ابهام درباره آتش‌سوزی ساختمان وزارت نیرو در تهران؛ 'چرا آتش از اتاق اسناد شروع شد'؟

آتش‌نشان حق نشر عکس Tasnim
Image caption خاموش کرد آتش‌سوزی ساختمان وزارت نیرو در مرکز تهران بیش از یک روز طول کشید

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ایران گفته است که این کمیسیون ابهام‌ها درباره آتش‌سوزی در یکی از ساختمان‌های وزارت نیرو در مرکز تهران را بررسی می‌کند.

اسدالله قره‌خانی به خبرگزاری خانه ملت گفت که وقوع آتش‌سوزی "دقیقا در اتاقی که مربوط به اسناد نیروگاه‌ها و قراردادها بوده" جای ابهام دارد. به گفته این نماینده مجلس، اسناد مهمی در این حادثه از بین رفته است.

آقا قره‌خانی درباره دلیل اعلام شده برای آتش‌سوزی هم ابراز تردید کرد و گفت: "گفته می‌شود که مسبب این اتفاق کپسول اطفاء حریق بوده که این موضع شائبه‌هایی به وجود آورده است."

آتش‌سوزی در ساختمان نیروگاه حرارتی وزارت نیرو در میدان ولیعصر تهران از روز دوشنبه ۱۶ بهمن آغاز شد و گستردگی و شدت آن باعث شد که عملیات اطفای آن بیش از یک روز طول بکشد.

در طول مدت آتش‌سوزی ساختمان‌های اطراف محل آتش‌سوزی تخلیه شد و آب و گاز منطقه هم قطع شد. روز ۲۰ بهمن سخنگوی سازمان آتش‌نشانی اعلام کرد که تا زمانی که نظر شرکت‌های مهندسی درباره ایمنی ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو اعلام نشده، "همسایه‌های آن نمی‌توانند برگردند".

حق نشر عکس Tasnim
Image caption بازدید شهردار تهران از محل حادثه در روز دوم آتش‌سوزی

مسئولان در آن زمان علت آتش‌سوزی را فعال شدن خودبه‌خود کپسول اطفای حریق در طبقه منفی چهار ساختمان اعلام کردند و گفتند که پرتاب پودر اطفای حریق با حرارات بالا روی اسناد و کاغذها باعث مشتعل شدن آنها و شروع آتش‌سوزی بوده است.

این واقعه در نزدیکی سالگرد آتش‌سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو در تهران رخ داد و همین موضوع باعث توجه بیشتر رسانه‌ها به آن و مقایسه عملکرد مسئولان در این دو واقعه شد. علاوه بر این محمد علی نجفی، شهردار تهران هم گفت که سازنده این ساختمان همان سازنده ساختمان پلاسکو بوده و این ساختمان هم به حبیب‌الله القانیان تعلق داشته است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس امروز گفت که گزارش‌های لازم از دستگاه‌های نظارتی مانند قوه قضاییه و سازمان بازرسی دریافت می‌شود تا مشخص شود چرا اتفاق در اتاق اسناد افتاده است.

آقای قره‌خانی این سوال را مطرح کرده است که چرا باید این اسناد در محیطی که هیچ شخصی در آن نبوده از بین برود.

موضوعات مرتبط