رئیس‌جمهور ایران همه‎پرسی را راه خروج از بن‌بست سیاسی دانست

روحانی

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

حسن روحانی: انقلاب ما وقتی پیروز شد که همه با هم بودیم؛ قطار انقلاب مسافران زیادی داشت

حسن روحانی در سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، گفت جناح‌های سیاسی برای حل اختلاف‌هایشان به همه‌پرسی و صندوق رأی مراجعه کنند و هرچه مردم گفتند عمل کنند.

او در سخنرانی خود در روز ۲۲ بهمن گفت: "قانون اساسی بن‌بست‌ها را برداشته و ظرفیت بزرگی دارد و اگر در موضوعی با هم بحث داریم باید به اصل ۵۹ مراجعه کنیم که طبق آن باید به آرای مردم مراجعه کرد."

این بخش از قانون اساسی ایران بر برگزاری همه‌پرسی (رفراندوم) برای تصمیم‌گیری درباره مسائل مهم کشور تأکید دارد.

اصل ۵۹ قانون اساسی ایران:

در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‏پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.

انتقاد از رد صلاحیت‌ها

رئیس جمهوری ایران گفت "برای حفظ نظام انقلاب و کشور" راهی جز مشارکت مردم نیست و اگر "انقلاب تاکنون باقی مانده" به خاطر برگزاری انتخابات است. آقای روحانی تلویحا از رد صلاحیت‌ها انتقاد کرد و از شورای نگهبان خواست "راه انتخابات را سهل کند."

"اسلام گفته که اگر ۴۰ نفر شهادت دهند فردی که از دنیا رفته آدم خوبی بوده حتی اگر بد باشد خداوند او را می‌بخشد اما حالا اگر ۴۰۰ نفر، یک جناح و چند میلیون شهادت دهند یک آدمی خوب است، کافی نیست."

او همچنین درباره حقوق شهروندی مردم گفت:" در حریم خصوصی مردم دخالت نکنیم و یک بار هم که شده فرمان ۸ ماده‌ای امام را بخوانیم و طبق آن عمل کنیم."

اشاره آقای روحانی به فرمانی است که آیت‌الله روح الله خمینی رهبر سابق ایران در سال ۱۳۶۱ خطاب به قوه قضائیه و ارگان‌های حکومت صادر کرد. این فرمان درباره احترام به حقوق فردی است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

راهپیمایی ۲۲ بهمن در تهران

قطار انقلاب

آقای روحانی در سخنانش گفت که جمهوری اسلامی ایران باید دوباره همه را به قطار انقلاب دعوت کند.

"انقلاب ما وقتی پیروز شد که همه با هم بودیم؛ قطار انقلاب مسافران زیادی داشت. برخی خودشان خواستند از قطار انقلاب پیاده شوند؛ برخی را هم پیاده کردیم که می‌توانستیم پیاده نکنیم."

او تاکید کرد که باید همه دوباره به سوار شدن به قطار "موفقیت و پیروزی انقلاب" دعوت شوند. رئیس‌جمهوری ایران از اصولگرایان، اصلاح‎طلبان، اعتدالگرایان و همه کسانی نام برد که به قانون اساسی ایران پایبند هستند.

آقای روحانی بخشی از ضعف‌ها و موفقیت‌های چهار دهه اخیر را برای مردم توصیف کرد و گفت: شاید در تصمیم‌گیری و بیان واقعیت با شفافیت با مردم برخورد نکردیم.

راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال مانند سال‌های گذشته با حضور مقام‌های ارشد ایران برگزار شد. محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق هم در راهپیمایی شرکت کرد.