سقوط جنگنده اسرائیلی و حمله به اهدافی در سوریه؛ ایران اسرائیل را به دروغگویی متهم کرد

ارتش سوریه با موشک‌های سطح به هوا به حملات هوایی اسرائیل پاسخ داده است

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

ارتش سوریه با موشک‌های سطح به هوا به حملات هوایی اسرائیل پاسخ داده است

مقام‌های ایرانی با رد ادعای اسرائیل درباره ساقط کردن یک پهپاد ایرانی، اسرائیل را به "دروغگویی" متهم کرده‌اند. به دنبال حمله اسرائیل به اهدافی در سوریه، ایران و لبنان بر "حق دفاع مشروع" سوریه در برابر اسرائیل تاکید کرده‌اند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه گفته است: "از نظر ایران، سوریه حق دفاع مشروع از خود را دارد. مقام‌های اسرائیلی برای لاپوشانی جنایاتشان به دروغگویی علیه دیگر کشورها روی آورده‌اند."

وزارت خارجه ایران ادعای اسرائیل را "مضحک" خوانده و گفته است حضور ایران در سوریه صرفا "مستشاری" است.

جانشین فرمانده سپاه نیز گفته اسرائیلی‌ها "دروغگو" هستند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

جنگنده اسرائیلی که در شمال اسرائیل سقوط کرد

صبح شنبه ارتش اسرائیل اعلام کرد که به دنبال ورود یک پهپاد ایرانی به اسرائیل، ضمن ساقط کردن این پهپاد به اهدافی سوری و ایرانی در سوریه حمله کرده است. دست کم یک جنگنده اف-۱۶ اسرائیل در جریان این حملات ساقط شده است.

از سال ۲۰۰۶ که حزب‌الله لبنان یک هلیکوپتر اسرائیل را زد، این اولین باری است که نیروی هوایی اسرائیل چنین خسارتی را متحمل می‌شود.

بنا به ادعای طرف اسرائیلی پهپاد مورد بحث ساعت چهار و نیم صبح به وقت محلی وارد اسرائیل شد و به دنبال آن آژیر خطر در بیت‌شئان به صدا در آمد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ارتش اسرائیل می‌گوید بقایای پهپاد را در اختیار دارد.

سخنگوی ارتش اسرائیل، ورود این پهپاد به اسرائیل را "حمله جدی ایرانی‌ها به خاک اسرائیل" دانسته و گفته است هر کسی که مسئول این رویداد است، هزینه‌اش را پرداخت خواهد کرد.

او گفته است "ایران (با این کار) منطقه را وارد وضعیتی می‌کند که نمی‌داند چگونه پایان می‌یابد."

سفیر اسرائیل در مسکو هم از روسیه خواسته است که با اقدام "فوری" از نیروهای ایران و حزب الله لبنان بخواهد که مناطق جنوبی سوریه (در نزدیکی مرز اسرائیل) را تخلیه کنند.

اسرائیل پیش از این هم به اهدافی در سوریه حمله کرده است. سه سال پیش در یکی از این حملات یک فرمانده سپاه پاسداران به همراه چند عضو حزب الله لبنان کشته شدند.

سوریه می‌گوید پدافند هوایی ارتشش توانسته چند هواپیمای اسرائیلی را هدف بگیرد، اما اسرائیل تنها سقوط یک جنگنده خود را تایید کرده است.

تصاویری از سقوط این جنگنده در خاک اسرائیل منتشر شده است. گفته شده یکی از دو خلبان آن "شدیدا زخمی" شده است.

از جزئیات خسارات و تلفات احتمالی حملات اسرائیل در سوریه گزارشی منتشر نشده است.

رسانه‌های عربی گزارش می‌دهند که بقایای دو موشک احتمالا سوری در اردن و لبنان پیدا شده است. احتمال می‌رود که بقایای دو موشک پس از شلیک به سمت اهداف اسرائیلی در این دو کشور سقوط کرده باشد.

پیش از تکذیب ادعای اسرائیل درباره پهپاد ایرانی از طرف وزارت خارجه، جانشین فرمانده سپاه نیز گفت که ادعای طرف اسرائیلی را تایید نمی‌کند.

حسین سلامی گفت: "ما هیچ خبری از جانب اسرائیل را تایید نمی‌کنیم اگر سوری‌ها تایید کنند ما نیز تایید خواهیم کرد چون اسرائیلی‌ها دروغگو هستند."