تلاش آمریکا برای 'رایزنی محرمانه با ایران' با هدف تبادل زندانی

پرچم ایران و آمریکا

منبع تصویر، Getty Images

بعضی از منابع خبری در آمریکا در گزارش‌های خود از تلاش دولت آمریکا برای، تماس با ایران، با هدف مبادله زندانی، خبر داده‌اند.

به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال هدف آمریکا از تبادل زندانی آزادی شهروندانش در ایران است. این روزنامه همچنین نوشته است که هنوز مقامات ایران در اینباره واکنشی نشان نداده‌اند.

اما روزنامه نیویورک تایمز ‌نوشته که یکی از مقامات ایران این موضوع را "خبر کهنه" خوانده است.

براساس گزارش نیویورک تایمز، حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی که این روزنامه همچنین از وی به عنوان یکی از مشاوران آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، نام برده، گفته است که از ماه ژوئیه تاکنون بارها درباره تلاش‌های مشابه از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای ترتیب دادن گفتگوهای سری با میانجگری عمان و یا کشورهایی اروپایی، با منابع خبری ایران گفتگو کرده است.

این روزنامه در ادامه به نقل از آقای ترقی نوشته است که ایران هرگونه درخواست از این نوع را رد کرده و هرگز با دولت ترامپ مذاکره نخواهد کرد.

نیویورک تایمز همچنین به نقل از آقای ترقی نوشته که آنها (آمریکاییان) در زمینه توافق هسته‌ای صداقت نشان نداده‌اند، "پس فایده مذاکره با آنها چیست؟"

نیویورک تایمز در گزارش خود نوشته است که ایران پیشتر اذعان کرده که در ماه مه سال گذشته در وین و در زمینه آزادی زندانیان دوتابعیتی به عنوان بخشی از توافق برجام با آمریکا گفتگوهایی داشته است.

پیشتر در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما نیز گفتگوهایی در این زمینه انجام شده بود، که به آزادی چند زندانی دو تابعیتی منجر شد.

ایران و آمریکا در دی ماه سال ۱۳۹۴ تعدادی از زندانیان دو طرف را آزاد کردند.

ایران چهار زندانی ایرانی و آمریکایی، از جمله جیسون رضاییان، خبرنگار واشنگتن پست را آزاد کرد. همزمان آمریکا هم هفت ایرانی در بند در این کشور را آزاد کرد.

منبع تصویر، FAMILY ARCHIVES

توضیح تصویر،

به غیر از سیامک و باقر نمازی، در دو سال گذشته ایران پنج شهروند دیگر آمریکایی یا دارنده گرین کارت آمریکا را بازداشت کرده است

اما در میان کسانی که هنوز آزاد نشده‌اند نام سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی شاید بیشتر از بقیه در رسانه‌ها منعکس شده باشد.

باقر و سیامک نمازی، دو سال پیش به جرم "جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا" هر یک به ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

در دو سال گذشته ایران پنج شهروند دیگر آمریکایی یا دارنده گرین کارت آمریکا را بازداشت کرده است.