احتمال خودکشی در بندهای امنیتی چقدر است؟

حق نشر عکس Social media

درپی مرگ کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست و استاد دانشگاه امام جعفر صادق در زندان و اعلام مسئولان زندان مبنی بر "خودکشی" وی، بحث بر سر دلایل مرگ زندانیان در بندهای امنیتی مجددا مطرح شده است.

بحث "خودکشی" در زندان نخستین بار نیست که مطرح می‌شود، اما در یک ماه اخیر براساس اعلام مقامات قضایی مرگ سینا قنبری، وحید حیدری و کاووس سید امامی در زندان "خودکشی" ثبت شده است.

در این باره بیشتر بخوانید:

احتمال خودکشی در بندهای امنیتی چه قدر است؟

بهمن احمدی امویی، روزنامه‌نگار که مدتی را در بندهای امنیتی گذرانده است، در توییتر خود می نویسد که در بند امنیتی "امکان خودکشی وجود ندارد."

محمدحسین حیدری، عکاس، که مدتی را در زندان گذرانده، در توئیت خود به این نکته اشاره می‌کند که محدودیت‌هایی برای زندانی در نظر گرفته می‌شود تا احتمال خودکشی در زندان وجود نداشته باشد.

مریم شفیع‌پور، فعال دانشجویی سابق که تجربه بازداشت و نگهداری در بند امنیتی را داشته است نیز، احتمال خودکشی در این بند را منتقی می‌داند.

امیر، یکی فعال مدنی که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی مدتی در بند امنیتی در اوین در بازداشت بوده، درباره تجربه خود می گوید: "در اوین از در که وارد می‌شوید، همه لباس‌هایتان را به غیر از لباس زیر از شما می‌گیرند. حتی افراد عینکی هم مجبورند بدون عینک بگذرانند. توالت و حمام هم فقط چند دقیقه است واگر طول بکشد، مامور وارد می‌شود، با این تفاسیر چگونه یک نفر در زندان خودکشی می‌کند؟"

حامد، یکی دیگر از افرادی که تجربه بازداشت در بندهای امنیتی را داشته است، تجربه خود را چنین روایت می کند: "در بندهای امنیتی اعم از سوییت و انفرادی نظارت شبانه و دوربین‌های مدار بسته ۲۴ ساعته وجود دارد، در صورت تلاش برای خودکشی یا هر رفتار منجر به خودکشی فرد با دستبند به همراه یک مراقب به بهداری فرستاده می‌شود."

واکنش به مرگ زندانیان در زندان‌ها تنها محدود به تجربه زندانیان نبوده است. نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی و مدنی نیز به این موضوع واکنش نشان داده اند.

کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اعلام کرده که مسول حفظ جان زندانیان بر عهده سازمان زندانها است.

فاطمه سعیدی، نماینده مجلس ایران، در واکنش به انتشار خبر مرگ آقای سیدامامی در توییتر خود مسئولان زندان اوین را مسئول سلامت و جان زندانی دانسته است.

آذر منصوری، فعال سیاسی نیز به مرگ تعدادی از زندانیان در دوران زندان واکنش نشان داده است. به گفته خانم منصوری عدم توضیح درباره این مساله باعث بی اعتمادی می‌شود.

همچنین، حسام الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای حسن روحانی، در واکنش به مرگ زندانیان در زندان در توییتی نوشته: "مصیبت یک مرتضوی برای یک کشور کافی بود؛ او را تکثیر نکنیم."

مصطفی تاج‌زاده فعال سیاسی نیز، در واکنش به خبر مرگ در زندان، از حسن روحانی، رئیس جمهوری خواسته است تا این موضوع را پیگیری کند.

در عین حال این بحث وجود دارد که با توجه به اینکه نهادهای گوناگون مانند سپاه، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی در موارد مختلف افرادی را بازداشت و تحت نظر خود دارند، رسیدگی به وضعیت زندانیان امر پیچیده‌ای شده است.

حال اینکه به اعتقاد فعالان حقوق بشر، حقوق افراد بازداشت شده در ایران عموما توسط نهادهای بازداشت کننده نقض می‌شود و پیگیری حقوق زندانی، عملا در ایران کار آسانی نیست.

موضوعات مرتبط