معاون حقوقی وزارت خارجه ایران: قرار بود با عاصمه جهانگیر ملاقات کنیم

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عاصمه جهانگیر در لاهور پاکستان درگذشت

غلامحسین دهقانی، معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه ایران گفته است که مقام‌های این وزراتخانه قرار بوده طی هفته‌های آتی با عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران که دیروز درگذشت، دیدار کنند.

خانم جهانگیر دیروز، یکشنبه ۱۱ فوریه، (۲۲ بهمن) در سن ۶۶ سالگی در شهر لاهور پاکستان درگذشت. گفته می‌شود علت مرگ او سکته قلبی بوده است.

عاصمه جهانگیر، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران درگذشت

گفت‌وگو با عاصمه جهانگیر در برنامه به عبارت دیگر (یوتیوب)

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای دهقانی امروز، ۲۳ بهمن، در نشست "دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق شهروندی" از درگذشت خانم جهانگیر ابراز تاسف کرد و گفت قرار بوده با او در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران صحبت شود.

ایران از معدود کشورهای جهان است که شورای حقوق بشر سازمان ملل برای نظارت بر وضعیت حقوق بشر در آنها، گزارشگر ویژه تعیین کرده است.

عاصمه جهانگیر پنجمین گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران بود. پیش از او احمد شهید، آندریاس آگوییلار، رینالدو گالیندوپل و موریس کاپیتورن از سوی نهادهای حقوق بشری سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران تعیین شده بودند.

از میان این گزارشگران ویژه تنها رینالدو گالیندوپل اجازه سفر به ایران پیدا کرده بود.

ایران و اتحادیه اروپا در پی توافق برجام، گفت‌وگوهای حقوق بشری را از سرگرفتند.

عاصمه جهانگیر، وکیلی سرشناس، فعال حقوق بشر حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران بود.

او از رهبران جنبش وکلای پاکستان بود و در دهه ۱۹۸۰ میلادی به دادگاه عالی لاهور و سپس دیوان عالی راه پیدا کرد. او اولین زنی بود که به ریاست کانون وکلای دیوان عالی پاکستان رسید.

خانم جهانگیر در سال ۱۹۸۳ در دوران ریاست جمهوری ژنرال محمد ضیاءالحق به دلیل مبارزاتش در زمینه حقوق بشر در پاکستان به زندان افتاد و در سال ۲۰۰۷ نیز حبس خانگی شد.

او حدود یک سال و نیم پیش به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در ایران جایگزین احمد شهید شد.

عاصمه جهانگیر در سال ۱۹۵۲ در شهر لاهور در شهر پاکستان به دنیا آمد.