعرضی تکان دهنده به حق محاکمه منصفانه" توصیف کرده است.

عفو بین الملل می گوید که آقای جلالی در نامه ای در ماه اوت از زندان نوشت که به دلیل خودداری از جاسوسی برای ایران تحت بازداشت است.

این پرونده باعث نگرانی اتحادیه اروپا شده که می گوید از نزدیک آن را دنبال می کند. کارشناسان سازمان ملل هم خواهان لغو فوری حکم اعدام شده اند.

بیشتر بخوانید: